Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türkiye-Fransa Ticaret Hacminde Hedefimiz 20 Milyar Avro

Fransız Girişimciler Hareketi MEDEF üyeleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Ticaret hacmine baktığımız zaman, Türkiye ve Fransa’yı gerçekten tatmin edecek bir rakam değil. 13,5 milyar dolarlık bir hacim söz konusu. İstiyoruz ki bu rakam, çok daha yukarılara çıksın ve bu rakamı daha yukarılara tırmandıracak olursak inanıyorum ki Fransa ve Türkiye daha önce hedeflediğimiz 20 milyar avroluk hedefe doğru yürümeye başlar” dedi.

Resmî ziyareti nedeniyle Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız Girişimciler Hareketi MEDEF üyeleriyle bir araya geldi. MEDEF’in merkezinde gerçekleşen buluşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı.

Ziyaretinin Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkileri ve bölgesel konuları içermesi bakımından önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında üç anlaşmanın imzalandığına işaret etti ve anlaşmaların her iki ülke için da hayırlı olması temennisinde bulundu.

“YAKIN İŞ BİRLİĞİMİZ BÖLGESEL VE ULUSLARARASI BARIŞ BAKIMINDAN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdikleri baş başa görüşmelerinde ve heyetler arası çalışma yemeğinde Irak, Suriye, Libya ve Mısır konuları ile Filistin-İsrail ilişkilerini ve Kudüs meselesini ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yakın iş birliğimizin bölgesel ve uluslararası barış bakımından hayati öneme sahip olduğuna inanıyorum. Ticaret hacmine baktığımız zaman, Türkiye ve Fransa’yı gerçekten tatmin edecek bir rakam değil. 13,5 milyar dolarlık bir hacim söz konusu. İstiyoruz ki bu rakam, çok daha yukarılara çıksın ve bu rakamı daha yukarılara tırmandıracak olursak inanıyorum ki Fransa ve Türkiye daha önce hedeflediğimiz 20 milyar avroluk hedefe doğru yürümeye başlar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Şu anda Fransa dünyanın en büyük beşinci, Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomik gücüyken, Türkiye satın alma gücü paritesine göre dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın ise beşinci büyük ekonomisidir. Fransa, dünyanın en çok yatırım yapan ve alan üçüncü en büyük ülkesi iken, Türkiye 2012 yılından beri Batı Asya olarak tanımlanan coğrafyanın en çok yatırım çeken ülkesi olmayı sürdürüyor. Sadece bu veriler bile 14 milyar doları dahi bulmayan ticaret hacminin iki ülkenin gerçek ekonomik potansiyelini yansıtmadığını gösteriyor. El ele vererek ve yeni projelere imza atarak ikili ticaret hacmimizi hak ettiği noktaya ulaştırabiliriz. Şu anda ben masanın etrafında ne denli güçlü firmaların olduğunu görüyorum, dolayısıyla bundan sonrası sadece kararlı bir şekilde atılacak adımlardadır.”

“2017 YILINI %7’NİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME İLE TAMAMLAYACAĞIZ”

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde bir darbe girişimine maruz kaldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk halkının cesaret ve fedakârlığı ile demokrasi ve cumhuriyetin bu sınamadan daha da büyüyerek ve güçlenerek çıktığını vurguladı. Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye’nin ihracat hacminin bu yıl itibariyle yaklaşık 157 milyar doları bulduğunu, ekonominin; bu hain saldırıyı, öncesindeki ve sonrasındaki diğer tüm tuzaklarla birlikte başarıyla geride bıraktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11’lik bir büyüme hacmini yakalayarak, yüzde 7,4’lük bir büyüme oranıyla yeni bir rekor kırdığını hatırlattı.

Pek çok kredi derecelendirme kuruluşunun ve uluslararası ekonomik örgütün, Türkiye’nin ekonomik büyüme verilerini tekrar gözden geçirmek zorunda kaldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dördüncü çeyrekte de başarılı bir netice elde ederek 2017’yi %7’nin üzerinde bir büyümeyle tamamlayacağımıza inanıyoruz. Bu büyüme oranıyla Türkiye bir kez daha G-20 ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi durumuna gelmiş olacaktır. Önümüzdeki dönemde de bu başarılı grafiğimizi sürdüreceğimizden emin olabilirsiniz” dedi.

2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl dönümünün kutlanacağına değinerek, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğimiz 2023 vizyonumuzu adım adım hayata geçiriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemde dünyada hâlen yürütülen veya tamamlanmış 10 mega projeden altısının Türkiye’de bulunması bir tesadüf değildir. Sadece geçtiğimiz 10 yılda yürüttüğümüz büyük ölçekli projelerimizin maliyeti 200 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır” diye ekledi.

“ÜLKEMİZ FRANSIZ DOSTLARIMIZIN YATIRIMLARI İÇİN DE BİR CAZİBE MERKEZİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz Fransız dostlarımızın yatırımları için de bir cazibe merkezidir. Devam eden bölgesel krizlere rağmen 2003-2016 yılları arasında Türkiye yaklaşık 180 milyar dolar değerinde doğrudan uluslararası sermaye çekmeyi başarmıştır. 80 milyonluk iç piyasamız rekabetçi ve dinamik özel sektörümüz, ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde oldukça gelişmiş teknolojik altyapımız küresel yatırımcılar için birer artı değerdir. İstanbul’dan 4 saatlik uçuşla 50’den fazla ülkeye ve dünya ekonomisinin dörtte birini oluşturan geniş bir pazara erişim sağlanabiliyor. Türkiye’de 58 bine yakın uluslararası sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye yatırım yapan daima kazanır.”

Türkiye’ye gelen uluslararası yatırımcının kendileri için Türk iş adamlarından bir farkı bulunmadığını ve Türkiye’nin, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerinden birine sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası yatırımcılarla düzenli olarak biraraya gelmek suretiyle ihtiyaçlarına uygun yatırım teşviklerini ele alıyoruz. Proje bazlı ve teknoloji girdisine önem veren yatırım teşvik sistemiyle yatırımların önünü açmakta kararlıyız” diye konuştu.

Fransız yatırımcıların 2023 projeleri çerçevesinde ulaştırma, enerji, çevre gibi pek çok alanda 13 ayrı ihaleye teklif sunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En son Kasım ayı başında Airbus ve Türksat arasında bir iş birliği anlaşmasına varıldı. Böylece Fransa’nın da katkısıyla ülkemizin uydu üretimi ve fırlatılması alanında yeni bir atılım içine girmesini sağladık. Bu iş birliği mutlaka diğer sanayi alanlarında da yeni iş birliklerini tetikleyecektir” dedi.

“YATIRIM TEŞVİKLERİNDEN İSTİFADE NOKTASINDA EN UFAK BİR ENGEL SÖZ KONUSU DEĞİL”

Türk Hava Yolları ile Airbus firması arasında imzalanan niyet beyanı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ASELSAN ve ROKETSAN ile EUROSAM Konsorsiyumu arasında imzalanan sözleşmenin stratejik önemde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke Eximbankları arasında imzalanan anlaşmanın da ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

İki yakın müttefik olarak stratejik eylem planları temelinde çalıştıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda iki ülke yönetimlerinin iradesinin de tam olması en büyük şansımızdır. Bu iradeyi kullanarak ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizde daha dengeli, daha büyük adımlar atabilmek için siz iş adamlarından desteğe ihtiyacımız var” sözlerine yer verdi.

Fransız iş çevrelerine hitaben, “Bugün burada size mesajım; Türkiye’nin ekonomik ilerlemesinin bir parçası olmanızdır. Özellikle yatırım teşviklerinden istifade etmeniz noktasında en ufak bir engel önünüzde söz konusu değildir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa’nın; 2016’da Türkiye’nin en fazla ticaret yaptığı ülkeler sıralamasında yedinci sırada olduğunu, 7 milyar dolara yakın yatırımı ile Türkiye’de en çok yatırımı olan ülkeler arasında 10’uncu sırada yer aldığını ve Türkiye’de 1500 civarında Fransız sermayeli şirketin bulunduğunu hatırlattı.

Bu konuda daha iyisinin mümkün olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlere destek olabilecek önemli bir mekanizma, Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’dir. Bu komitenin kurduğu güçlü bağlar sayesinde pek çok sıkıntıya çözüm bulunmuştur” diye ekledi.

“FRANSA’NIN ÖNEMİNİ, GÜCÜNÜ VE POTANSİYELİNİ YAKINDAN BİLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Fransa’nın önemini, gücünü ve potansiyelini yakından biliyor, son dönemdeki ekonomik büyüme oranını, yatırımlarının yüksekliğini takdirle takip ediyoruz. Sayın Macron’un dirayetli liderliğinde büyük bir kararlılıkla yürütülen reformların başarıya ulaşacağından şüphemiz yoktur. Bu gelişmeler Türk iş adamlarını Fransa ile daha çok iş yapmaya, üçüncü ülkelerde birlikte hareket etmeye yöneltecektir. Biz de bu yönde gereken telkinleri yapmaya devam ediyoruz. Fransız dostlarımızın da bu çabayı karşılıksız bırakmayacaklarına inanıyorum. Bunun için atmamız gereken bazı somut adımlar vardır. Örneğin, 20 milyar ikili ticaret hacmi ve bu hedefimize ulaşmak için Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’ni en kısa sürede toparlayalım. İş adamlarımızı komitenin çabalarını tamamlayacak şekilde biraraya getirelim ve doğrudan görüşmelerini sağlayalım. İş forumları ikili ekonomik ilişkilerimizin bir vazgeçilmezi haline dönüşebilir.”

Üçüncü ülke pazarlarına erişim bakımından da birlikte çalışmaktan kazançlı çıkılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa ve Türkiye özel sektör temsilcilerinin stratejik ortaklık kurma çalışmalarının daha fazla desteklenmesi, bu kapsamda ortak iletişim ağı kurma çabalarına ivme kazandırılması, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının tadilinin hızla tamamlanması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la birlikte iki ülke eylem planı ile iş adamlarına gerekli desteği vermekte kararlı olduklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, iş adamlarına başarılı, bereketli, huzurlu bir yeni yıl temennisiyle tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris’teki temasları kapsamında, Fransa Ulusal Meclisi Fransa-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Stephane Teste ve Senato Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Josiane Costes’i Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Fransa Eski Adalet Bakanı ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Rachida Dati’yi kabul ederek bir süre görüştü.

FRANSA İSLAM KONSEYİ İLE TÜRK TOPLUMU TEMSİLCİLERİNİ KABUL

Fransa İslam Konseyi temsilcilerini Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu programının ardından Fransa Türk Toplumu temsilcileri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak Osmanlı Hanedanı’nın Fransa’da ikamet eden üyelerini kabul etti.

Paris’te temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’ye dönmek üzere ülkeden ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Charles de Gaulle Havalimanı Şeref Salonundan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin ile Fransız yetkililer uğurladı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ocak 2018
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge