Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BRICS Zirvesi çalışma toplantısına katıldı

BRICS Outreach Çalışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın oldukça sancılı bir dönemden geçtiğine; son yıllarda savaşların, terör eylemlerinin, ekonomik krizlerin ve doğal felaketlerin insanlık üzerinde büyük yaralar açtığına dikkat çekerek, “Mevcut küresel sistem, çıkarları garanti altına alınmış mutlu bir azınlık dışında hiç kimseyi tatmin etmiyor” dedi.

10’uncusu düzenlenen BRICS (Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika) Zirvesi dolayısıyla Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında gerçekleştirilen BRICS Outreach Çalışma Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda bir konuşma yaptı.

“BRICS ÜLKELERİYLE, ENERJİ ALANINDA İŞ BİRLİĞİMİZİ İLERİYE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

Türkiye Cumhurbaşkanı olarak zirveye iştirakinin, Türkiye ile BRICS arasındaki ilk yüksek düzeyli teması oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan zirveyi, Türkiye’yle BRICS arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için bir fırsat olarak gördüğünü, BRICS ülkeleriyle ekonomi, ticaret, yatırım ve kalkınma alanlarında beraber çalışmak istediklerini söyledi.

BRICS Yeni Kalkınma Bankası ve İş Konseyi ile Türkiye’deki kurumların arasında iş birliklerinin tesis edilebileceğini düşündüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile BRICS Yeni Kalkınma Bankası arasında devam eden üyelik görüşmelerinin kısa zamanda sonuçlanmasını temenni ettiklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha adil, daha tarafsız yeni bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu oluşturulması amacıyla, hem BRICS bünyesinde hem de Türkiye’de ayrı ayrı yürütülen çalışmalarda da ortak hareket edebiliriz. Enerji alanında BRICS ülkeleriyle mevcut iş birliğimizi ileriye taşımak istiyoruz” diye konuştu.

“İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI İLE BRICS ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN İLERLETİLMESİNE İHTİYAÇ VAR”

Zirvenin bu oturumuna, Türkiye’nin; İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı sıfatıyla davet edildiğine ve yalnızca Türkiye’yi değil, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm Müslüman ülkeleri de temsilen zirvede bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “Teşkilat ile BRICS arasındaki iş birliğinin ilerletilmesine gerçekten çok ihtiyaç var. Daha adil bir dünya için, Güney-Güney iş birliği süreçlerinden bu çerçevede istifade edebiliriz. İslam Kalkınma Bankası ile BRICS Yeni Kalkınma Bankası arasında özellikle Afrika’nın kalkınma çabalarının desteklenmesine matuf iş birliği imkânlarının değerlendirilmesinde de fayda görüyorum.”

Dünyanın oldukça sancılı bir dönemden geçtiğine; son yıllarda savaşların, terör eylemlerinin, ekonomik krizlerin ve doğal felaketlerin insanlık üzerinde büyük yaralar açtığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut küresel sistem, çıkarları garanti altına alınmış mutlu bir azınlık dışında hiç kimseyi tatmin etmiyor” dedi.

Bugünlere, neredeyse her 10 yılda bir tekrarlanan ekonomik krizlerle gelindiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yapının günümüz şartlarına göre yeniden ele alınmadan, değişmeden devam etmesi mümkün değildir, yükselen ekonomilerin artan ağırlıklarının sisteme yansıtılması şarttır” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE, TÜM KATEGORİLERDE MİLLÎ GELİRİNE ORANLA EN FAZLA YARDIM YAPAN ÜLKE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “BRICS’in, Güney-Güney iş birliğinde üstlenmek istediği rolü dikkatle izliyoruz. Türkiye, Güney-Güney iş birliğinin en önemli unsuru olan kalkınma yardımları alanında dünyada önde gelen ülkeler arasındadır. Geçtiğimiz yıl 8,2 milyar dolarlık resmî kalkınma yardımıyla bu alanda ilk sıralarda yer aldık. İnsani yardımlarda ise açık ara birinci sırada bulunuyoruz. Türkiye tüm kategorilerde millî gelirine oranla en fazla yardım yapan ülkedir. Bugün 3,5 milyonu Suriye ve Irak’ta olmak üzere 4 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Birçok gelişmiş Batılı ülkelerin mültecileri dikenli tel örgülere mahkûm ettiği bir ortamda, Türkiye sığınmacılar için 32 milyar dolar para harcamıştır. Ayrıca, ülkemiz 2015 yılındaki G-20 Dönem Başkanlığı sırasında da kalkınma konusunu G-20 gündeminin merkezine yerleştirmiştir. 4 Haziran’da Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik Teknoloji Bankası’nın açılışını yaptık. BRICS’in 10. Zirvesi’nin ana teması olarak Afrika’nın belirlenmiş olması son derece önemlidir.”

Türkiye’nin Afrika’daki doğrudan yatırımlarının değerinin 6 milyar doları aştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2011’den bu yana Somali’de yaptığı çalışmaların, Afrika Kıtasına yaklaşımını göstermesi açısından önemli bir örnek olduğunu vurguladı.

Zirveye katılmaktan, üye ülke liderleriyle bir araya gelmekten, yeni iş birliği fırsatlarını ele almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, ev sahibi Güney Afrika Cumhuriyeti’ne teşekkür ederek tamamladı.

Sandton Uluslararası Toplantı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye katılan üye ve davetli ülke liderleri ile birlikte öğle yemeğine iştirak etti.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Temmuz 2018
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
seers cmp badge