Türkiye

Emine Erdoğan: “Türkiye’nin, Afrika’ya Yaklaşımı Hep Dostluk Üzerinedir

Afrika Birliği’nin kuruluş yıl dönümü olarak kutlanan 25 Mayıs Afrika Günü vesilesiyle Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisi çıkara değil, gönül bağlarına dayanıyor” dedi.

Afrika Birliği Dönem Başkanı Gine Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin eşi Hadja Djene Kaba Conde’nin de onur konuğu olarak katıldığı programda, Afrika ülkeleri büyükelçileri ve eşleri de hazır bulundu.

Programda yaptığı konuşmasına katılımcıların Afrika Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Emine Erdoğan, Türkiye’nin Afrika’ya yaklaşımının hep dostluk üzerine olduğunu, Afrika’nın küllerinden yeniden doğmasının destekçisi olduğunu söyledi.

Emine Erdoğan, Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisinin çıkara değil, gönül bağlarına dayandığını ifade ederek, “Geçmişte olduğu gibi bugün de bizler imar etmenin, ihya etmenin ve paylaşmanın arzusundayız” diye konuştu.

AFRİKA EL SANATLARI PAZARI VE KÜLTÜR EVİ

Türkiye- Afrika ilişkilerin güzel bir meyvesi ve Afrika dostluğunun nişanesi olarak Ankara’da Dışişleri Bakanlığı’nın koordinasyonu ile kurdukları Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’nin Afrikalı kadınların güçlenmesine destek olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, Afrika Evi’nin kültürel ilişkiler bakımından güçlü bir potansiyeli olduğunu ve bunun en etkin şekilde kullanılmasını arzuladıklarını söyledi.

Program sonunda Gazi Üniversitesi Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Araştırma Merkezi GAKAF tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, TİKA, THY, Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı ve TRT’ye yılın kurumları ödülleri takdim edildi. Gazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen programda, Afrika ülkelerine özgü yemek stantlarının yer aldığı gastronomi etkinliği ve ayrıca müzik dinletisi de gerçekleştirildi.

Program öncesinde Emine Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Conde’nin eşi Hadja Djene Kaba Conde ve Afrika ülkelerinin büyükelçi eşleri ile birlikte Hamamönü’nde bulunan Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ni ziyaret etti ve burada yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mayıs 2017
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge