Türkiye

Başbakan Yıldırım, Ankara-Kahramankazan yolu temel atma töreninde konuştu.

“Türkiye karşıtlığı üzerinden, düşmanlığı üzerinden prim yapmak isteyenlere müsamaha gösteremeyiz”

Başbakan Binali Yıldırım, Kahramankazan’da düzenlenen “Ankara-Kahramankazan yolu temel atma töreni”nde yaptığı konuşmada, Ankara’nın her zaman hizmetin en iyisine layık olduğunu belirterek, “15 Temmuz’un kahramanı Kahramankazanlılara ne hizmet yaparsak azdır.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin her köşesinde olduğu gibi Kahramankazan’a da yatırımların hız kesmeden devam edeceğini belirten Yıldırım, temeli atılacak yolun ilçeye kazandırılan eserlerden sadece biri olduğunu söyledi.

Marmara ve Van depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Yıldırım, iki gün önce Gölcük’te kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak toplu konutların temelini attıklarını anımsattı. Yarın da Konya’da olacağını açıklayan Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren Garı ve Kayacık Lojistik Merkezinin temelini atacaklarını dile getirdi. Yıldırım, “Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyacağız.” sözü ve kararlığıyla yola çıktıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ülkeye, millete hizmet etmeye devam edeceklerini aktardı.

“2017 büyümenin, kalkınmanın hız kesmeden devam edeceği bir yıl olacak.” sözünü anımsatan Yıldırım, Türkiye’nin şu an dünyanın 17’nci Avrupa’nın 6’ncı ekonomisi olduğunu kaydetti.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye bu yılın ilk 4 ayında yüzde 5 büyüdü. İkinci 4 ayda daha fazla büyüyecek. Büyüme oranları itibariyle dünyanın 3’üncü ülkesi olduk. Avrupa ülkelerinin hepsi bizim arkamızdan geliyor. Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinde 8 ayda 1 milyonun üzerinde yeni vatandaşımıza iş, aş sağladık. Enflasyon tek haneli rakamlara indi, daha da aşağı inecek. Mart ayında yüzde 12’ye yaklaşan işsizlik oranı şu anda yüzde 10,5’in altına indi. İnşallah daha da geri gidecek. İşsizliği de tek haneli rakamlara indireceğiz. Turizm gelişiyor.”

“YOLLARDA BÖLÜCÜLERLE, FETÖ’CÜLERLE KOL KOLA YÜRÜMEK SANA YAKIŞMAZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye güvenli değil, Türkiye’de mal, can güvenliği yok. Türkiye’ye gitmeyin.” şeklinde açıklamasının bulunduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin dostu olmayanların da aynı şeyi tekrarladığına dikkati çekerek, “Kılıçdaroğlu’nun onlardan farkı ne?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu’na seslenen Yıldırım, “Sen bu ülkenin anamuhalefet partisinin başkanısın, sana yakışan ülkeni yabancılara kötülemek değil, ülkenle bayrağınla gurur duymak. Yollarda bölücülerle FETÖ’cülerle kol kola yürümek sana yakışmaz.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun söylediklerinin ciddiye alınmadığını ifade eden Yıldırım, turizmin ve Türkiye’ye gelenlerin sayısının arttığını belirtti.

Türkiye’nin Kılıçdaroğlu’na, anamuhalefet partisine rağmen büyüdüğünü ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha dün Yenikapı’daydık. Birlik mesajı verdik, bir de baktık ki FETÖ’cülerle, bölücülerle kol kola girmiş, yürüyüşe geçmiş. Arkasında milletin olmadığı yürüyüşten hayır gelmez. Eğer yürüyeceksen milletle yürüyeceksin, millet arkandan gelecek. Onun için bu işleri bırak, bu yol yanlış bir yoldur. Bak FETÖ’cülerle yürüdün, PKK’ya sırtını verenlerle yürüdün ama yaptığın yürüyüş de unutuldu, söylediğin laflar da unutuldu. Milletimiz adalete de kalkınmaya da hak ve özgürlüklere de kendi elleriyle kurduğu AK Parti ile kavuştu.”

Yıldırım, AK Parti’nin yaptığı hizmetleri anlatarak, Kılıçdaroğlu’na “Şu memlekette dikili bir ağacın var mı, bir eserin var mı?” diye sordu.

Kahramankazan ilçesinden 16 Nisan’daki halk oylamasında yüzde 70 “evet” çıktığını anımsatan Yıldırım, “Kahramankazanlılar, siz meydanları topa, tüfeğe, tanklara bırakmadınız ve siz bu meydanları ucuz siyaset oyunlarına bırakmazsınız. Biz buna inanıyoruz.” dedi.

15 Temmuz’da işgalcilerin, FETÖ’cü teröristlerin derdinin Türkiye’yi bölmek, demokrasiyi yok etmek olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, “Bir gece Pensilvanya’daki FETÖ terör örgütünün emriyle ülkeyi işgal etmeye kalktılar. Kahramankazan ne yaptı? O Mürted Üssü’nü onların başına geçirdiniz. Allah sizden razı olsun. Burada yaşayan Kazan’daki çiftçilerimiz ne yaptı? O uçaklar kalkmasın diye ekinlerini ateşe verdiler. İşte memleket sevdası, bayrak sevdası bu. Sizin bu fedakarlığınız, bu kahramanlığınız asla unutulmaz. Onun için Kazan ismini Kahramankazan olarak değiştirdik. Size de yakışan bu.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, FETÖ’cülerin, alçakların mahkemelerde hesap verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Son olarak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin etrafındaki sivil ve masum vatandaşlarımızı bombalayan hainlerden biri de Antalya’da yakalandı. Nereye giderseniz gidin, boşuna uğraşmayın Türk adaletinden kaçamazsınız. Eninde sonunda hesabı en ağır şekilde vereceksiniz. FETÖ’nün başı, FETÖ’cüler mahkemeye çıkıp, en ağır cezayı alacaklar. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın.”

“BUNLAR ÇOCUK KATİLİ”

Terör örgütü PKK ile mücadeleye ilişkin bilgi veren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Onların hali şu an FETÖ’den farksız. Örgüte katılım neredeyse bitmiş durumda. Mevsim gözetmeden kırsalda ve şehirde gerçekleştiğimiz operasyonlar, onların adeta belini kırdı. Katil her terör örgütünün yaptığı gibi bunlar da çaresiz kalınca sivilleri hedef almaya başladılar. Bakın Trabzon’da 15 yaşındaki yavrumuz Eren Bülbül’ü şehit ettiler. Bunlar çocuk katili. PKK’yı şirin göstermeye çalışanlar, 15 yaşında gencecik evladımız ölünce kaçacak delik arıyorlar. Ağızlarını bıçak açmıyor. Ama biz gerekeni yapacağız. Bu terör unsurlarını bırakın ülkemizde sınırlarımızın yakınında bile var olma şansı vermeyeceğiz.

Sınırı güneye geçince PKK’nın adı birdenbire değişiyor, YPG oluyor. Terörün A’sı, B’si, C’si olmaz. Terörün her türlüsü kötüdür, gereken cevap da verilecektir. Gerekirse Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi terörün başını ülkemize yaklaşmadan sınırlarımızın dışında etkisiz hale getirmekten asla çekinmeyeceğiz. Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bizim derdimiz, 80 milyon kardeşimizin, vatandaşımızın huzurudur, güvenidir ve onların geleceğidir.”

İspanya’daki terör saldırısına da değinen Yıldırım, “Bu terör hadisesinde hayatını kaybedenler ve yaralananlar oldu. Buradan Türkiye’den, İspanya halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Terörden en fazla zarar görmüş ülkenin Başbakanı olarak diyorum ki; gelin terör örgütlerine karşı amasız, fakatsız, ayrım yapmadan birlikte mücadele verelim.” diye konuştu.

“BİR ÜLKENİN TALİMATIYLA AVRUPA BİRLİĞİ İŞ YAPACAKSA ZATEN O BİRLİKTEN HAYIR GELMEZ”

Yıldırım, Türkiye’nin çizdiği küresel vizyon ve ekonomik kalkınma hamlesiyle hedeflerine kararlı bir şekilde yürüdüğünü ifade etti. Bu kutlu yürüyüşün bazılarını rahatsız ettiğini belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bazı Avrupa ülkeleri ne yazık ki PKK bölücü terör örgütü ve FETÖ mensuplarına yaklaşımları konusunda Türkiye’nin hiç de hoşuna gitmeyecek bir tutum içerisindeler. Biz, terör konusunda samimi bir yaklaşım beklerken, Almanya Başbakanı Sayın Merkel, hiç ama hiç de şık olmayan açıklamalar yapıyor. Bir ülkenin, Almanya Başbakanı Avrupa ülkelerine diyor ki; ‘Gümrük Birliği konusunda aman Türkiye’nin önünü açmayın.’ Almanya adeta Avrupa Birliği’ne talimat veriyor. 28 ülke var Avrupa Birliği’nde. Hani Avrupa değerleri, hani Avrupa’daki hoşgörü? Bir ülkenin talimatıyla Avrupa Birliği iş yapacaksa zaten o birlikten hayır gelmez. Biz Avrupa ile ilişkilerimizde, Almanya ile ilişkilerimizde diyoruz ki; karşılıklı iç işlerine saygı gösterin. Birbirimizin hukukuna saygı gösterelim. Türkiye’nin düşmanı teröristlere ülkenizde müsamaha göstermeyin.”

“TÜRKİYE KARŞITLIĞI ÜZERİNDEN, DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN PRİM YAPMAK İSTEYENLERE MÜSAMAHA GÖSTEREMEYİZ”

Almanya’nın tavrını eleştiren Yıldırım “‘Gümrük Birliği genişletilmesin, güncellenmesin.’ Sanki biz de can atıyoruz. Dur bakalım. Sen ‘Gümrük Birliği güncellenmesin’ diyorsun. Türkiye, milletinin, ülkesinin menfaati olmayan, ülkesinin yararına olmayan hiçbir şeyin peşinde olmaz.” ifadesini kullandı.

Neye karar verilecekse önce millete soracaklarını vurgulayan Yıldırım, “Bu tip açıklamalar, Avrupa’ya da Türkiye’ye de zarar verir. Onun için bir kez daha Almanya’yı sağduyulu olmaya davet ediyorum. Türkiye kimsenin parmak sallayarak hizaya getireceği bir ülke değildir. Türkiye, eşit şartlarda, uluslararası platformda her ülkeyle konuşur, görüşür, konularını müzakere eder ama Türkiye karşıtlığı üzerinden, düşmanlığı üzerinden prim yapmak isteyenlere da müsamaha gösteremeyiz.” diye konuştu.

“Türkiye bizim sevdamız, millet başımızın tacı.” diyerek, Yunus Emre’nin “Biz gönüller yapmaya geldik. Gönüllere yol yapmaya geldik.” sözlerini okuyan Yıldırım, bugün bu yollardan birini, Kahramankazan-Ankara yolunun temelini attıklarını dile getirdi.

“ADETA ANKARA’YA İKİNCİ BİR ÇEVRE YOLU YAPMIŞ OLACAĞIZ”

Başbakan Yıldırım, 30 kilometre, 3 gidiş ve gelişi olacak ve böylelikle trafiği daha da rahatlatacak Kahramankazan-Ankara yolunun 370 milyon liralık bir yatırım olduğunu bildirdi. Müteahhidin yolu 2020’nin Mayıs ayında ancak bitirebileceğini ifade ettiğini aktaran Yıldırım, “Geç değil mi? 2019’un Ağustos ayında bitsin. İki sene ister çünkü alt geçitler, üst geçitler, kavşaklar var.” dedi.

Yıldırım, yolda 9 üst geçit, 3 alt-üst geçit olmak üzere toplam bin 270 metre köprü ve 12 tane de köprülü kavşak olduğunu aktararak, yolun tamamlanmasıyla sanayi merkezi haline gelen Kahramankazan’ın Ankara ile bağlantısının çok daha güçlü hale geleceğine, Kızılcahamam istikametinde trafik yoğunluğunun da azalacağına işaret etti.

Tören alanında toplanan vatandaşlara bir müjdesi daha olduğunu söyleyen Yıldırım, Kahramankazan-Esenboğa Havalimanı arası yolun yapılacağını da açıkladı. Yolun proje çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, “Bu yol yapıldığında adeta Ankara’ya ikinci bir çevre yolu yapmış olacağız. Oradan Yenikent ve Sincan bağlantısıyla da birleştireceğiz, böylece Kahramankazan-Akyurt arasını çok kestirme bir yoldan bağlamış olacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Yaptığımız bütün bu yatırımlarla ilçeleri birbirine, Ankara’yı bütün Türkiye’ye daha güvenli bir şekilde bağlamış oluyoruz.” diye konuştu.

“BU ÜLKEDE BÖLÜCÜLERE DE FETÖ’CÜLERE DE ASLA YER YOK”

Binali Yıldırım, yarınların bugünden daha aydınlık, daha güzel olacağının altını çizerek, “Siz, AK Parti iktidara geldiği ilk günden beri desteğinizi hep artırdınız, her seçimde AK Parti’yi iktidara taşıdınız. Şimdi önümüzde önemli bir hedef var. Sizlere güveniyorum, bu teşkilata güveniyorum. Bu teşkilat, 15 yıldır destan yazdı. Türkiye’ye çağ atlattı. Bir Türkiye’yi üç Türkiye yaptınız, Allah sizden razı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Tören alanında toplanan vatandaşlara ve parti teşkilatına “2019’a aynı heyecanla var mıyız? 2019 yerel seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine destan yazacak mıyız?” diyen soran Yıldırım, “evet” cevabını aldı.

Yıldırım, şunları kaydetti:

“Size güveniyoruz. Teşkilatlarımızın, özellikle hanımefendilerin AK Parti’nin başarısında çok özel bir yeri olduğunu biliyoruz. Allah sizden razı olsun. Sağolun, varolun. Gençler, gelecek sizlerin. İnşallah hep birlikte daha güzel bir ülke, daha güzel yıllar, ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için canla başla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışmaya, didinmeye, ülke, millet için en güzelini yapmaya gayret edeceğiz. Bu ülkede bölücülere de FETÖ’cülere de asla yer yok. Onlara da fırsat vermeyeceğiz.”

Yıldırım, konuşmasının sonunda Ankara-Kahramankazan yolunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

NOTLAR

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından, katılımcılarla birlikte temel atma töreninin açılış kurdelesini kesti. Yıldırım, kurdele kesimi sırasında yolun açılışını da 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni anma törenlerinde, 15 Temmuz 2019’da yapacaklarını bildirdi.

Törene, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bazı AK Parti milletvekilleri, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk de katıldı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ağustos 2017
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
seers cmp badge