Türkiye

Ekmeden Biçme Dönemi 16 Nisan’da Sona Eriyor

İstanbul Esenler’deki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin çoğunluğunun desteğini almak, öyle gece-gündüz yalan söylemekle, sürekli palavra sıkmakla mümkün değildir. Çalışacaksınız, ter dökeceksiniz. Eğer milletimiz size itibar ederse, teveccüh gösterirse, sandıkta oyunu verirse, sizi de ne yapar, ortaya çıkartır. Yoksa ekmeden biçme dönemi 16 Nisan’dan sonra bitiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler’de yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. İlçe halkının yoğun katılımına sahne olan açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler Belediyesi ile çeşitli kamu kurumlarının ilçede gerçekleştirdikleri altyapı ve üstyapı projelerinin açılışlarını yapmak üzere bir arada olduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırımların arasında yol çalışmalarının, eğitim kurumlarının, parkların, kavşak düzenlemelerinin, enerji hatlarının yer altına alınması projelerinin, çeşitli devlet kurumlarına ait hizmet binalarının, Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi’nin ve Esenler Stadyumunun olduğunu aktardı ve tüm bu hizmetlerin toplam yatırım bedelinin 271 trilyon lira olduğunu aktardı. Hizmet ve tesislerin Esenler’e hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları ilçeye kazandıran bakanları, kamu kurumlarını, belediyeleri ve inşalarında emeği geçenleri tebrik etti.

“BEDELİNİ CEZAEVİNE DÜŞEREK ÖDESEM DE İSTANBUL’A HİZMET ETMEKTEN PİŞMAN OLMADIM”

İstanbul’da 4,5 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, “Soruyorum sizlere, İstanbul’a, İstanbullulara hizmet etmek dışında tek bir eylemim, tek bir işim, tek bir sözüm gösterilebilir mi?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u suya kavuşturduklarını, çöp dağlarını kaldırarak tertemiz bir şehir hazırladıklarını, maske kullanılacak kadar sisli ve kirli havasından kurtarıp havası tertemiz bir İstanbul meydana getirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Bedelini cezaevine düşerek ödemiş olsam da, İstanbul’u sevmekten, İstanbul’a hizmet etmekten asla pişman olmadım, olmayacağım. Aynı şekilde bu ülkede 12 yıla yakın Başbakanlık yaptım, son 2,5 yıldır da Cumhurbaşkanı olarak hizmet veriyorum. Her türlü tehdide, tacize, bildiriye, açık-gizli saldırıya, hatta darbe teşebbüslerine maruz kalmamıza rağmen, inanın bana, yürüdüğümüz yoldan dönmeyi bir an bile düşünmedik. Bu süre içinde yapamadıklarımız elbette vardır, ama yaptıklarımızla ülkemize, Cumhuriyet tarihimizin tamamında yapılanların katbekat üzerinde hizmetler kazandırdık.”

“TÜRKİYE’Yİ İSTİSMAR SİYASETİ İLE DEĞİL HİZMET AŞKIYLA GELİŞTİRDİK”

Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, gıda-tarımda, enerjide, toplu konutta, demir yollarında, hava yollarında, tünellerde, barajlarda, sosyal yardımlarda Türkiye’ye yaptıkları hizmetleri en iyi milletin bildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında yapılan bu hizmetlerden rakamlar eşliğinde örnekler verdi ve “Geçen akşam bir televizyon kanalında birisi konuşuyor, -ağzı olan konuşur zaten- ne diyor bilmiyor musunuz? ‘Kimse üretimden bahsetmiyor’ diyor. Bunlar ne, bunlar üretim değil mi? Şurada 14 yılda Türkiye 19 bin kilometre bölünmüş yol yaptı, 79 yıl Cumhuriyet tarihinde 6100 kilometre bölünmüş yol yapıldı; bunlar üretim değil mi? Ama gözü var görmüyor, kulağı var duymuyor, ağzı var konuşmuyor; niye? Çünkü bunların kalpleri mühürlenmiştir” şeklinde konuştu.

Geçen 14 yılda ortaya koydukları tüm hizmetleri anlatmaya zamanın yetmeyeceğini, ülkeyi istismar siyaseti yaparak değil hizmet hassasiyeti ve aşkıyla geliştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetim sisteminin değiştirilmesi ile ilgili muhaliflerin ‘Neyiniz eksik de yönetim sistemini değiştirmeye çalışıyorsunuz?’ şeklindeki soruya cevaben “Biz yönetim sistemini kendi keyfimiz için değiştirmenin peşinde değiliz. Neyimizin eksik olduğunu 7 Haziran seçimlerinde gördük değil mi? Bir fırsat yakaladılar, zannettiler ki artık biz iktidarız. Siz iktidar olamazsınız, çünkü sizin derdiniz başka. Hemen Diyarbakır’da 53 kardeşimizi öldürdünüz” sözlerine yer verdi.

“SÜREKLİ KRİZ ÜRETEN SİSTEMİN DEĞİŞMESİ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şayet milletimizin desteğiyle inisiyatif alıp ülkemizi o belirsizlik döneminden çıkartmamış olsaydık, bugün belki de yeniden 1990’ların o koalisyon dönemlerine dönecektik. Neyimizin eksik olduğunu 15 Temmuz’da gördük, şayet yine milletimizle bir olup darbecilerimizin karşısına dikilmemiş olsaydık belki yeni bir 27 Mayıs faciasıyla karşı karşıyaydık. Demek ki bizim çalışmamız, gayret etmemiz, eser ortaya koymamız, geleceğimizi etkileyecek birtakım tehlikelerin, birtakım tehditlerin varlığını ortadan kaldırmıyor, bunun için sürekli kriz üreten sistemin değişmesi lazım. Biz de işte bu tehditlerle milletimizin ve onun temsilcisi olacak siyasi kadronun daha kolay mücadele edebilmesini sağlamak için yönetim sistemini değiştirmek istiyoruz. 16 Nisan’ı anlamak için çok partili hayata geçtiğimiz 1950 yılından beri yaşadıklarımıza bakmak yeterlidir. Demokrasinin, millî iradenin hâkim olması için atılan her adımın darbeciler, vesayetçiler tarafından kesildiğini gördükten sonra, nasıl aynı şekilde devam edilmesine rıza gösterebiliriz? Üstelik bu konu bir anda ortaya çıkmış da değildir. Geçmişte ülkemizde sorumluluk üstlenmiş, milletimizin derdiyle dertlenmiş kim varsa, hepsi de dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmiştir, gelinen yer, hep bizim 16 Nisan’daki anayasa değişikliğiyle gerçekleştirmek istediğimiz yönetim sistemi olmuştur.”

“GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI BİR TÜRKİYE İÇİN EVET”

Halk oylamasına sunulan anayasa değişikliğindeki amaçlarının, Türkiye’yi; 2023 hedeflerine ulaşabileceği, terörle mücadelesini daha etkin şekilde yürütebileceği, dünyadaki saygınlığını yükseltebileceği bir sisteme kavuşturmak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikrar ve güvenin yeni sistemle güçlü hâle gelmesini istediklerini söyledi ve törende bulunanlardan büyük, güçlü, müreffeh ve istikrarlı bir Türkiye için referandumda ‘evet’ demelerini istedi.

Türkiye’nin, dünyanın ve bölgenin büyük bir dönüşüm içerisinde olduğu bu süreçte tarihî bir karar vereceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu meseleyi komik benzetmeleriyle şahsi hâle getirenlerin, yalanlarıyla sulandıranların, çarpıtmalarıyla başka tarafa çekmek isteyenlerin amacının başka olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onlar Türkiye bu dönüşüm sürecini güçlü bir şekilde karşılayamasın, eskiden olduğu gibi sırtı yerden kalkmasın, hep birilerine muhtaç olarak yaşasın istiyorlar” dedi.

“MİLLETİMİZİN DESTEĞİNİ ALMAK, GECE-GÜNDÜZ YALAN SÖYLEMEKLE MÜMKÜN DEĞİL”

“Kendi güçlerini Türkiye’nin zayıflığına bağlamış olanlar için 16 Nisan adeta bir kâbus günüdür” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde ülkeyi yönetecek olan Cumhurbaşkanı en az yüzde 50+1 oy almak zorundadır. Milletimizin çoğunluğunun desteğini almak öyle gece-gündüz yalan söylemekle, sürekli palavra sıkmakla mümkün değildir. Bunun için çıkacaksınız halkın karşısına, ülke için, milletin için ne hayaliniz var, ne projeniz varsa, ne programınız varsa anlatacaksınız, çalışacaksınız, ter dökeceksiniz. Eğer milletimiz size itimat ederse, teveccüh gösterirse, sandıkta oyunu verirse sizi de ne yapar, ortaya çıkartır. Yoksa ekmeden biçme dönemi 16 Nisan’dan sonra bitiyor. Düşünün, bu ülkede geçmişte yüzde 15 oy almış bir kişi başkanlık yaptı, bunu biliyor musunuz? Böyle bir başbakanın yönettiği ülke ayakta kalır mı? Arkasında hiçbir desteği olmayan kişi bu ülkede bir günlüğüne de olsa başbakan oldu, bir gün. Ama güvenoyu alamadı; niye? Partisi yoktu, desteği yoktu. Nitekim Türkiye tarihinde en ağır krizlerini o dönemde yaşadık. Bütün mesele çalışmakta, gayret etmekte, gerisini Allah’a bırakacaksınız.”

“GELECEK NESİLLERE DAHA MÜREFFEH BİR ÜLKE BIRAKMAK İÇİN SANDIĞA GİDİYORUZ”

Bugün terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin bir olup Türkiye’nin tökezlemesini beklediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize düşen, ülkemize dört elle sarılmaktır. Ülkemizi daha da güçlendirmek, hedeflerine çok daha süratli oluşturmak için aldığımız kararın sebebi işte budur. Şahıslar için değil, milletimizin istikbali, yönetim sistemini de bunun için değiştiriyoruz. Gelecek nesillere daha müreffeh bir ülke bırakmak için 16 Nisan’da sandığa gidiyoruz” sözlerine yer verdi.

Törene katılan vatandaşlardan 16 Nisan halk oylamasında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ için ‘evet demelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hep bir ağızdan ‘evet’ şeklinde cevap vermeleri üzerine, “Esenler’den, İstanbul’dan yükselen bu sesi duyup da hâlâ yüreği titremeyenler varsa, 16 Nisan’ı beklesin, asıl ses o gün sandıklardan yükselecek” dedi.

Düzenlenen toplu açılış töreni ile resmî olarak hizmete giren yatırımların Esenler hayırlı olması temennisinde bulunan ve bunları ilçeye kazandıranlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah 16 Nisan bir değişim, dönüşüm olacak, bunu sizin emeğiniz belirleyecek. 22 gün yoğun bir çalışmayla inşallah bunu da başaracağız” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mart 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
seers cmp badge