Güncel Türkiye

Başbakan Binali Yıldırım,”İnsanlık bugün harekete geçmeyecekse ne zaman geçecek?”

Başbakan Yıldırım, Bangladeş’in başkenti Dakka’daki temaslarının ardından Cox’s Bazar kentindeki Balukhali kampında Arakanlı mültecileri ziyaret etti. Yıldırım, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ve inşası devam eden ağır iklim tipi sahra hastanesinde incelemelerde bulundu.

“İnsanlık bugün harekete geçmeyecekse ne zaman geçecek?”

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş’in başkenti Dakka’daki temaslarının ardından, Arakanlı mülteci Müslümanların yaşadığı Cox’s Bazar kentine geldi.

Başbakan Yıldırım, Balukhali kampında gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede yaklaşık 700 bin Müslümanın bulunduğunu, Türk Kızılayı, AFAD ve Türkiye Diyanet Vakfının kampta yaşayanlara çeşitli yardımlarda bulunduğunu bildirdi.

Sağlık hizmetleri için sahra hastanesinin kurulacağını ifade eden Yıldırım, Bangladeş hükümetine, yakın işbirliği ve desteğinden dolayı teşekkür etti.

Ağır şartlarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlar için sığınmacı kampı kurmayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, Bangladeş hükümetinden yer talebinde bulunduklarını, bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

ÇÖZÜM, KENDİ TOPRAKLARINA DÖNÜŞÜN SAĞLANMASI

Başbakan Yıldırım, nihai çözümün Arakanlı Müslümanların kendi topraklarına dönüşünün sağlanması olduğunu vurguladı.

Myanmar ile Bangladeş arasında 24 Kasım’da bir anlaşma imzalandığını hatırlatan Yıldırım, anlaşmanın sağlıklı bir şekilde işlemesi ve Arakanlı Müslümanların tekrar ülkelerine dönmeleri temennisinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün dünya ülkelerinin dikkatini buraya çekiyoruz. Burada yaşanan insanlık dramını bütün dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Yardıma ihtiyacı olan, muhtaç olan insanlara Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun el uzatmaya, onların dertleriyle dertlenmeye, sorunlarını bütün uluslararası kamuoyuna duyurmaya devam edecektir.”

Ziyaretlerinin amacının yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek olduğunu belirten Yıldırım, Bangladeş’te bulunan Türk kurumlarının büyük bir fedakarlık ve heyecanla insanlara yardım ettiğine dikkati çekti.

MÜSLÜMAN ÜLKELER BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN ÜLKELERE ÇAĞRI

Başbakan Yıldırım, bir gazetecinin Arakanlı Müslümanlar için İslam dünyasına çağrısını sorması üzerine, “İslam dünyası ve İslam dünyası dışındakilere de aynı çağrıyı yapıyoruz. Burası insanlığın artık yok olduğu bir yer. Dolayısıyla insanlık bugün harekete geçmeyecekse ne zaman harekete geçecek? Bu soruyu herhalde sormakta bir beis yok. Ümit ederim ki başta Müslüman ülkeler olmak üzere buraya çok daha fazla zaman ayırırlar, çok daha fazla imkanlarını buraya hasrederler ve burada bugün yardım bekleyen, destek bekleyen insanların bir nebze de olsa acılarını hafifletecek bir iş yapmış olurlar.” ifadesini kullandı.

Hayır yapmak, dine hizmet etmek isteyenler için Cox’s Bazar’ın en güzel yer olduğuna işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“Hemen bütün Müslüman ülkeler başta olmak üzere bütün ülkelerin burada yaşanan insanlık ayıbını bir an önce ortadan kaldırmak için Bangladeş hükümeti ile işbirliği halinde gereken desteği hiç gecikmeden vermelerini, yardım ellerini uzatmalarını bekliyoruz. Türkiye başından beri binlerce kilometre uzakta olmasına rağmen kendi imkanlarıyla bunu başlattı. Bunun artık bir uluslararası kampanyaya dönüşme zamanı gelmiştir. İnşallah bu ziyaretimiz buna vesile olur diye düşünüyorum.”

AĞIR İKLİM TİPİ SAHRA HASTANESİNDE İNCELEME

Yıldırım, Balukhali Kampı’na gelişinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı ve yardım kuruluşlarının temsilcileri tarafından karşılandı.

Yetkililerden bölgedeki çalışmalara ilişkin bilgi alan Yıldırım, TİKA’nın Cox’s Bazar Sadr Hastanesine verilen ambulans ve personel aracının anahtarını hastane yetkililerine teslim etti.

Başbakan Yıldırım daha sonra kendisini çadırda bekleyen Arakanlıların yanına gitti. Arakanlı Müslümanlarla kucaklaşarak tek tek ellerini sıkan Yıldırım, ağlayan bir Arakanlı kadının sorununu dinledi.

Yıldırım, daha sonra AFAD’ın organizasyonunda Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan ağır iklim tipi sahra hastanesinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Yıldırım’a kızı Büşra Bahar Köylübay, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı da eşlik etti.

BAŞBAKAN YILDIRIM’A ARAKANLI MÜSLÜMANLARDAN SEVGİ SELİ

Yıldırım, Balukhali Kampı’ndaki temaslarının ardından, TİKA’nın Maynar Guna Bölgesi’ndeki yemek dağıtım merkezine geldi.

Burada Arakanlı çocukların “Türkiye” tezahüratlarıyla karşılanan Yıldırım, kızı Büşra Bahar Köylübay ile et ve pilavdan oluşan öğle yemeğini çocuklara ve kadınlara dağıttı.

Yıldırım, dağıtım sırasında görevlilerden TİKA’nın bölgedeki diğer faaliyetlerine ilişkin de bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım daha sonra yemek dağıtım sırasında bekleyen çocuklara ve kadınlara oyuncak ve yardım kolisi dağıttı.

Kendisine sevgi gösterisinde bulunan Arakanlı Müslümanlarla kucaklaşan ve selamlaşan Yıldırım, ziyaretin sonunda bölgedeki TİKA, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı yetkilileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seers cmp badge