Güncel Türkiye

Türkiye, Bağımsızlığını Birilerinin İhsanına Borçlu Bir Ülke Değildir

AK Parti Bayburt İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir taraftan ülkenin bağımsızlığına sahip çıkarken diğer yandan atılım hamlelerini sürdürdüklerini belirterek, “Artık IMF kapılarında borç dilenen, ekonomisi çökmüş, sağlık sistemi bitmiş, terörle mücadelesinde dışa bağımlı bir Türkiye yok. Artık belli uluslararası örgütlere sadece ‘ileri garnizonluk’ yapan bir Türkiye de yok” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte AK Parti Bayburt 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Bayburt Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongrede; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin yapılacağı Bayburt Kapalı Spor Salonuna gelişinde, salonun önünde kendisini bekleyen vatandaşlara kısa bir selamla konuşması yaptı. Konuşmasında; Gümüşhane ve Bayburt illerine hizmet verecek havalimanının 2020’ye kadar tamamlanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt ve Gümüşhane’ye yeni ve daha büyük spor salonları yapılması için Gençlik ve Spor Bakanına gerekli talimatı verdiği müjdesini de paylaştı.

Daha sonra kongrenin yapılacağı kapalı spor salonuna geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin hayırla vesile olması temennisinde bulunarak konuşmasına başladı. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Bayburt il teşkilatında görev alanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburtluların bugün olduğu gibi daima yanlarında olacağına inandığını söyledi.

“BAYBURT, 16 NİSAN’DA TARİHÎ DURUŞ GÖSTERDİ”

Bayburt’un 2007 seçimlerinden bu yana AK Parti’ye yüksek oranlarla destek verdiğini, 16 Nisan’daki referandumda Türkiye’deki en yüksek oran olan yüzde 82 ile kalıcı istikrardan, büyük ve güçlü Türkiye’den yana olduğunu gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bayburt, 16 Nisan’daki tarihî duruşuyla Türkiye’nin önünde farklı bir yol açmıştır” dedi.

16 Nisan’la beraber Türkiye’nin istikrarsızlıkların tarihe karıştığı, gayrimeşru güç odaklarının artık hükmünü kaybettiği yeni bir döneme girdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah girilen bu yol önce bizi 2023 hedeflerimizle buluşturacak, ardından da 2053 ve 2071 vizyonumuza taşıyacaktır” diye ekledi.

2019 yılında yapılacak seçimlerin, Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinin en kritik dönüm noktaları olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 2019 kavşağını da geçtikten sonra inşallah çok daha güçlü ve hızlı bir şekilde hedeflerine ilerleyecektir. Bu anlayışla 2019 hazırlıklarımıza şimdiden başlamış bulunuyoruz. İşte bugünkü kongre 2019 seçimlerinin hazırlık kongresidir” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECİN PAROLASI; DEĞİŞİM VE YENİLENMEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önlerindeki sürecin parolasının iki kavramdan ibaret olduğunu belirterek, bunların ‘değişim’ ve ‘yenilenme’ olduğunu söyledi ve “Biz kendimizi günün şartlarına ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yenilemekten asla korkmadık, korkmayız. Tıpkı Hazreti Mevlana’nın pergel misalinde olduğu gibi bir ayağımızı kadim değerlerimize sabitliyoruz, diğeriyle de daha güzelin, daha iyinin, daha yeninin peşinde koşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Siyasetin bir bayrak ve millete hizmet yarışı olduğuna değinerek, milletin efendisi değil, hizmetkârı olma anlayışının kendilerini diğer partilerden ayırdığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “AK Parti bir davadır, bir dava hareketidir. Şahsım dâhil herkes bu kutlu davada sadece birer nefer konumundadır. Zaten nefer olmayı hazmedebiliyorsak zafer yakındır. Gençler, şunu unutmayın: Makamlar gelip geçicidir, milletimize ve canımızdan aziz bildiğimiz vatanımıza hizmet için makamlar birer araçtır, birer fırsattır. Kimsenin bu unvanları, bu makamları araç olmaktan çıkartıp amaç hâline getirmesine bizler rıza göstermeyiz.”

“AK PARTİ, POLİTİKALARINI YENİLEDİKÇE BİRİLERİNİN UYKUSU KAÇIYOR”

AK Parti’nin değişime vurgu yaparak kadrolarını, söylemlerini ve politikalarını yeniledikçe birilerinin uykusunun kaçtığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genel başkan değişikliğini dahi kasetle, türlü ayak oyunlarıyla yapabilenler, AK Parti’nin bütün bu süreçleri şeffaf bir şekilde yürütmesinden rahatsızlık duyuyorlar. Koltuğa oturduğu günden beri girdiği tüm seçimleri kaybetmiş bir zat, kendi başarısızlıklarının bedelini ödemeyi aklına dahi getirmemiş olmasına rağmen, AK Parti’ye dil uzatma hadsizliği gösteriyor” şeklinde konuştu.

“Şark kurnazı” olarak nitelediği bu çevreler için “Demokrasi karneleri, özgürlük anlayışları, hukuk algıları o kadar kötü ki bunların pişkinliğini biz de hayretle takip ediyoruz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimse kusura bakmasın, artık bunların ikiyüzlülüğüne daha fazla tahammül göstermeyeceğiz. Gazete köşelerini tutmuş, televizyon ekranlarına ipotek koymuş, kültür ve sanat dünyasını esir almış bir avuç millet düşmanının ülkemizin ortak değerlerini sömürmesine sessiz kalmayacağız” vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların zihinleri öyle bulanmıştır ki terör örgütünün Pravda’sına çevirdikleri gazetelerinde şehitlerimize şehit demeye dahi dilleri varmaz. Bir taraftan FETÖ’nün söylemlerine borazanlık yaparlar, Avrupa kapılarını ağlama duvarına çevirirler, diğer taraftan da Cumhuriyetimize sahip çıkmaktan bahsederler” diye konuştu.

“MEYDANI KİFAYETSİZ MUHTERİSLERE BIRAKMAYACAĞIZ”

İlgili çevrelerin seslerinin sadece meydanı boş zannettiklerinde çıktığını; ancak meydanı bu kifayetsiz muhterislere bırakmayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hâlâ ülkemizin kendi şahsi mülkleri olduğunu zanneden bu ruhu faşist, beslenme kaynağı komünist, söylemi popülist kesimlere sesleniyorum: Türkiye’de Cumhuriyetimizin ortak değerleri adına demokrasi düşmanlığı, millet düşmanlığı, ezan, bayrak düşmanlığı yaptığınız günler artık sona ermiştir. Bunlara ihtiyacı olan mühimmatı sağlayan Pensilvanya’daki şarlatan gibi ihanet şebekelerinin devri de kapanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ne 1400 yıllık medeniyet değerlerinden ne 2 bin yıllık devlet geleneğinden ne de 94 yıllık Cumhuriyet kazanımlarından asla geri adım atmayacağının altını çizerek, ülkenin 80 milyon vatandaşı ve 81 vilayetiyle bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak muasır medeniyet yolculuğuna devam ettiğini vurguladı.

“AK PARTİ, OYUNLARI VE PLANLARI BOZDU”

2019 yaklaştıkça elbette Türkiye’ye çelme takmak isteyenlerin operasyonlarının da artacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, son birkaç gündür yaşananların, gerçeği görmek isteyenler için yeterli olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerinde, devletin himayesinde alnına silah dayanmış görsellerin olduğu posterlerle gösterilerin yapıldığını, şahsını öldürene araba vermeyi vaat edenlerin çıktığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bunlar olurken bazıları sanıyordu ki sorun Tayyip Erdoğan’dır. Değil, sorun AK Parti’dir. Çünkü AK Parti bunların oyunlarını bozdu, planlarını bozdu” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi diyorlar ki; ‘Tayyip Erdoğan ve AK Parti aradan çekilirse her şey düzelecektir’ bunu söylüyorlar. Değerli kardeşlerim, hâlbuki sürekli köpürtülmeye çalışılan İslam karşıtlığı ve Türk düşmanlığının sebebi Türkiye’nin sıratı müstakim üzere olmasıdır, bu onları çıldırtıyor. Bizi devre dışı bırakmadan ülkemizi durduramayacaklarını bildikleri için şahsımızı hedef tahtasına oturtuyorlar. İşte en son NATO tatbikatında hem Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, hem de şahsımı hedef tahtasına yerleştirdiler, bir skandala imza attılar. Bugüne kadar bize yapılan saldırıları gizleyemedikleri bir sevinçle karşılayanların, işin içine Atatürk de dâhil edilince meselenin gerçek yüzünü anlamış olduklarını ümit ediyorum. Bu çerçevede yapılan açıklamaları da olumlu buluyorum. Artık hepimiz de çok iyi biliyoruz ki mesele şahıs meselesi, parti meselesi değildir. Hedef, Türkiye’dir, Türk milletidir.”

“HER ALANDA 15 YIL ÖNCESİYLE KARŞILAŞTIRILAMAYACAK BİR TÜRKİYE VAR”

Önümüzdeki dönemin çok daha çetin sınamalarla dolu geçeceğini ancak kendilerinin her şeye hazırlıklı olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün artık ekonomiden savunma sanayine, ticaretten diplomasiye kadar her alanda 15 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak bir Türkiye var. Şimdi kendi silahını yapan bir Türkiye var. Kendi tankını imal eden, terörle mücadelesini kendi insansız hava araçlarıyla sürdüren bir ülke var. Şimdi yerli otomobilini yapmaya hazırlanan bir Türkiye var” dedi.

Bayburt ve Gümüşhane’ye hizmet verecek havalimanının proje ve ihale hazırlıklarının sürdüğünü ve 2020’ya kadar biteceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrede hazır bulunan Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan süreci hızlandırmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirde inşasına başlanan 200 yataklı hastanenin de 450 gün sonra açılışını yapacaklarını açıkladı.

“TÜRKİYE, SINIRLARI CETVELLE ÇİZİLMİŞ BİR ÜLKE DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece Bayburt’a değil ülkemizin tüm şehirlerinde benzer tarihî projeleri hayata geçiriyoruz. Bir taraftan bağımsızlığımıza sonuna kadar sahip çıkarken, diğer taraftan da yatırım hamlelerimizi devam ettiriyoruz. Hamdolsun artık IMF kapılarında borç dilenen, ekonomisi çökmüş, sağlık sistemi bitmiş, terörle mücadelesinde dışa bağımlı bir Türkiye yok. Artık belli uluslararası örgütlere sadece ‘ileri garnizonluk’ yapan bir Türkiye de yok. Bizi 1980’lerin, 90’ların Türkiye’siyle karşılaştıranlar, çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını elbette anlayacakladır. Bizi 1980’lerin, 90’ların Türkiye’siyle karşılaştıranlar çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını elbette anlayacaklardır. Türkiye bağımsızlığını birilerinin ihsanına borçlu, sınırları cetvelle çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye, istiklalini kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklara borçlu bir ülke de değildir, o iş geçti, onlar tarih oldu tarih. Biz 1071’den beri vatanımız olan bu topraklarda başı dik ve özgür yaşamanın mücadelesini veriyoruz.”

Bu mücadelede Bayburtluların safını gayet iyi bildiğini, Bayburt’un şimdiye kadar olduğu gibi 2019’da ve sonrasında da büyük ve güçlü Türkiye iddiasına omuz vereceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimler için çok çalışmalarını istediği partililere hitaben, “Son 15 yıldaki başarılarımızla, vizyonumuzla, milletimizle aramızdaki güçlü bağ ile bunu başarabilecek bir partiyiz. Yeter ki biz çalışalım, gayret gösterelim, Allah’ın izniyle gerisi gelecektir” şeklinde konuştu.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Kasım 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
seers cmp badge