Türkiye

Kuveyt Emiri El Sabah’a Devlet Nişanı Verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir El Sabah ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Türkiye ile Kuveyt arasında imzalanan anlaşmaların imza törenine katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ilgili bakanların ve kurum yöneticilerinin iki ülke arasındaki anlaşmaları imzalamalarının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri El Sabah’a, yabancı devlet başkanlarına verilen Türkiye’nin en yüksek nişanı olan devlet nişanını takdim etti.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri El Sabah’a tevcih edilen nişanın, iki ülke ilişkilerinin ve dostluk bağlarının güçlenmesine yönelik gösterilen çabaların en üst düzeyde takdir edilmesinin de bir sembolü olduğunu belirterek, Emir El Sabah’a hitaben, “Aziz kardeşim, Kuveyt’te tahta çıktığınızdan beri Türkiye’yle Kuveyt arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesine, farklı alanları içine alacak serpilmesine büyük katkılar sağladınız. Büyük sorunlarla karşı karşıya olan ve kritik bir dönemden geçen bölgemizde dirayetli yönetiminiz, bölgesel barış ve istikrar için bir teminat teşkil ediyor. Böylesi tarihi bir süreçte Türkiye’yle sergilediğiniz iş birliği ve dayanışma takdire şayandır” diye konuştu.

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YAPTIĞINIZ YARDIMLAR KUVEYT’İN CÖMERTLİĞİNİN BİR NİŞANESİ OLMUŞTUR”

Emir El Sabah’ın 2014 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yardımsever lider, Kuveyt’in de yardımseverlik merkezi seçildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek Suriyeli kardeşlerimize, gerek dünyanın diğer bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine yaptığınız yardımlar, şahsınızda Kuveyt’in cömertliğinin bir nişanesi olmuştur” dedi.

Önümüzdeki dönemde Türkiye ile Kuveyt arasındaki iş birliğini her alanda perçinleyecek atılacak adımları kararlılıkla atmaya devam edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, “Şüphesiz bugün gerçekleştirdiğiniz bu tarihi ziyaret ilişkilerimizin geleceğine dair verilmiş çok güçlü ve anlamlı bir mesajdır. Bu düşüncelerle kadim dostluğumuzun ve kardeşliğimizin en güzide sembolü olacak bu nişanı zatıalilerine takdim etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum” sözleriyle tamamladı.

Kuveyt Emiri El Sabah da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kuveyt’in en yüksek nişanı olan ve sadece devlet ziyaretlerinde tevcih edilen şeref madalyası “Mübarek El Kebir”i takdim etti.

Takdimin ardından söz alan Kuveyt Emiri El Sabah da, iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda çok daha iyi noktalara ulaştırmayı arzuladıklarını dile getirdi.

İmza ve nişan tevcih törenlerinde; Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Kuveyt Emiri El Sabah’a eşlik eden Kuveyt heyeti de hazır bulundu.

İmza ve nişan tevcih töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri El Sabah’ın onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mart 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
seers cmp badge