Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı Debi ile ortak basın toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı Debi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, FETÖ ile mücadelede Çad’ın verdiği desteğe teşekkür ederek, “Çad Hükûmeti bu süreçte her zaman yanımızda yer aldı. Darbe teşebbüsüne destek veren ve darbe teşebbüsünün bizzat içinde olan örgütün uzantılarıyla mücadelemize de destek verdi. Çad’da bulunan FETÖ iltisaklı okulların tamamı Maarif Vakfımıza devredildi” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Çad’ın başkenti Encemine’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ile birlikte, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki anlaşmaların ilgili bakanlar ve kurum yöneticileri tarafından imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çad Cumhurbaşkanı Debi, görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Çad’da şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlik sebebiyle teşekkürlerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad’ı ziyaret eden ilk Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde, Çad’la birlikte ziyaret ettiği Afrika ülkesi sayısının 24’e ulaştığına işaret etti.

“TÜRKİYE, AFRİKA’NIN OLDUĞU KADAR ÇAD’IN DA KADERDAŞIDIR”

Çad’ın; Afrika kıtasında önem verdikleri bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kendimizi Afrika’nın olduğu kadar, bunun yanında Çad’ın da bir kaderdaşı olarak görüyoruz. Karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı kazan-kazan esasına yönelik bu temelde uzun vadeli bir iş birliği geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Çad’la olan ilişkilerinin, 16. yüzyıla dayandığını ve o dönemde Osmanlı Devleti’yle bölgedeki sultanlıklar arasında elçi teatisi bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz buraya Çadlı kardeşlerimizle unutturulan bağlarımızı yeniden güçlendirmeye ve tekrar bu bağları kurmaya geldik. İnanıyorum ki bu ziyaretimiz Çadlı kardeşlerimizle yüzyıllarca geriye giden bağlarımızı tekrar kuvvetlendirmeye vesile olacaktır” dedi.

“İKİLİ TİCARET HACMİ ARTIRILMALI”

Türkiye ile Çad adasındaki ikili ticaret hacminin 41-42 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 95 milyona ulaşan iki ülkenin toplam nüfusuna işaret ederek Türkiye ve Çad’ın bu rakamı kabul etmemesi ve süratle artırması gerektiğini vurguladı.

2015 yılından beri Çad’da ofisi bulunan TİKA’nın 50 kadar projeyi hayata geçirdiğini, yüzlerce Çadlı öğrenciye Türkiye burslarıyla Türkiye’de eğitim imkânı sunulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, atılan imzalarla birlikte TİKA’nın önümüzdeki dönemde Encemine’nin merkezi bir mevkiinde, 230 bin metrekarelik bu alanda Türk kültür kompleksi inşasına başlayacağını açıkladı.

“ÇAD, FETÖ İLE MÜCADELEMİZE DESTEK VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan etmesinden dolayı Çad Cumhurbaşkanı Debi’ye şükranlarını ifade etti ve şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi ülkem geçen sene hain bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Çad Hükûmeti bu süreçte her zaman yanımızda yer aldı. Darbe teşebbüsüne destek veren ve darbe teşebbüsünün bizzat içinde olan örgütün uzantılarıyla mücadelemize de destek verdi. Çad’da bulunan FETÖ iltisaklı okulların tamamı Maarif Vakfımıza devredildi. İnşallah Maarif Vakfımız Çad Millî Eğitim Bakanlığıyla birlikte burada hizmetlerin en güzelini, eğitim-öğretim alanında verecektir. Buradaki öğrencilerin Ankara, İstanbul’daki evlatlarımızdan hiçbir farkı olmadığını özellikle ifade etmek isterim.”

“TERÖRE KARŞI MÜCADELENİZDE YANINIZDA DURMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Türkiye’nin de, Çad’ın terörle mücadelesinde her zaman yanında olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak bir terörle mücadele kuvveti oluşturmak için G5 Girişimini desteklediklerini, Güvenlik Konseyi’nin kararı doğrultusunda bölgesel bir askerî güç konuşlandırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti. G5 ortak gücünün terörizm ve organize suçlarla mücadelede fayda sağlayacağına inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörden çok çekmiş bir ülke olarak, hâlâ terörle mücadelesini sürdüren bir ülke olarak teröre karşı mücadelenizde yanınızda durmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Çad Cumhurbaşkanı Debi ile yaptıkları görüşmelerde Türkiye ile Çad arasındaki ikili ilişkilerin mevcut durumunu ve geleceğe yönelik proje ve hedeflerini ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad ile iş birliğini geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Türkiye ile Çad’ın ilişkilerinin sadece ikili değil, uluslararası platformlarda da devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle İslam ülkeleri arasındaki dayanışmaya önem verdiklerinin altını çizdi ve “13 Aralık’taki İstanbul İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne Çad’ın katılması bizleri gerçekten onurlandırdı. Zirve sonunda alınan kararlar İslam dünyasının, İslam ümmetinin iş birliği noktasındaki kararlılığının bir ifadesidir” sözlerine yer verdi.

ABD’NİN HUKUK DIŞI VE İLLEGAL KUDÜS KARARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu aldığı kararla Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’e dair açıklamasının ne kadar hukuk dışı ve illegal olduğunu ortaya koymuştur. İşgali meşrulaştırmaya yönelik teşebbüsler, baskı, şantaj ve tehditlere rağmen akim kalmıştır. Bölgemizde barış ve istikrar için 1967 sınırları dâhilinde başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devletinin vücut bulması yegâne yoldur. Bunun için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.”

Çad’ın bulunduğu bölgede pek çok sorun olduğuna dikkat çekerek, “Bölge ülkeleri, bir taraftan kalkınma mücadelesi verirken, diğer taraftan terör, göç, iklim değişikliği gibi sorunlarla boğuşuyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sorunlarla karşı karşıya kalan hiçbir ülkenin tek başına çözüm bulamayacağını, bu bakımdan iş adamlarıyla yapmış olduğu Çad ziyaretini önemsediğini belirtti.

Altyapı ve üstyapı yatırımlarında PPP, BOT gibi sistemlerin, kaynakların çeşitlendirilmesi bakımından Çad’a çok büyük kolaylıklar sağlayacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çad’ın büyük fedakârlıklarla yürüttüğü bu gayretli yolculuğunda biz Türkiye olarak Çad’ı yalnız bırakmayacağız. 150 civarında iş adamlarımızla bugün burada onun için varız” ifadelerini kullandı.

ÇAD CUMHURBAŞKANI DEBİ: “ÇOCUKLARIMIZ ARTIK TERÖRİSTLERİN ELİNDE EĞİTİM GÖRMEYECEK”

Türkiye ile Çad adasında imzalanan anlaşmaların iki ülke arasındaki iş birliği ve dostluğu daha da güçlendirdiğini ifade eden Çad Cumhurbaşkanı Debi de, kendileri siyasi ve ekonomik konuları ele alırken Türkiyeli ve Çadlı iş adamlarının bir arada olduğuna ve kamu-özel ortaklığı çerçevesinde Çad’daki olanakları değerlendirdiğine işaret etti.

Türkiye’yi, “tarihte hem insanlık adına, hem de Müslüman topluluğu adına önemli bir rol oynamış çok önemli bir ülke” olarak nitelendiren Çad Cumhurbaşkanı Debi, Türkiye ile Çad arasındaki tarihteki ilişkilere atıfta bulunarak, “İşte bugünkü buluşmamız ve ziyaretimiz de o tarihî geçmişe bir kez daha dönmemize fırsat verdi. Ve eski iş birliğimizi yeniden canlandırma, güçlendirme fırsatı bulduk” şeklinde konuştu.

Çad Cumhurbaşkanı Debi, Maarif Vakfı’nın Çadlıların eğitimine katkı sağladığına dikkati çekerek, “Artık okullarımız teröristlerin elinde değil, güvenli ellerde bulunmaktadır ve çocuklarımız iyi koşullarda eğitimlerini almaya devam edeceklerdir. Çocuklarımız artık teröristlerin elinde eğitim görmeyecek” dedi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seers cmp badge