DÜNYA Güncel Türkiye

Asya Afet Azaltma Konferansı Bu Yıl Ankara’da Düzenlendi

Afetlere dirençli topluluklar oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen Asya Afet Azaltma Konferansı, bu yıl 25-27 Kasım tarihleri arasında 36 üye ülkenin katılımıyla Ankara’da gerçekleştiriliyor.

Bu yıl Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Asya Afet Azaltma Konferansı’na, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı, Japonya Hükümeti Devlet Bakanı Sn. Taira Masaaki, AFAD Başkanı Sayın Dr. Mehmet Güllüoğlu, Asya Afet Azaltma Merkezi Başkanı Sayın Prof. Masanori Hamada, ve Japonya Hükümeti Türkiye Büyükelçisi Sayın Akio Miyajima da katıldı.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin, Asya Afet Azaltma Merkezi üyeliğinin geçen yıl gerçekleştiğini hatırlattı.

Üyelik gerçekleştikten sonra bu konferansın Türkiye’de yapılması önerisinde bulunduklarını belirten Soylu, başkan ve yöneticilerin, öneriye olumlu yaklaştığını ve bugün bu toplantının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Japonya’nın ve diğer Asya ülkelerinin afetlerle alakalı yoğun bir tecrübesi, yüksek bir teknolojik seviyesi ve afetle mücadele kurumlarının olduğunu dile getiren Soylu, dünyada afetlerin yol açtığı zararların, ciddi boyutlarda olduğuna ve giderek de arttığına dikkati çekti.

“Türkiye depremle ilgili acı tecrübe ve büyük kayıplar yaşadı”
Süleyman Soylu, Türkiye’nin, deprem ve heyelan başlıkları başta olmak üzere, afet riski yüksek bir ülke olduğunu, acı tecrübe ve büyük kayıpların yaşadığını hatırlattı.

1999 Marmara depremindeki yıkımı, o günlerdeki çaresizliği, organizasyon eksikliğini doğrudan sahada yaşadığını ve hissettiğini anlatan Soylu, Türkiye’nin, 1999 depreminden önemli dersler çıkardığına ve bunların pek çoğunu hayata geçirdiğine dikkati çekti.

O tarihten sonra afet yönetimi kavramını yeniden ele aldıklarının altını çizen Soylu, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin afet yönetimi noktasındaki organizasyon yapısı üzerinde reform sayılabilecek çok önemli değişimler, gelişmeler ve devrimler ortaya koyduk. Bugün Türkiye’de afet yönetimi, AFAD Başkanlığımız eliyle gerçekleştirilmektedir. 1999’da ülkemizde sadece 50 deprem gözlem istasyonumuz vardı. Bugün bu sayı 1100’dür ve halen Avrupa’nın ikinci büyük deprem gözlem ağına sahibiz. AFAD Başkanlığımızda toplam 5 bin 874 personel, 81 il müdürlüğümüz, 11 birlik müdürlüğü, 26 lojistik depo, 47 de lojistik destek depomuz bulunmaktadır. Ülkemizin sathına tüm unsurlarımızla birlikte yayılmış durumdayız. Geçen yıl 1788 olaya müdahale etmiştik, bu yıl olay sayımız 2 bin 456’dır. Ülkemizde geçen yıl kaydedilen deprem sayısı 22 bin 899, bu yıl ise 20 bin 940’tır. Tüm Türkiye’de 16 bin 427 toplanma alanımız vardır.”

Kamu-Özel İşbirliği

Konferans sırasında ayrıca Japonya Ankara Büyükelçiliği ve AFAD Başkanlığı tarafından İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı’nın da katılımıyla “Afet Zararlarını Azaltmada Kamu & Özel Sektör İş Birliği Semineri” gerçekleştirildi. Seminerde hükümetlerin afet zararlarını azaltma politikaları ile özel sektörün afet zararlarını azaltma konusundaki yenilikçi çalışmaları sunuldu.

ADRC hakkında

Asya Afet Azaltma Merkezi (ADRC), üye ülkelerin afet direncini artırma, Asya ülkeleri arasında afet risk azaltma konusunda iş birliğini geliştirme ve Asya kıtasında güven içinde yaşayabilen bir toplum oluşturma misyonuyla 1998 yılında Japonya’nın Kobe kentinde kuruldu. 22 üye, 4 danışman ülke ve bir gözlemci ajansın katılımıyla kurulan merkezin bugün Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 31 üyesi bulunuyor. 5 ülke merkeze danışman ülke statüsünde katılıyor. Türkiye, Kobe’de düzenlenen ADRC 2018 konferansında adaylığını deklare ederek merkeze üye oldu.

 

 

Metin Aslım ,Asya Afet Azaltma Konferansı-Japonya Türkiye

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Kasım 2019
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
seers cmp badge