Türkiye

3. Olağanüstü Kongre, AK Parti İçin Yeniden Diriliş ve Kuruluş Kongresidir

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kongremizle birlikte, milletimize 2001 yılından bu yana geçen zamanın bizi yıpratmadığını, tam tersine olgunlaştırarak daha büyük hizmetlere hazırladığını gösterme fırsatı yakaladığımıza inanıyorum. AK Parti sadece kendisine oy verenlerin değil, 80 milyon vatandaşımızın tamamının partisidir” dedi.
Kongrede, AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım ve 1370 delegenin tamamının imzasıyla AK Parti Genel Başkanlığına teklif edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, delegelerin oy kullanması öncesinde bir konuşma yaptı.

15 Temmuz darbe girişimi ile 16 Nisan halk oylamasının Türkiye’nin geleceği bakımından önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde sokaklara, meydanlara dökülerek ülkesinin istiklaline, kendisinin ve çocuklarının istikbâline sahip çıkan vatandaşlara teşekkür etii ve milleti ile iftihar ettiğini söyledi, 15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet, yaralı gazilere şifa temennisinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE ARTIK HİÇBİR ŞEY 15 TEMMUZ ÖNCESİ GİBİ OLMAYACAK”

Bu tür hadiselerin milletlerin tarihlerindeki kritik dönüm noktaları olduğuna işarete ederek, Türkiye’de artık hiçbir şeyin 15 Temmuz öncesi gibi olmayacağının bilinmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin sınırlarımızın içindeki ve dışındaki tüm terör örgütleriyle mücadelede yeni bir dönem başlamıştır. İşte Fırat Kalkanı Harekâtı bunun en güzel örneğidir. Ve Cerablus’ta, Rai’de, Dabık’ta, Bab’da Türkiye, ordusuyla, bütün varlığıyla kendini göstermiştir. Bu ülkeye, bu millete silah doğrultan, silah doğrultanları teşvik eden hiç kimseye karşı en küçük bir müsamahamız olamaz” diye konuştu.

Sözün bittiği, sadece icraatın konuştuğu bir döneme girildiğini, kongremizin ardından güvenlikten yatırımlara kadar her alanda Türkiye’nin atacağı çok önemli adımları birlikte hayata geçireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani Mehmet Akif, ‘Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi tarih’ diyor ya, işte biz ibret alacak ve bir asır önce başımıza gelenlerin yeniden yaşanmasına izin vermeyeceğiz. 16 Nisan’da milletimizin teveccühüyle kabul edilen anayasa değişikliği bu kararlılığımızı güçlü bir şekilde hayata geçirmemizi sağlayacak olması bakımından çok önemlidir” dedi.

“AK PARTİ OLARAK ARTIK İŞİMİZ DAHA ZOR”

Yeni yönetim sistemiyle ilgili maddelerin 2019 Kasım’ındaki seçimle birlikte yürürlüğe girecek olsa da, milletin halk oylamasında ortaya koyduğu iradenin, çalışmaları konusunda kendilerine çok büyük bir güç verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bununla birlikte şu gerçeği de iyi görmemiz lazım: AK Parti olarak artık işimiz daha zor. Daha önce olduğu gibi, yüzde 34’le, yüzde 40’la, hatta yüzde 49,5’la iktidara gelme imkânımız kalmadı, artık çıta yüzde 50+1’dir. Yüzde 50’nin üzerinde oy almanın ne demek olduğunu, ne kadar zor olduğunu önce 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde, en son da 16 Nisan halk oylamasında hep birlikte gördük, tecrübe ettik. Bunun için 2019 seçimlerinde netice almak istiyorsak hemen kolları sıvamalı, çalışmaya başlamalıyız; hazır mıyız buna? AK Partinin boşa geçirecek bir anı bile yoktur. Genel merkezdeki, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki, il, ilçe, belde, mahalle teşkilatlarındaki, belediyelerdeki, il genel meclislerindeki tüm arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yapmaları gerekiyor. Çok basit hataların dahi nelere mal olabildiğini en son 16 Nisan’da bizzat yaşayarak gördük.”

AK Parti’nin, kendisinden önce görülmeyen, yok sayılan, varlığı inkâr edilen kesimlerin sesi olarak ortaya çıktığını, onları merkeze taşıması sayesinde hep güçlenerek bu günlere geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkede yıllarca dindarlar ötekileştirilmiştir. Bu ülkede yıllarca Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Boşnak, Arnavut, Arap, Roman denilerek kökünden, Sünni, Alevi, Bektaşi denilerek mezhebinden ve meşrebinden, köylü, taşralı denilerek örfünden, âdetinden dolayı insanlar dışlanmıştır. Eğitimin de, zenginliğin de, makamın da, mevkiin de, şan, şöhretin de babadan oğula aktarıldığı adeta monarşi rejimi kurulmuştur” şeklinde konuştu.

“ÜYE SAYISI 10 MİLYONUN ÜZERİNDE OLAN BİR PARTİ, 80 MİLYONA ULAŞMA KONUSUNDA SIKINTI ÇEKEMEZ”

Cumhuriyetin sahibi olan cumhurun değerlerinin, beklenti ve taleplerinin yok sayıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti, Cumhuriyetle cumhuru buluşturan, Cumhuriyeti asli sahibi olan cumhura teslim eden parti olduğu için, milletimiz tarafından bu kadar güçlü şekilde sahiplenilmiştir. Bizim iktidarlarımız döneminde bu ülkede geçmişte sözü dahi edilemeyen söz varsa, sorun varsa hepsi konuşulmuş, tartışılmış, hal yoluna koyulmuştur. Yine bizim dönemimizde geçmişte özlemle bakılan, hatta hayal dahi edilemeyen ne kadar hizmet varsa hepsi de ülkemize kazandırılmıştır. Önümüzde yapacağımız iş, aynı çizgide devam etmektir” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nerede yaşarsa yaşasın, hangi inanç kesiminde, sosyal gruba, kültürel tabakaya mensup olursa olsun, her bir vatandaşımızın ülkesiyle, milletiyle, devletiyle ve elbette partimizle ilişkisini güçlendirmeliyiz. Dikkat ediniz, burada partimizi son sırada sayıyorum. Çünkü ülkesini, milletini, devletini seven her vatandaşımızı biz tabi olarak partimizin muhibbi olarak da görüyoruz. Bu sevgiyi oya dönüştürme maharetini gösterecek olan teşkilatlarımızdır. İl, ilçe, belde, bütün bu teşkilatlarımız, özellikle kadın ve gençlik kollarımız çalmadık kapı, sıkmadık el, kazanmadık gönül bırakmamalıdır. Eğer bu ülkenin en ücra köşesindeki haneye, orada yaşayan erkek, kadın, genç, yaşlı vatandaşımıza ulaşamamışsak bir yelerde eksiğimiz var, hatta bir yerlerde yanlışımız var demektir. Üye sayısı 10 milyonun üzerinde olan bir parti, 80 milyona ulaşma konusunda sıkıntı çekemez, çekmemelidir. İletişim teknolojileri ne kadar gelirse gelişsin, hiçbir şey insani temasın, yüz yüzde görüşmenin yerini tutamaz. Bunun için her vatandaşımızla doğrudan irtibat kurmanın yollarını aramalı, halini, hatırını sormaktan, derdini dinlemeye ve çözümüne yardımcı olmaya kadar her yöntemle, evet, kendileriyle alakadar olmalıyız.”

“YENİ TÜRKİYE’NİN RUHUNU MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ’DA ORTAYA KOYMUŞTUR”

2019’da önce mahalli idareler seçimlerinin ardından cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri olduğuna dikkat çekerek, bu seçimlere kadar vatandaşların tamamına ulaşma hedeflerini gerçekleştirmeleri gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizle birlikte artık bir inşa ve ihya dönemindeyiz. Yeni Türkiye’nin ruhunu milletimiz 15 Temmuz’da ortaya koymuştur. 16 Nisan’da da milletimiz yeni Türkiye’nin yönetim biçimi konusundaki kararını vermiştir. 3 Kasım 2002 tarihinden beri ülkeyi yönetme vazifesini üstlenmiş parti olarak yeni dönemin mimarisini belirleme sorumluluğu da bizim üzerimizdedir. Bunun için en başta kullandığımız yöntemi ihya edecek, yani iki ayaklı bir program yürüteceğiz. Bir yandan demokratik kazanımlarımızı ileriye taşırken, diğer yandan kalkınma alanında daha büyük hamleler başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Demokratikleşme alanında hedeflerini, ‘ülkenin ve dünyanın değişen şartları ışığında her kesimden, her yaştan, her meşrepten vatandaşın hak ve özgürlükleri bakımından kendisini daha güvende hissedeceği bir Türkiye’yi inşa etmek’ olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadeleye halel getirmeyecek şekilde vatandaşların özgürlük alanlarını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmakta kararlı olduklarını, kalkınma alanında ise milli gelirin artırılmasından büyük projelere, mimariden enerjiye kadar tüm alanlarda Türkiye’yi geleceğe hazırlayarak bu çalışmaları hayata geçireceklerini vurguladı.

“MİLLETİMİZİ HİÇ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “AK Parti olarak kurulduğumuz günden beri milletimizi hiç hayal kırıklığına uğratmadık, inşallah bundan sonra da unutmayacağız. Bu partinin milletin partisi olduğunu anlamayanların hezeyanlarına asla kulak asmayacağız. Bize düşen, bu davaya hizmet eden herkesin hakkını-hukukunu korumaktır. AK Parti’ye hiçbir karşılık beklemeden tamamen yüreğinden gelen bir sevgiyle sahiplenen her kardeşimizin başımızın üzerinde yeri vardır. 7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından yaşananlar, AK Parti’siz bir Türkiye’nin nasıl hızla eski kriz günlerine dönme tehlikesiyle karşı karşıya kalabildiğini göstermiştir. Milletimizin bize itimadı, istikrar ve güven ortamını muhafaza ederek ülkemize yaptığımız hizmetlerden kaynaklanıyor. Bu parti çatısı altındaki hiç kimsenin bu itimada halel getirecek davranışlar içine girmeye hakkı yoktur. Bu anlayışla çalışmayan hiç kimseye AK Parti’nin ne teşkilatlarında, ne belediyelerinde, ne Meclis grubunda, ne Hükümet kademelerinde de yer yoktur.”

Belediyelerin önemine değinerek, AK Parti’yi belediyelerdeki çalışmalarda elde ettikleri tecrübe ve başarıların üzerinde kurduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün de en önemli güç kaynaklarımızdan biri belediyelerimizdir. Ülkemizdeki 1379 belediyeden 879’u AK Parti kadroları tarafından yönetiliyor. Belediyelerimiz hem mahallindeki hizmetleri yürüttüğümüz organlardır, hem de milletimizin hissiyatını merkeze taşıyan sinir uçlarımızdır” görüşlerine yer verdi.

Büyükşehir belediyeleri, il özel idareler kanunlarını yenileyerek mahalli yönetimlerin hukuki altyapısını güçlendirdiklerini, bu sayede kamu yatırımlarından mahalli idarelerin payını yüzde 20’den yüzde 40’a, belediye gelirlerini 10 milyar liradan 82 milyar liraya yükselterek mahalli idarelerin yatırım bütçelerini artırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim temel belediye hizmetlerinde, yatırımlarda, sosyal yardımlarda ve insan ilişkilerinde AK Parti vizyonuna uygun icraat ortaya koyan belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Şehirlerine ve partimize yük olan değil, şehirlerinin ve partimizin yükünü omuzlayan belediye başkanlarıyla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

“HİÇ KİMSE GELECEĞİNDEN UMUTSUZ OLMASIN”

Aynı şekilde Parti teşkilatlarındakilerin de benzer bir anlayışla hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen ve teşkilat ve belediyeler ile Meclis’te bu kritere uygun kişilere her kademede öncelik vererek 2023 Türkiye’sinin inşasını gerçekleştirmekte kararlı olduklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet hükümet sistemi devreye girene kadar tüm bu hususlardaki hazırlıklarımızı tamamlayarak milletimizin karşısına güçlü bir şekilde çıkmalıyız; milletimizin itimadına layık olmanın gereği budur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu kongre AK Parti için bir yeniden diriliş, yeniden kuruluş kongresidir. Üçüncü Olağanüstü Kongremizle milletimize 2001 yılından bu yana geçen zamanın bizi yıpratmadığını, tam tersine olgunlaştırarak daha büyük hizmetlere hazırladığını gösterme fırsatı yakaladığımıza inanıyorum. AK Parti sadece kendisine oy verenlerin değil 80 milyon vatandaşımızın tamamının partisidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da AK Parti’nin gönlünü kazanamayacağı tek bir kişinin dahi bulunmadığını düşünüyorum. Yeter ki biz ona ulaşmasını bilelim gerisi kolay. Hiç kimse kendini ötekileştirilmiş hissetmesin. Hiç kimse özgürlük alanını tehdit altında görmesin. Hiç kimse geleceğinden umutsuz olmasın. Bu ülkedeki her birey birinci sınıf vatandaştır. Bir gerçekleştirdiğimiz her hizmeti, her yatırımı, her icraatı tüm vatandaşlarımız için yapıyoruz. Kimseden illa bizi sevmesini isteyemeyiz; ama herkesten bizi dinlemesini, anlamaya çalışmasını, mümkünse katkı vermesini beklemek hakkımızdır. Çünkü biz 80 milyonun efendisi değil 80 milyonun hizmetkârıyız; bizim farkımız budur. Türkiye olarak ne orta gelir, ne orta demokrasi tuzağına düşeceğiz. Yeni projelerle, yeni yatırımlarla, yeni reformlarla, yeni ekonomik tedbirlerle orta gelir tuzağını mutlaka bozacak, 2023 yılı için belirlediğimiz 25 bin dolar milli gelir hedefine ulaşacağız. Aynı şekilde hak ve özgürlüklerin standartlarını daha da yükselterek ileri demokrasi yolundaki yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.”

“DIŞ POLİTİKADA MİLLETİN İZZETİNDEN HİÇBİR ZAMAN TAVİZ VERMEDİK”

Türkiye’nin sadece 780 bin kilometrekare vatan topraklarından ibaret bir ülke olmadığının bugün dünyanın dört bir yanında kalbini kendilerine yöneltmiş, gözlerini kendilerine dikmiş, kulağını kendilerine vermiş yüz milyonlarca kişinin olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şöyle dedi: “Kendimizle birlikte, onların da beklentilerini dikkate almak zorundayız. Bu yaklaşım bizim için bir yük, bir angarya değildir. Tam tersine, bu bizim için insani ve vicdani bir görevdir, hem de en büyük güç kaynağımızdır. Türkiye’nin dış politikası işte bu anlayışla şekillenmektedir. FETÖ ve PKK gibi, DEAŞ gibi terör örgütlerinin zehirlerini vücudumuzdan temizledikçe her alanda olduğu gibi dış politikada da daha sağlıklı bir zemine oturacağımıza inanıyorum.”

Dış politikada da milletin izzetinden hiçbir zaman taviz vermeden gayretlerinin artarak devam edeceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partimizin 3. Olağanüstü Kongresinin başarılarla dolu olmasını diledi ve “Rabbim, kolaylaştır zorlaştırma. Rabbim, işlerimizi hayırla sonuçlandır” temennisinde bulundu.

AK Parti Genel Merkez yönetim organlarına seçileceklere başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Günümüz kutlu olsun, geleceğimiz hayırlı olsun inşallah” duasıyla tamamladı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mayıs 2017
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge