Türkiye

Irak ve Suriye’nin Toprak Bütünlüğü Konusunda Rusya ile Hemfikiriz

Türkiye’ye resmî ziyarette bulunan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hâle geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef bölgesel yönetim, tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdikleri çalışma yemeği, heyetler arası ve baş başa görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yaptıkları görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve heyetini bir kez daha Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek açıklamasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl içerisinde beşinci kez bir araya geldiklerini, gündemlerindeki konuları da sık sık telefonda istişare ettiklerini ve ilgili bakanların da Rus mevkidaşları ile ilişkileri sürdürdüklerini hatırlattı.

“ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ MÜNASEBETLER GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR”

Ortak gayretleri neticesinde iki ülke arasındaki münasebetlerin güçlenerek devam ediyor olmasının kendileri için memnuniyet verici olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki dönemde bunu çok daha geliştirerek devam ettireceğiz. Bu kararlılık her iki tarafta da var” diye konuştu.

Bugünkü görüşmelerde Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeleri değerlendirme fırsatı yakaladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzey İşbirliği Konseyinin yedinci toplantısına ve konsey çatısı altında siyasi, ekonomik, kültürel-toplumsal faaliyetlerin hazırlıklarına şimdiden başlanması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke olarak konsey toplantılarına büyük önem verdiklerini dile getirerek, önümüzdeki yıl konsey toplantısı vesileyle Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’i Türkiye’de tekrar ağırlayacaklarını açıkladı.

Ekonomi ve ticaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin bel kemiği olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdikleri heyetler arası toplantıda ekonomi ve ticarette bazı istisnaların da giderilmesi hususunda ilgili bakanların karşılıklı olarak bu konuları ele fırsatını bulduklarını söyledi.

“İKİLİ TİCARET HACMİNDE 100 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ”

İkili ticaret hacminde bu yılın ilk 7 ayında yakalanan yüzde 22 oranındaki artıştan memnun olduklarını dile getiren ve Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının da geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış gösterdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm ekonomik rakamları daha da yükseltebileceğimiz konusunda hemfikiriz. Daha önce bildiğiniz gibi 100 milyar dolar gibi bir hedef kendimize belirlemiştik. Temennim odur ki, bu hedefe ulaşacağız” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki ay düzenlenmesi planlanan Karma Ekonomik Komisyon toplantısında, ikili ekonomik ilişkilerdeki kritik konuların neticeye bağlanacağını ümit ettiklerini ifade etti ve şunları ekledi: “İkili ilişkilerimizde önemli yere sahip alanlardan biri de enerji. Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali projeleri şu an devam ediyor. Bunların süratle hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz. Bugünkü görüşmemizde bazı aksamaların olduğunu gördük, bunları da süratle telafi edeceğiz.”

“IKBY’NİN DAHA VAHİM HATALAR YAPMASININ ÖNÜNE GEÇMEMİZ GEREKİYOR”

Yaptıkları görüşmelerde ayrıca Irak ve Suriye dâhil, bölgesel konuları da mütalaa ettiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek Irak’ın, gerekse Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hâle geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef Bölgesel Yönetim tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, kişisel kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur. Mevcut tablo karşısında ülkemizin bazı önlemleri hayata geçireceği hususunda da bunu zaten dünya kamuoyuyla paylaşmış durumdayız. Referandum sonrası hassas dönemde özellikle Irak Bölgesel Yönetiminin daha vahim hatalar yapmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Uluslararası toplumun Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinden yana tavır alması büyük önem arz ediyor.”

“İŞ BİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRME KARARLILIĞIMIZI TEYİT ETTİK”

Görüşmelerinde Suriye’ye ilişkin güncel gelişmeleri ve son Astana toplantısının sonuçlarını da ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda İdlib çatışmasızlık bölgesine işlerlik kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızın seyrini bundan sonraki süreçte de ilgili arkadaşlarımızın bu işi çok daha yoğun bir şekilde sürdürmelerini karara bağladık. Astana toplantılarının ateşkes rejimini güçlendirici niteliğinden ve bu yönüyle Cenevre’de Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda sürdürülen siyasi sürece katkılarından memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir süredir Astana toplantıları gündeminde olan güven arttırıcı önlemler konusuna daha fazla odaklanmanın gereği hususunda mutabık kaldıklarını da ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Rusya olarak Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın iş birliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdikleri görüşmelerin her açıdan verimli geçtiğine inandığını kaydetti ve açıklamalarını, “Bundan sonraki süreci de yine ilgili arkadaşlarımız ve bizler daha sık gerek telefon diplomasisi, gerek özel temsilcilerimiz vasıtasıyla sürdürmekte kararlıyız” sözleriyle tamamladı.

RUSYA LİDERİ PUTİN: “CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İRADESİYLE ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK”

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin de açıklamasında; görüşmelerde ikili konularda ve Suriye krizinin çözümü konusunda, atacakları ortak adımların koordine edilmesini samimi ve yapıcı bir şekilde değerlendirdiklerini kaydetti.

Suriye’de mutabakata varılan çatışmasızlık bölgesi inisiyatifinin, geçtiğimiz Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Soçi’de yaptıkları görüşmede ortaya çıktığını açıklayan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, devamında şunları söyledi: “Bu çatışmasızlık bölgelerinin yerine getirilmesi çalışmaları gerçekten zor oldu. Gerek Suriye ihtilafının tarafları için, gerekse de Astana sürecinin garantör ülkesi olan Rusya, Türkiye ve İran bakımından zordu. Ancak bütün zorluklara rağmen önemli bir başarıya imza attık. Bu da özellikle Sayın Erdoğan’ın, değerli dostumuzun girişimleri ve iradesi sayesinde mümkün oldu.”

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Eylül 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
seers cmp badge