DÜNYA Güncel Türkiye

Macaristan’ın Milli Gün resepsiyonu Ankara’da kutlandı

Macaristan Milli Günü, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’in ev sahipliğinde Ankara’da  düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat, akademisyen ve Basın  mensupları ve davetlilerin katıldığı resepsiyon, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Macaristan Milli Günü’nü kutlayarak, Macaristan ve Macar halkı için barış, birlik ve bereket diledi.Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,Türkiye ve Macaristan’ın çok taraflı iş birliğine dayalı ikili ekonomik gelişme temelinde barış ve istikrar gibi ortak hedefleri paylaştığını dile getiren Bakan Pekcan, “İkili ticaret ve ekonomik ilişkilerimizi mevcut ilişkilerimizle uyumlu olacak şekilde geliştirmek istiyoruz. Macaristan, özellikle Orta Avrupa’da Türkiye için önemli bir ticaret ortağı ve lojistik merkezidir.” diye konuştu.

İki ülkenin karşılıklı ekonomik ilişkilerini derinleştirmek için ortak diyalog ve üst düzey temaslarda bulunması gerektiğini  bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 7 Kasım’da Budapeşte’de yapılması öngörülen Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na büyük önem verildiğini ifade etti.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis,  Aynı kökten gelen iki akraba millet ve ülkeler arasında ilişkilerin ne kadar fevkalede olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen yıl Macaristan’a resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatan Matis, “Kendisini iki hafta sonra tekrar Macaristan’da ağırlayacağız. Böylelikle Bakü’deki toplantılarından sonra Başbakanımızla Macaristan Başbakanı Viktor Orban üç hafta içinde bizzat görüşecekler.” diye konuştu Macaristan’ın Türk Konseyi’ndeki rolüne dikkati çeken Matis, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini de desteklediklerini söyledi.Matis, “Macaristan, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgesel öneminin tamamen farkındadır.” dedi.Resepsiyon, kutlama pastasının kesilmesi ve yemek ikramının ardından sona erdi.

metin aslım

Metin Aslım 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ekim 2019
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
seers cmp badge