Güncel Türkiye

LEZZET VE SAĞLIĞA GİDEN YOL : MAYİ TUZ

Bu haftaki yazı dizimizin konuğu: Oktay Gözüyukarı;

Kendisi ile iş yaşamı çalışma hayatı ve Ülkemiz de ürettikleri Doğal Kaynak tuz’ u hakkında söyleşi yaptık..

Oktay Gözüyukarı kimdir?

 1968 Kırıkkale doğumluyum. Aslında baba mesleğimiz akaryakıt, çok uzun yıllardır Antalya’da işlettiğimiz akaryakıt istasyonlarımız mevcut. Bu mesleği devam ettirirken uzun yıllardır gerçekleştirmeyi planladığım maden işletme, üretime başlama, istihdam sağlama, gelişen ekonomi sektörüne farklı bir bakış açısı getirerek katkıda bulunmahedefim vardı.

Memleketimiz olan Kırıkkale’de kendiliğinden doğal şekilde kaynayan, doğanın bize verdiği adeta bir ödül olan doğal kaynak suyundan tuz üretimi yapmaya başlayarak bu hedefimin ilk adımını atmış oldum.

İş hayatında en son ne yapıyordunuz?

 İş hayatımda en son akaryakıt istasyonlarımızın işletmesini yaptım, hala da bu alanda faaliyetlerim devam ediyor. Akaryakıt alanında istihdam sağlamaya ve bu sektörde de istasyonlarımızı büyütmeye devam ediyorum.

 Doğal Kaynak tuzu üretimine sizi çeken ne oldu?

 Üretim yapma sevdasıyla başladığım doğal kaynak suyundan tuz üretme işimi, Ar-Ge aşamasında araştırıp doğanın bize verdiği ödül olan kaynaktan elden edilen tuzun değerini öğrenince Türkiye’de çıkan böyle bir cevheri tüm dünya bilmeli diyerek devam ettim. Mimar kızım Sibel Gözüyukarı’nın desteği, araştırmaya olan katkısı ile öğrendikçe markama olan tutkum ve inancım arttı. O kadar saf, berrak, şeffaf ve doğal ki hiçbir açığı yok.

Nedir Doğal kaynak tuzu? Diğer tuzlardan farkı ne, kullanım alanları neler?

 Yüzde 28,4 tuz oranı olan bir kaynak suyunun, güneş ışınlarıyla kristalleşmesi sonucu oluşan sağlıklı bir tuz. Bir çeşit sıvı tuzdur. Tuzluluğunu, çıkış noktasına dolaşarak geldiğinden dolayı kaya tuzlarının arasından geçerek alıyor. Sodyum klorürle beraber toprağın tüm minerallerini de alıyor, bunlardan en önemlileri gümüş, altın, iyot magnezyum ve vanadyum mineralidir. Dünyada en çok 0,8 mg/kg oranında deniz tuzlarında iyot bulunurken, bu oran Mayi Tuz’da 1,23 mg/kg ‘dır. Vanadyum gümüş ve altın minerallerinin bulunması ise Türkiye’de tektir. Tuzda en önemli konu; ağır metaldir ve Mayi Tuz’da ağır metal bulunmaz. Tüketicilerimize her zaman yedikleri tuzun ağır metal analizini sorgulamalarını öneriyoruz. Sofra tuzu ve salamura tuzu (salça, zeytin, turşu, vb.) olarak kullanılabilen sağlıklı tuzlarımıziçeriğindeki kalsiyum zenginliğinden dolayı çok iyi bir koruyucudur, raf ömrünü uzatır. Tuzlarımız yine sole ve banyo tuzu olarak dakullanılabiliyor.

Türkiye’de üretim, satış, ihracat hacmi ne doğal kaynak tuzunun?

 Türkiye’nin tek markalaşan kaynak tuzu markamız Mayi Tuz’dur. Kendi hacmimizden bahsedecek olursak; günde 200 ton su kaynıyor, bunun yüzde 28,4 oranı tuz olunca da 60 tona yakın bir günlük rezerv oluşuyor. Biz ise günlük 10 ton kapasiteyle çalışıyoruz. Şimdilik yıllık 3 bin tonluk bir kapasite belirledik. Fakat bu oranı yeni yatırımlarla daha da yükselterek20  bin ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz.İhracatta ise başladığımız gün itibari ile Amerika, Avustralya, Danimarka, İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya, Rusya, Kore olmak üzere 9 ülkeye 9 konteynır tuz gönderdik. Japonya, Çin ve Körfez ülkeleriyle de görüşmelerimiz devam ediyor.

Nerelerde çıkıyor?

 Avrupa ve ABD’de doğal kaynak tuzu çıkmıyor. Dünyada ise Peru ve İran’ın bazı yerlerinde doğal kaynak suyu çıkıyor. Türkiye’nin birkaç bölgesinde daha var.

Neden Kırıkkale’ye üretim tesisi kurdunuz?

 Kendi doğduğum topraklarda  Türkiye’nin en büyük  doğal kaynak suyu tuzlası bulunduğunu fark ettikten sonra, doğduğum topraklara borcumu ödeme fırsatı elde etmiş oldum. Bunun yanı sıra doğal kaynak suyunun çıktığı yere yakın tuz üretimi yapmak, Kırıkkale’de istihdam yaratmak amacıyla tesisi Kırıkkale Delice’de kurmaya karar verdim.

Tesis kaç yılında kuruldu ve ne kadarlık bir yatırımla hayata geçti?

 2017 yılında tesisi kurdum. 2018 yılının Şubat ayında ise sektöre bambaşka bir bakış açısı getirerek ekibimle birlikte Mayi Tuz’u ekonomi pazarına sunmaya başladık. 2 milyon dolarlık bir yatırım ile üretim tesisimizi hayata geçirdik.

Üretim kapasitesi ve çalışan sayısı nedir?

 12 kişilik ekibimizle günlük 10 ton üretim yapıyoruz.

Neden Mayi tuz marka olarak seçildi?

 Mayi; likit demek, sıvı tuz. Bu yüzden “Mayi” ismini kullandık.

 Üretilen tuzlar ilk olarak nerelerde satılmaya başlandı?

 İlk olarak gurme marketlerde ürünümüzü konumlandırdık. Daha sonra web sitemizi perakende satışa açtık. Satışlar arttıkça  CarrefourSa Gurme ve Macrocenter market ile çalışmaya başladık.

İhracata ne zaman ve hangi ülkeyle başlandı?

 Piyasaya çıktığımız ay Amerika ile görüşmelerimiz başladı ve 2 konteynır tuz göndererek ihracatımız başlamış oldu.

Ünlü müşterileriniz var mı?

 Tuzumuzun magnezyum değeri yüksek olduğundan kramp ağrılarına iyi geliyor. Arsenal futbol kulübüne tuz gönderimi yapıyoruz. Bunun yanı sıra; Amerika’da lüks restoranlar ve Tesco süpermarket zincirleri, Türkiye’de BigChefs restoranlar ve 5 yıldızlı oteller tuzumuzu kullanıyor.

Bugün gelinen noktada Mayi Tuz’un büyüklüğü nedir? (İhracat, üretim, ciro, çalışan sayısı, ihracat yapılan ülke sayısı vs)

 2018 yılını yaklaşık 2 milyon dolarlık bir ciro ile kapatıyoruz. Markamızın geldiği noktadan memnunuz kısa sürede kendi ülkemizde dâhil birçok ülkenin sofrasına sağlıklı tuzlarımız ile misafir olmaya devam ediyoruz.

Şirket olarak 2018’i nasıl geçirdiniz? 2019 hedefleriniz neler?

 2018 yılında kazancımızla beraber yatırımlarımıza devam ettik, bizden istenilen talebi karşılamak için üretim kapasitemizi sürekli arttırmaya yönelik çalışmalarımıza yön verdik. 2019 yılında daha fazla bir üretim kapasitesi ve tuz gönderimi yapabileceğimiz yeni pazarlara girme hedefimiz var.  Önümüzdeki yıl çalışan sayımızı 50 kişiye çıkararak 10 milyon dolar ciroluk bir kazanç sağlamayı planlıyoruz.

Önümüzdeki 5 yılda şirketi nerede görüyorsunuz? Yeni yatırım planlarınız söz konusu mu?

Mayi tuzun en büyük özelliği sağlıklı bir tuz olması… Sektörde en büyük farkımız tuzun mineral değerlerinin kaybolmaması için kurutma işlemi yapmamamız. Normalde tuz kurutma işlemleri 200 santigrat derecede yapılıyor. Mineraller ise 50 santigrat derecede kaybolmaya başlıyor. Bu yüzden tuzumuzu kendiliğinden güneş sistemi ile doğal kurutmaya bırakıyoruz.

Üniversitedeki profesörler tuzla ilgili çalışma yapıyorlar. Sağlık alanında ve gelişmeler çok güzel. Önceden birçok hastalık tuzla tedavi edilirmiş, bizde sağlıklı tuzlarımız ile bunu tekrar gündeme getirmek istiyoruz. İçeriğindeki iyottan dolayı tiroide, magnezyum ve vanadyumdan dolayı kramp ve kas ağrılarına iyi geldiğini biliyoruz. Şuan devam eden araştırma ise tuzun sara hastalığı ve prostat kanserine iyi geldiği tezi üzerine… Profesörlerden gelen dönüşlere göre sağlık alanında bu konulara özel bir çalışma da yapacağız.  Kazakistan’da tuzlu su kaplıcası var biz de Türkiye’de bu tarz bir kaplıcayı hayata geçirmek istiyoruz.

TÜRKİYE,ADANA, ADIYAMAN, AFYON, AĞRI, AMASYA, ANKARA, ANTALYA, ARTVİN, AYDIN, BALIKESİR, BİLECİK, BİNGÖL, BİTLİS, BOLU, BURDUR, BURSA, ÇANAKKALE, ÇANKIRI, ÇORUM, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, ELAZIĞ, ERZİNCAN, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, HATAY, ISPARTA, MERSİN, İSTANBUL, İZMİR, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KOCAELİ, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, MANİSA, KAHRAMANMARAŞ, MARDİN, MUĞLA, MUŞ, NEVŞEHİR, NİĞDE, ORDU, RİZE, SAKARYA, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, SİVAS, TEKİRDAĞ, TOKAT, TRABZON, TUNCELİ, ŞANLIURFA, UŞAK, VAN, YOZGAT, ZONGULDAK, AKSARAY, BAYBURT, KARAMAN, KIRIKKALE, BATMAN, ŞIRNAK, BARTIN, ARDAHAN, IĞDIR, YALOVA, KARABÜK, KİLİS, OSMANİYE, DÜZCE,

 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mart 2019
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seers cmp badge