Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Ulusal Güvenliğimizi Koruma Adına Her Türlü Tedbiri Alırız”

AK Parti Genel Merkezinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Katar’ın Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı El-Atiyye’yi kabulü sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Türkiye’ye yönelik Suriye’den veya bir başka ülkeden gelebilecek herhangi bir tehdit söz konusu olduğunda, Türkiye bunlara gereken cevabı misliyle anında verir” dedi.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında bir süredir devam eden krizle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan’ın bölge ve dünya liderleriyle pek çok görüşme yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan’ın son olarak dün ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini anımsatarak, “Orada da Körfez krizinin sonlandırılması, gerilimin düşürülmesi, müzakere yoluyla bir çözüm bulunması konusunda görüş teatisinde bulundular” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Katar Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı El-Atiyye’nin ziyaretin daha önceden planlandığını ve krizin müzakere yoluyla çözülmesine dönük adımların ele alındığını ifade etti.

KATAR’DAKİ TÜRK ÜSSÜ

İbrahim Kalın, Türkiye’nin şu anda Katar’da kurma sürecinin devam ettiği askeri üs meselesine de değindi. Üssün amacının Katar dahil bölgenin güvenliğini sağlamak olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız da çok yakın bir şekilde takip etmeye devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Katar’ın teröre destek verdiğine” yönelik yapılan görüşmelerde, Türkiye’ye somut belge olarak herhangi bir şey sunulup sunulmadığına ilişkin soruya, “Bize ulaşan bir şey yok. Katar, birkaç gün içerisinde 13 madde ile cevaplarını Kuveyt üzerinden iletecek. Biz de o süreci takip edeceğiz. Burada özellikle Katar vatandaşlarının günlük hayatını etkileyecek düzeyde tedbirlerin, yaptırımların uygulanmasını doğru bulmuyoruz. Biz de o yüzden Türkiye olarak gerekli desteği verdik özellikle gıda noktasında” yanıtını verdi.

“Şu an bakıldığında krizin çıktığı ilk günden bugüne gelinen süreçte çözüme yakın mı?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Netice alınabileceğine dair bazı emareler var. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın dün Sayın Trump’la yaptığı görüşmeden edindiğimiz ana intiba bu, gerekse Avrupa liderlerinin yaptığı açıklamalar, Körfez’de Kuveyt Emiri’nin girişimleri, bütün bunları bir araya getirdiğimizde olumlu bir yönde adım atılması için gayretlerimizin devam etmesi gerektiği konusunda biz de hemfikiriz” ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN PUTİN VE TRUMP İLE GÖRÜŞMELERİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmeler ile ABD’nin DEAŞ’la mücadele özel temsilcisi Brett McGurk’un Ankara’daki temasları anımsatılarak, “Tüm bunlar göz önüne alındığında özellikle Suriye konusunda bir yandan da Afrin’de YPG’ye yönelik Türkiye’nin attığı bazı adımlar var. Kısa vadede bu adımların daha ileri bir noktaya taşınması ya da Türkiye’nin yine kendi sınırlarını koruma adına yeni bir operasyona başlaması söz konusu olabilir mi?” sorusuna karşılık, “Ulusal güvenliğimizi ve sınırlarımızı koruma noktasında gerekli bütün tedbirleri alırız, bugüne kadar olduğu gibi. Türkiye’ye yönelik Suriye’den veya bir başka ülkeden gelebilecek herhangi bir tehdit, bu DEAŞ’tan, PKK’dan, YPG’den olabilir, hangi terör örgütünden olursa olsun, Türkiye bunlara gereken cevabı misliyle anında verir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 4-5 Temmuz’da Astana toplantılarının üçüncüsünün yapılacağına ve özellikle çatışmasızlık bölgesinin mekanizmalarıyla ilgili konuların detaylı bir şekilde teknik düzeyde müzakere edileceğini, Erdoğan’ın Putin’le yaptığı görüşmenin ana odak noktasının da bu olduğunu kaydetti.

Cenevre toplantılarının da temmuz ayında devam edeceğini aktaran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Bütün amacımız oradaki çatışmaların durdurulması, iki siyasi geçiş sürecinin sağlanması, üç insani yardımların orada ivedilikle ulaştırılması. Dolayısıyla bizim, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rakka operasyonu bağlamında ya da DEAŞ terörüyle bağlamında YPG’ye verdiği desteği kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.

“ÇİFTE STANDARTI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açık bir şekilde ifade ettiğini anımsatan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu Rakka operasyonu devam ederken de Rakka operasyonu bittikten sonra da bu böyledir. Çünkü bu tür destekler PKK terör örgütüne verilmiş bir destektir. Bunu herkes açık seçik biliyor. Burada terörle mücadelede bir çifte standart uygulanması kabul edilemez. Çünkü çifte standart uygulayıp, gözetip, kolladığınız o terör örgütleri yarın gelir sizi de vururlar. Hele ki Türkiye gibi NATO müttefiki bir ülke, terörle mücadelede en ön safta yer alan bir ülke olarak bizim böyle bir çifte standardı kabul etmemiz mümkün değil. Dolayısıyla oradaki pozisyonumuzda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yeni bir operasyonun olup olmayacağına yönelik soruyu ise “Sınır güvenliği anlamında gerekli tedbirler her zaman alınır” şeklinde yanıtladı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Temmuz 2017
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
seers cmp badge