Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Şahsım Üzerinden Bürokratik Oligarşi İnşa Edilmeye Çalışılması Asla Kabul Edilemez

AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde sorumluluğunun yükünü taşıyamayan birilerinin ‘Cumhurbaşkanımız böyle istiyor’ veya ‘Külliye böyle istiyor’ diye işin içinden sıyrılmaya çalıştığını belirterek, “Hiçbir bakanlıkta, hiçbir kurumda, hiçbir teşkilatımızda, şahsımın adı kullanılarak herhangi bir sürecin tıkanmasına, kurallar-kaideler dışında iş yapılmasına rıza gösteremem. Bu benim en yakınım da olsa, lütfen bizzat ben bir bakanımı veya bir bürokratı aramıyorsam, babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) grup toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Toplantının hayırlara vesile olmasını ve milletvekillerine Meclis çalışmalarında, başarılı ve verimli bir hafta geçirmelerini dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftadan bu yana katıldığı programları, yaptığı görüşmeleri ve bunlarla ilgili değerlendirmelerini aktararak konuşmasına başladı.

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK İÇİN YERLİ KAYNAKLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ”

2017’de yapımı tamamlanmış elektrik santrallerinin toplu açılış törenine katılımını hatırlatarak, 1.583 santralin hizmete alındığını, yılsonuna kadar 1.191 santralin daha hizmete alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerjideki dışa bağımlılığı en aza indirmek için yerli kaynakları değerlendirmeye öncelik verdiklerini söyledi.

Türkiye’nin, yeni yatırımlarla yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminde yüzde 32’lik payla; Fransa, Almanya, Belçika, Avustralya, Güney Kore, Hindistan, Çin, Rusya ve Japonya gibi ülkelerin önüne geçtiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 10 bin megavat güneş ve 10 bin megavat rüzgâr enerjisini devreye almayı hedeflediklerini açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi İSEDAK’ın 33’üncü Bakanlar Oturumuna katılımının ardından, Rusya’nın Soçi kentinde Rusya ve İran liderleriyle üçlü zirve yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de siyasi çözüme dayalı bir barış ikliminin tesisi hususunda çalışmayı, mücadele etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

“HARP OKULLARI; BİR GRUBUN VE İDEOLOJİNİN DEĞİL, TÜRK MİLLETİNİN OKULLARIDIR”

Geçtiğimiz Perşembe günü, Millî Savunma Üniversitesine bağlı Kara Harp Okulunun, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki, ilk mezuniyet törenine iştirakinden duyduğu memnuniyeti aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Harp Okullarımız, artık asli görevleri olan Türk Silahlı Kuvvetlerine donanımlı ve kabiliyetli subaylar yetiştirme dışında bir işle uğraşmayacaklardır. Bu okullar, herhangi bir grubun, ideolojinin veya kesimin değil Türk Milletinin okullarıdır” diye konuştu.

“ABD BAŞKANI TRUMP İLE YENİDEN GÖRÜŞECEĞİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesini ise “Uzun zamandır ilk defa, Amerika Birleşik Devletleri-Türkiye ilişkilerinde ortak frekans yakalayabildiğimiz bir görüşme” olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PYD-YPG meselesinden FETÖ’ye, ülkemiz aleyhine devam eden davalardan savunma sanayi işbirliğine kadar pek çok hususu enine boyuna konuştuğumuz bu görüşmenin devamını, inşallah önümüzdeki günlerde tekrar yapacağız” açıklamasını yaptı.

“MÜFTERİLERE MEYDANI BIRAKMAMAK GEREK”

Pazar günü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ vesilesiyle düzenlediği toplantıda, ana muhalefet partisi liderinin, şahsı ve ailesi hakkındaki iftiralarına da cevap verme imkânı bulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kendisine, ya iddialarını ispat etmesi, ya da özür dilemesi çağrısını yaptım. Bununla da kalmadım, iddialarını ispat ederse benim siyaseti bırakacağımı ve Cumhurbaşkanlığından ayrılacağımı, ispatlayamazsa da kendisinden siyaseti bırakmasını beklediğimi ifade ettim. Biraz sonra grup toplantısında güya belge açıklayacakmış. Geçmişte defalarca iddia ettiği, yalan ve yanlışlığı, bizimle ilgisi olmadığı defalarca ispatlanmış konuları, ısıtıp ısıtıp yeniden gündeme getirecektir. Biliyorsunuz müflis tüccar eski defterleri karıştırırmış.”

Ana muhalefet partisi liderinin, kendisine bir yerlerden gönderilen şeylerle uğraştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim çağrım açık: Elinde benim yurt dışına milyonlarca dolarlık paralar gönderdiğimi söylüyor. Belgesi var mı? Yok. Meselenin dünürlere kadar götürülmesi zaten saçmalığın dik alası. Bu çağrılarımın beyhude bir uğraş olduğunun farkındayım; ama müfterilere meydanı bırakmamak gerektiğini de biliyorum” şeklinde konuştu.

“BİRİSİNE BİR ŞEY SÖYLEYECEKSEM, BUNU BİZZAT KENDİM YAPARIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Bugün sizlerle, eskiden beri yaşanan, ancak son zamanlarda giderek daha sık kulağıma gelmeye başlayan, beni de son derece rahatsız eden bir hususu paylaşmak istiyorum” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde, nerede işinin altından kalkamayan, nerede tembellik yapan, nerede sorumluluğunun yükünü taşıyamayan biri varsa, hemen şu tarz ifadelerle işin içinden sıyrılmaya çalışıyor: ‘Beyefendi böyle istiyor’ veya ‘Cumhurbaşkanımız böyle istiyor’ veya “Külliye böyle istiyor.’ Bu yöntemin, basit bir bürokratik işlemden herhangi bir yatırımın detaylarıyla ilgili tercihlere, ömrümde hiç görmediğim-tanışmadığım insanların taltifi veya tasfiyesine kadar her konuda kullanıldığı anlaşılıyor. Peki, bunun ispatı var mı, yani benim ağzımdan çıkan böyle bir söz var mı? Yok. Daha önce medyada ve özellikle sosyal medyada benim adıma ahkâm kesenlerle ilgili rahatsızlığımı belirtmiştim. Şimdi burada bir kez daha tekrarlıyorum: Ben birisine bir şey söyleyeceksem, bir konuda tavır koyacaksam, bir irade beyan edeceksem, kimseyi aracı kılmaya ihtiyacım yok; bunu bizzat kendim yaparım.”

“ESKİ TÜRKİYE SİYASETİNİN ÇİRKİN YÖNTEMLERİNE İHTİYACIMIZ YOK”

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da açık yürekli, kararlı liderlerin az görüleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kafasında kırk tilki dolaştırıp kırkının da kuyruğunu birbirine değdirmeyen sinsi tiplerden, ağzından çıkanla gönlünden geçen başka olan riyakârlardan hiçbir zaman olmadık, olmayacağız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ve milletin tüm meselelerini, dertlerini, sıkıntı ve beklentilerini konuşup tartışarak hepsinin de üstesinden gelebileceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu yaparken eski Türkiye siyasetinin o çirkin yöntemlerinin hiçbirine ihtiyacımız yoktur” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz milletimizle aramıza kimseyi sokmamak için yeri geldiğinde medyaya, yeri geldiğinde bürokrasiye, yeri geldiğinde yedi düvele meydan okuduk, çekinmedik. Şimdi birilerinin çıkıp bu tarz ifadelerle milletimizle aramıza girmesine izin veremeyiz. Bana göre bu tavır, yani ‘Beyefendi, Cumhurbaşkanı böyle istiyor’ sözü adeta bürokratik oligarşinin yeni bir şifresi hâline dönüştürmüştür. Sorun çözme makamında oturduğu hâlde kim olursa olsun açık-net söylüyorum; sorun çözme makamında olduğu hâlde sürekli şikâyet eden, suçu başkalarına atan, özellikle de bizi bahane ederek kendini kurtarmaya, temize çıkarmaya çalışan herkes benim gözümde başarısız kişidir, bu böyle biline. Biz milletimize hizmet için gece-gündüz demeden şevkle, azimle, coşkuyla çalışıyoruz. Herkesten de bu şekilde hizmet ortaya koymasını bekliyoruz. Bakan bakanlığını tıkayacak, bürokrat kurumunu tıkayacak, siyasetçi teşkilatını tıkayacak, belediye başkanı belediyesini tıkayacak, ondan sonra da suçu bizim üzerimize atacak; yok öyle yağma, herkes görevini yapacak.”

Bulunduğu görevde her zaman işini yapan, daima herkesin en büyük yardımcısı ve destekçisi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önüne gelen tüm konularda kararını muhataplarına olumlu veya olumsuz olarak açıkça ifade ettiğini dile getirdi. “Öyle işi sürüncemede bırakmak, herkesin yüzüne duymak istediğini söyleyip arkadan başka işler çevirmek asla tarzım değildir” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim tarzımız, doğruya doğru, yanlışa yanlış demektir. Bunu birlikte çalıştığımız, mesai sarf ettiğimiz herkes çok iyi bilir” diye konuştu.

“YILLARCA BÜROKRATİK OLİGARŞİYLE MÜCADELE ETTİK”

“Biz yıllarca bürokratik oligarşiyle mücadele ettik, ama şimdi şahsım üzerinden yeni bir bürokratik oligarşi inşa etmeye çalışmaları asla kabul edilebilir bir durum değildir” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: “Hiçbir bakanlıkta, hiçbir kurumda, hiçbir teşkilatımızda şahsımın adı kullanılarak herhangi bir sürecin tıkanmasına, kurallar-kaideler dışında iş yapılmasına rıza gösteremem. Bu benim en yakınım da olsa, lütfen bizzat ben bir bakanımı veya bir bürokratı aramıyorsam, babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun. Tüm bakan arkadaşlarıma şu 15 yıllık süre içerisinde her zaman bunu söylemişimdir; adımı kullanarak sizlere kim geliyorsa, lütfen eğer benden bir telefon almıyorsanız, bana sorun ve bunu teyit etmiyorsam, bu insanları lütfen gönderin. Ne demek adımı kullanmak? Bu bir defa bizim adabımıza, bizim edebimize, bizim siyaset etme anlayışımıza temeliyle terstir. Onlar kolaycılıktır ve bunu yapanlar, açık söylüyorum; hepsi sahtekârdır, dolandırıcıdır, bunlara yol vermeyin.”

Adını ve unvanını, kendi yanlışına, kendi basiretsizliğine alet etmeye kalkışan hiç kimseyi affedemeyeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarz davranışların, TBMM, AK Parti ve Cumhurbaşkanlığındaki özel kalem görevlileri aracılığıyla kendisine iletilmesini istedi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Kasım 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
seers cmp badge