Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türkiye, Pek Çok Saldırıyla Aynı Anda Mücadele Eden Bir Ülkedir

AK Parti Kars 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, terör örgütlerinden ekonomik tetikçilere, iç ve dış kumpasçılara kadar pek çok saldırıyla aynı anda mücadele eden bir ülkedir. Böyle bir ortamda ana muhalefetin, öyle gizli-saklı filan değil, alenen terör örgütlerinin kuklası, kumpasçıların ortağı hâline dönüşmesi, en büyük talihsizliğimizdir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kars 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kongrenin yapılacağı İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayı önünde vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma yaptı.

Karslıların kendisini hiç yalnız bırakmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’da yapılacak yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimine işaret ederek, iyi sonuç alınması için çalışmalara şimdiden başlanmasını istedi.

“MİLLETİMİZİN BİRLİĞİ, BU ÜLKENİN HUZURU İÇİN VARIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele kapsamında son bir hafta içinde 100 teröristin etkisiz hâle getirildiğini hatırlattı ve “Eğer bu ülkeyi bölmeye gayret etmeye devam ederlerse, bu 100’ler 200 olacaktır, 300 olacaktır, bin olacaktır. Benim milletimin huzuru, refahına kimse kastetmeye gayret etmesin. Biz milletimizin birliği, bu ülkenin huzuru için varız” diye ekledi.

Ülkenin huzurunu kaçırmaya gayret edenlerin bedelini ödeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti’nden başka bizim devletimiz yok. O paralel devlet denilen o Feto alçağı nerede şimdi? Amerika’da. Demek ki Amerika bunu çok seviyor, o da Amerika’yı çok seviyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların “Vur vur inlesin, Amerika dinlesin” sloganları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dinliyor dinliyor, merak etmeyin. Bu milletin birliği onların en büyük korkusudur” karşılığını verdi.

“KARS, ÜLKESİNE SALDIRMAK İSTEYENLERE GEÇİT VERMEYECEĞİNİ GÖSTERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçerek partililer hitap etti. Kongrenin hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kars, dün olduğu gibi, bugün de ülkesine saldırmak isteyenlere asla geçit vermeyeceğini bir kez daha göstermiştir. Sizler bir kez daha Malazgirt’ten çok önce buraları hem manevi olarak, hem de kılıcıyla fetheden Hasanı Harakani Hazretlerinin evlatları olduğunuzu gösterdiniz” dedi.

Karslılara, 16 Nisan halk oylamasında verdikleri yüzde 51’lik destek için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada kökenine, mezhebine, meşrebine, görüşüne bakmaksızın asırlardır bir arada kardeşçe huzur içinde yaşayan sizleri tüm Türkiye’ye, tüm bölgeye örnek gösteriyoruz. Biz de kardeşlerim, çok açık, net söylüyorum, Türk’üyle, Kürt’üyle, Teremeke’siyle, Azeri’siyle, ayrılık yok, bizde birlik var” şeklinde konuştu

“SANAL MAHKEMELER ASLA BENİM ÜLKEMİ MAHKÛM EDEMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Eğer böyle olursak işte 15 Temmuz’da bize saldıranlar geldikleri gibi giderler. 250 şehidimiz olur, 2 bin 193 gazimiz olur, ama birileri Amerika’ya gider, birileri Batının değişik ülkelerine gider. Ama bu ülkenin asıl sahipleri yine burada kalır. Bak biz buradayız, onlar nerede? Kimisi Hans’ın kulu kölesi oluyor, kimisi George’un kulu kölesi oluyor, kimisi sahte kurulan mahkemelerde yargılanmak suretiyle güya benim ülkemi yargılamaya kalkıyor. Boşuna uğraşmayın, bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Onun için öyle sanal oluşturulan mahkemelerle o FETÖ denilen alçağın uydurma temsilcileriyle kurulan mahkemeler asla benim ülkemi mahkûm edemez.”

“KARS-TİFLİS-BAKÜ DEMİRYOLU HATTI DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR PROJE”

Azerbaycan’da açılış törenine katıldığı Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattının Londra’dan Pekin’e kesintisiz raylı taşımacılığa imkân sağlayan devrim niteliğinde bir proje olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars’ın böylece dünyanın iki ucu arasındaki ulaşımın en önemli durak noktalarından biri hâline geldiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de AK Parti işte budur, biz hizmet ederiz, biz yaparız, ama birileri de malum zat gibi, ancak iftira eder” şeklinde konuştu.

Kars’ın son yıllarda turizmde büyük bir gelişme yaşadığını, var olan otel kapasitesinin yeterli olmadığını belirterek, turizm sektörünü Kars’a yatırım yapmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçak biletlerinin pahalı olduğu yönünde aldığı şikâyetlerden sonra Türk Hava Yolları yetkilileri ile konuyu görüştüğünü, yetkililerin de fiyatların düşürülmesi için gereğinin yapılacağını kendisine söylediklerini aktardı.

“KARS’IN SORUNLARI ÇÖZÜLMEDEN DOĞUNUN SORUNLARI ÇÖZÜLMEZ”

Hayvancılığın yetersizliği sebebiyle Türkiye’nin et fiyatlarının düşürülmesi için et ithal ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars’ın hayvancılık bakımından tabii imkânları sayesinde avantajlı olduğuna dikkat çekti. 1 Ocak 2018’den itibaren büyük ve küçükbaş hayvancılıkta verilecek teşvikleri hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşviklerden yararlanarak büyükbaş hayvancılık alanında üretim tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars’ı 300 binin altına düşen nüfusuyla değil, yılda en az 3 milyon turisti ağırlayan yüzüyle görmek istediklerini dile getirerek, “Kars’ın sorunları çözülmeden doğunun sorunları çözülmez, doğunun sorunları çözülmeden de Türkiye’nin sorunları çözülmez. İnşallah önümüzdeki dönemde elbirliğiyle Kars’ı hayvancılıktan turizme kadar her alanda ayağa kaldıracak adımları hep birlikte atacağız” dedi.

“ANA MUHALEFET LİDERİ, DAHA ÇORUM’LA ÇORLU’YU AYIRT EDECEK DURUMDA DEĞİL”

Ana muhalefet partisi liderinin kendisi ve ailesi ile ilgili ortaya attığı asılsız iddiaların komikliğinin daha ilk adımında başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili siyasi liderin partisinin grup toplantısındaki konuşmasına, “Çorum’da 17 Kasım’da bir konuşma yaptım” diyerek başladığını, ancak söz konusu tarihte ve şehirde bir konuşmasına rastlamadıklarını aktardı. Araştırdıklarında verilen tarihte ilgili siyasi parti liderinin, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde olduğunun anlaşıldığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendince güya siyasi hayatının en önemli açıklamasın yapıyor; ama daha Çorum’la Çorlu’yu ayırt edecek durumda değil. Daha önce Kâğıthane’yle Kâğıttepe’yi birbirine karıştırdığı gibi. Artık kendisinin bu tür zırvalarına alıştığımız için bunun üzerinde çok durmadık” ifadelerini kullandı.

Ana muhalefet liderinin, kendisine “Senin çocukların vergi cennetlerine para gönderdi mi, göndermedi mi?” diye sorduğunu, kendisinin de “Benim çocuklarım yurt dışında hiçbir yere para göndermediler ve yurt dışı bankalarda da benim çocuklarımın da, eniştemin de, dünürlerimin de böyle bir parası” yok diyerek cevap verdiğini ve “Elinde belge varsa, çıkart milletin önüne, ben hemen gereğini yapayım. Yoksa çık milletin önüne iftira attığını söyle, özür dile” diyerek meydan okuduğunu hatırlattı.

“BİRİLERİ BU ZATI FENA HÂLDE TONGAYA DÜŞÜRMÜŞ”

Söz konusu siyasi liderin, daha sonra partisinin grup toplantısında elinde birtakım kâğıtları sallayarak, “bir adadaki banka hesabına şu kişi şu kadar, bu kişi bu kadar milyon dolar yatırdı” diyerek güya iddialarını belgelendirdiğini; ancak “belge” iddiasında bulunduğu kâğıtları kimseye vermediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün belge dedikleri kâğıtları gördükten sonra anladık ki, birileri bu zatı fena hâlde tongaya düşürmüş. Sanıyorum CHP’de hiçbir zaman bitmeyen ve bu gidişle bitmeyecek olan adam harcama, adamın ayağını kaydırma oyununa bu defa, Kemal’in kendisini kurban edecekler, yazık. Artık orası bizi çok da ilgilendirmiyor, varsın kendi derdine kendisi yansın, biz sadece bu zatın iftiralarını ortaya dökmekle mükellefiz. Kardeşlerim, bu zatın belge diye salladığı kâğıtları görünce anladık ki, bir şirket alışverişi için yapılan ödemelerin dekontlarını kendisine ‘Cumhurbaşkanının yakınları yurt dışına para gönderiyor’ diye yutturmuşlar. Hesap uzmanı ya, sevsinler senin gibi hesap uzmanını; yani ortada yurt dışına gönderilen bir para filan yok.”

Ana muhalefet partisi liderinin, iki banka arasındaki alışverişi gösteren belgelerin sahte olduğunu vurgulayarak, “Dünyanın en zor işi, yok olan bir şeyi ispatlamaya çalışmak” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peki, olan ne? İşte yurt içindeki bir bankadan yine yurt içindeki bir başka bankaya yapılan havale. Havalenin yapıldığı kişilerin hepsi de yıllardır ticaretle uğraşan insanlar. Ticaretle uğraştıkları için kimi zaman mal alır-mal satarlar, kimi zaman şirket alır-şirket satarlar, velhasıl işlerini yaparlar” şeklinde konuştu.

“ORTADA BU ZATIN İDDİA ETTİĞİ GİBİ YURT DIŞINA GİDEN TEK KURUŞ PARA YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin ticaret deneyimi olmadığı için ticari işlemleri bilmediğini ve öğrenemediğini ifade ederek, “Bu işlerde o kadar aciz birisisin ki, Sosyal Sigortalar Kurumunu batıran kişi sensin. O kadar zavallısın ki, bir yaşındaki torununu sigortalı yapan kişi sensin. 14-15 yaşındaki oğlunu SSK’lı yapan kişi sensin, bunlar da kayıtlarda mevcut. Yurt dışına para da göndermiş olsalar yaptıkları iş gayet normal olurdu; ama yok böyle bir şey. Ortada bu zatın iddia ettiği gibi yurt dışına giden tek kuruş para kesinlikle yoktur” vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere; hani Cumhurbaşkanının yakınları yurt dışındaki vergi cennetlerine para gönderiliyordu, nerede gönderilen bu paralar? Hani nerede bunların belgeleri? Kimsenin ağzı torba değil ki büzesin. Herkesin olur olmaz konuştuğunu görüyoruz. Ama siyasetçiysen, hele bir de de ana muhalefetin, ben şimdi artık ana muhalefet demeyeceğim buna, ana hıyanet diyeceğim, bunun başıysan ağzından çıkana dikkat edeceksin, iddianı ya ispatlayacaksın ya da bedelini ödeyeceksin. Şimdi bu kadar açık, bu kadar net, bu kadar tevile kapalı bir iddia karşısında azıcık onuru, haysiyeti olan birisi ne yapar? Benim yaptığım çağrı ne? Elinde belge varsa milletin önüne koy, ben gereğini yaparım, Cumhurbaşkanlığını da bırakırım, siyasetten de çekilirim. Yoksa sen siyasetten çekil, CHP’nin başından da çekil de karşımızda bir doğru dürüst muhalefet bulalım. Belge diye gösterdiği kâğıtlar yurt dışına tek kuruş para gönderildiğini ispatlayabiliyor mu? Hayır. Peki, bu şahıs çıkıp iftiracı olduğunu itiraf etti mi? Tabi ki ona da hayır. Eder mi? Onu da sanmıyorum. Hani bir zamanlar meşhur bir şarkı vardı ya, Allah’ım neydi günahım, inanım bana bu zatla muhatap olmak da bize aynısını hatırlatıyor.”

“SİYASİ HAYATIMIN EN SEVİYESİZ SALDIRILARINA BU DÖNEMDE MUHATAP KALDIM”

Siyasi hayatının en seviyesiz saldırılarına bu dönemde muhatap kaldığını kaydederek, “Hani şeytan taşlamaktan tavafa fırsat kalmıyor, bizimki de aynı o” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben bu zata haddini bildirimim, orada bir sıkıntı yok da, sürekli bu zatın yalanlarını dinlemek zorunda kalan milletimizin Allah yardımcısı olsun” dedi.

Partisi içinde birilerinin, kendisinden kurtulmayı kafaya koydukları için sürekli sahte belge ve sahte iddialarla bu zatı rezil ettiği düşüncesinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendisinin surat derisi biraz kalın olduğu için bugüne kadar söylediği onca yalanı yüzüne vurmamıza rağmen hâlâ yerinde durmayı başardı. Daha önce şahsımın İsviçre’de hesapları olduğunu söyledi, ispatlayamadı. Hadi neyse dedik, terbiyesizliğine verdim, mahkemelerden paralar kazandım. Bir televizyon kanalında Erdoğan’ın Baykal’ın kasetini izlediğini gördüm iftirasını attı, ispatlayamadı, yüzüne tükürüldüğüyle kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

“BU DEFA YAKAYI ÖYLE KOLAY KURTARAMAYACAK, ARTIK BU YALANIN BİR BEDELİ VAR”

Ana muhalefet liderinin, kendisi ve çevresi ile ilgili daha önceki yıllarda ortaya attığı asılsız iddialardan örnekler veren ve bu iddiaların hepsinin de yalan ve iftira olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin ve söz konusu iddiada yer alan isimlerin, açtıkları tazminat davasını kazandıkları takdirde, alacakları tazminatla kadınlar için konaklama yurdu yapacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu defa yakayı öyle kolay kurtaramayacak, artık bu yalanın bir bedeli var. Kendisinin sözünde duracağından, özür dileyeceğinden, istifa edeceğinden yana en küçük bir umudum yok. Dikkat ederseniz, bu zata cevap verirken onun seviyesine düşmemek için gerçekten çok gayret sarf ettim. Sadece söz sanatımızın en güzel örneklerinden biri olan şair Nefi’nin Tahir Efendi adındaki bir zatın kendisi hakkında söylediklerine verdiği cevabı hatırlatmakla yetiniyorum; ne demiş, işte o çok önemli.”

“HAMDOLSUN, MİLLETİMİZ BUNLARA İTİBAR ETMİYOR”

Türkiye’nin terör örgütlerinden ekonomik tetikçilere, iç ve dış kumpasçılara kadar pek çok saldırıyla aynı anda mücadele eden bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir ortamda ana muhalefetin öyle gizli, saklı filan-falan değil, alenen terör örgütlerinin kuklası, kumpasçıların ortağı hâline dönüşmesi en büyük talihsizliğimizdir. Hamdolsun, milletimiz gerçekleri çok iyi gördüğü için bunlara itibar etmiyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu kritik süreçten sadece sağ salim çıkmasının kendileri için yeterli olmadığını; bu tarihî dönüşüm sürecinin daha da güçlenerek, büyüyerek ve zenginleşerek geride bırakılması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerinin 2053 vizyonunun ve 2071 hayallerinin olduğunu söyledi. Bunların gerçekleştirilebilmesinin, yapacakları işlere, atacakları adımlara gösterilen dirayete bağlı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önemli olan, başkalarının bizim için ne düşündüğü, bize ne gömlek biçtiği değil, önemli olan bizim ne istediğimiz, bizim nereye varmak istediğimizdir” dedi.

Konuşmasında “tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” vurgusunda bulunarak, “Tek millet olmayı başardığımızda bizi yıkacak hiçbir güç tanımıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer biz kendi gündemimizi bir kenara bırakır tüm vaktimizi ve imkânlarımızı başkalarının ne dediğiyle, ne yaptığıyla uğraşarak veya birbirimizle didişerek geçirirsek, işte o asıl o zaman maalesef kaybederiz, bu oyuna düşmeyeceğiz” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars’taki temasları kapsamında, 11 yıl önce ziyaret ettiği Necmiye ve kızı Yeşim Erden’in evine tekrar konuk oldu.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seers cmp badge