Güncel Türkiye

Polonya ile Barış ve Dayanışma İçerisinde Geçen Bir Dostluğumuz Var

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Polonya ilişkileri hakkında, “İkili ticaret hacmimizi artıracak bir nüfusumuz var. Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman, 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama iki güçlü ülke için bu çok düşük bir rakam. Bunu önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkarmalıyız” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerinde Türkiye ile Polonya arasındaki ikili ilişkileri etraflıca ele alma fırsatını bulduklarını, siyasi, askerî, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda iki ülke arasında neler yapıldığını ve yapılabileceğini görüştüklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’nın 2018-2019 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

“POLONYA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ ARTIRMALIYIZ”

Türkiye’nin tarihte de Lehistan’ın bağımsızlık ve egemenliğini her zaman tanımış ve buna desteğini tam manasıyla vermiş bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin yüzyıllara uzanan geçmişlerinde barış ve dayanışma içinde geçen bir dostluğunun olduğunu söyledi.

“Biz ecdadımızdan aldığımız mirası onların ilişki, münasebet noktasındaki mirasını aynen koruduk ve korumaya da devam ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin oluşturduğu toplam 118,5 milyonluk nüfusa işaret ederek, “İkili ticaret hacmimizi artıracak bir nüfusumuz var. Türkiye ile Polonya arasındaki ticaret hacmine baktığımız zaman, 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama iki güçlü ülke için bu çok düşük bir rakam. Bunu önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkarmalıyız” dedi.

Pek çok sektörde bu münasebetleri geliştirmelerinin, savunma sanayiinden tüm alanlara varıncaya kadar bu adımların atılabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinde enerji konusunu da ele alma imkânı bulduklarını aktardı. Türkiye’nin enerji alanında tedarikçi olmayıp tüketici olmakla birlikte, enerjinin sevki konusunda önemli bir ülke olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya’nın doğal gazda tüketici ülke olma özelliğinin yanında kömür madenleri noktasında ciddi bir potansiyele sahip olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de iktidara geldikten sonraki süreçte hidroelektrik santrallerde de çok çaplı adımlar attıklarını ve böylece dışa bağımlılığı azalttıklarını hatırlatarak, “Bağımlılık çok tehlikeli bir şey, bunu Polonya bizden daha çok yaşadı. Ama şimdi Polonya özellikle İkinci Dünya Savaşından sonraki süreçte artık küllerinden adeta doğmuş bir ülke. Böyle bir ülkenin bundan sonraki süreci şekillendirmesi çok büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

AB ÜYELİK SÜRECİ: “MİNDERDEN KAÇAN BİZ OLMAYACAĞIZ”

NATO içerisindeki ülkeler olarak, Türkiye’nin Polonya’yla dayanışmasının önem arz ettiğini ve bu dayanışmayı güçlendirerek devam ettirmelerinin şart olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Fakat Polonya Avrupa Birliği’nde bulunuyor, biz de Avrupa Birliği’ne sokulmuyoruz. Polonya bizi destekliyor. Türkiye Avrupa Birliği’ne hâlâ alınmadı, alınmıyor. Hâlbuki bizim müracaatımızdan sonraki süreçte alınan ülkelerin birçoğunun bizimle mukayese edilir bir yanı yok. Şöyle fasılları masaya yatırdığımız zaman, örneğin Başbakanken liderler zirvesine katılırdım, 15 fasıl vardı, daha sonra bu fasılları 35’e çıkardılar. Çıkarmanın sebebi de ne biliyor musunuz? Türkiye’nin buraya girmesi mümkün olmasın. Hatta bazıları ‘imtiyazlı ortaklık’ dedi, bazıları ‘mümkün değil’ dedi. Tabii ben de hep şunu söylüyorum: Almayacaksanız açıklayın şu işi, bilelim, ne biz sizi meşgul edelim, ne de siz bizi meşgul edin, işi bağlayalım. Bunun da kararını vermiyorlar. Biz de ‘minderden kaçan biz olmayacağız’ diyoruz, onların kararını bekliyoruz.”

“POLONEZKÖY, İKİ MİLLETİN DOSTLUĞUNUN NİŞANESİ”

Lehistan topraklarının işgalinden sonra Osmanlı’ya sığınan Polonyalılar için tahsis edilen ve tarihte iki milletin dostluğunun nişanesi olarak bilinen İstanbul’daki Polonezköy’ü, iki ülke arasındaki ilişkilere örnek olarak gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Duda’ya, İstanbul’a geldiğinde Polonezköyü’ü birlikte ziyaret etme teklifinde bulundu.

Ziyaretinde 200’e yakın Türk işadamının kendisine refakat ettiğini hatırlatarak, Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile birlikte Türkiyeli ve Polonyalı işadamlarına Türkiye-Polonya İş Forumunda hitap edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlara farklı bir heyecan vermemiz lazım, o vereceğimiz heyecanla inanıyorum ki Polonya’daki yatırımlarını işadamlarımız belki sadece kendi başlarına veyahut da ortaklaşa, hatta hatta sadece Türkiye-Polonya arasında değil üçüncü ülkelerde yatırım yapma yollarını da arama özellikleri olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’nin ilk 8 ayında Polonya’dan Türkiye’ye 205 bin turistin geldiğini, Schengen vizesi uygulamasının kalkması durumunda Türkiye’den Polonya’ya gelenlerin sayısının da artacağını kaydetti ve şunları söyledi: “Şimdi Latin Amerika ülkeleri için herhangi bir vize yok, rahat rahat Avrupa ülkelerine gidip geliyor. Türkiye müzakereci ülke, ama Türkiye gelemiyor; böyle saçma şey olur mu? Buradaki gariplik ortada. Ben de diyorum ki; Avrupa Birliği üyesi ülkelere, dostlara, ‘bunları dile getirmeniz lazım’ diyorum, bakın ortada böyle bir şey var. Ve 2013’ün sonunda bu vizeler kalkacaktı, imzalar atıldı, ama o günden bugüne hâlâ bizi oyalıyorlar.”

“AB, MÜLTECİLERLE İLGİLİ TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ”

Türkiye’nin Suriye, Irak’tan gelen 3,5 milyona yakın mülteciyi kamplarda, konteyner kentlerde ve şehirlerde misafir ettiğini ve bugüne kadar mülteciler için 30 milyar doların üzerinde harcama yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’nin mülteciler için 2016 ortası ve sonu için taahhüt ettiği 6 milyar avroluk yardımı yapmadığını ve bugüne kadar 885 milyon avroluk bir desteğin geldiğini kaydetti.

Polonya ile savunma sanayii alanındaki dayanışmayı önemsediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında Türkiye ile Polonya Savunma Bakanlıkları arasında imzalanan anlaşmanın da içinde olduğu beş anlaşmanın iki ülke için hayırlı olmasını diledi.

THY’NİN VARŞOVA SEFERLERİNİN ARTIRILMASI

Türk Hava Yolları’nın Varşova’ya haftada beş seferinin olduğunu, ancak talebin karşılanamadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sefer sayısının 10’a çıkarılmasının mümkün olduğunu ve bu yöndeki taleplerin karşılanmasını görüşmek üzere THY’den bir heyetin hafta sonunda Polonya’da olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmede Polonya’da iki ülkenin dostluğunu simgeleyen dostluk anıtlarının kurulması yönünde teklifte bulunduklarını açıklayarak, “Elimizden gelen her türlü desteği TİKA vasıtasıyla bizler Polonya’da gerçekleştireceğiz ki bunlar bizim dostluğumuzun, dayanışmamızın da adeta simgeleri olacaktır” dedi.

POLONYA CUMHURBAŞKANI DUDA: “POLONYA HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIM İSTEĞİNE DESTEK VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin politik ve ekonomik anlamda iki ülkenin iş birliğini gösterdiğini kaydeden Polonya Cumhurbaşkanı Duda da iki ülkenin tarihî ilişkilerine değinerek, Polonya’nın her zaman Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım isteğine destek verdiğini kaydetti. Türkiye’nin Avrupa’nın güvenliği konusunda çok önemli bir partner olduğunu ifade eden Polonya Cumhurbaşkanı Duda, “Türk Devleti kendi yükümlülüklerini yerine getiriyor ve umarım Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı bu konudaki yükümlülükler de yerine getirilecek” diye ekledi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ekim 2017
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
seers cmp badge