Türkiye

Başbakan Yıldırım, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Kesimi Açılış Törenine katıldı

Başbakan Binali Yıldırım, yapımı süren İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Kemalpaşa- Bornova-Otogar Kavşağı kesiminin hizmete açılış törenine katıldı.

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliğini vatandaşlara anlatmaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, bu konuda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür etmeleri gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı ile başbakan ayrı partilerden olursa, anlaşamazlarsa ne olacak” dediğini hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Kemal Bey aslında sağ olsun bizim anlatamadığımızı bütün Türkiye’ye anlattı. Biz de tam bunu diyoruz. İşte bu sistem, mevcut sistem bunu getiriyor. Buradaki anlaşmazlığı, yetki tartışmasını ortadan kaldırıyor ama bir detay var. Sayın Kılıçdaroğlu sistemin değiştiğinin farkında değil, yorgunluğuna rastlamış. Bakın bu gelen sistemle artık Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri olay olmaktan, kriz olmaktan çıkacak. Hatırlayın 1971’de askerler ‘Eğer şu ismi seçmezseniz Meclisi bombalarız’ dediler, askerler Meclisin etrafını kuşattılar. ”

BİZİM TANİYACAĞIMIZ TEK MERCİ MİLLETTİR

Başbakan Yıldırım’ın “tek bayrak için, tek vatan için, tek devlet için, tek millet için, birliğimiz için, beraberliğimiz için, kardeşliğimiz için, Türkiye’nin aydınlık yarınları için, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muassır medeniyetler hedefi için kararımız” diyen Yıldırım’a vatandaşlar “evet” cevabı verdi.

Güzel şeylerin hep “evet”le başladığını, evette bereket olduğunu hayırdan ise hayır gelmeyeceğini ifade eden Yıldırım, “Bakınız 2007’de cumhurbaşkanını bize seçtirmediler, 367 icadı çıkardılar ama biz de dedik ki ‘Biz bunları tanımayız, dayatmaları tanımayız, bizim tanıyacağımız tek merci millettir, İzmirlidir, millete gideriz dedik ve şimdi cumhurbaşkanını millet seçiyor. Bu meseleyi hallettik. İşte getirilen bu değişikliğin en önemli kısmı artık hükümetler sandıkta vatandaş tarafından kuruluyor. Siz seçim yaparken 5 yıllığına Türkiye’yi yönetecek kadroları da seçiyorsunuz. Bir dahaki seçimde isterseniz yeniden seçiyorsunuz, isterseniz değiştiriyorsunuz. Mühür sizin, karar sizin.” ifadelerini kullandı.

“Bu sistem Erdoğan için” iddialarında bulunulduğunu belirten Yıldırım, “Bu sistem Erdoğan için değil her doğan içindir.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım’ın, “Çocuklarımız, torunlarımız, Türkiye’nin geleceği için, daha güzel günler, sürekli büyüme, kalkınma ve istikrar için, terörün ülke gündeminden tamamen çıkması için kararımız” sözlerine karşılık vatandaşlar “evet” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, özellikle vatan, millet için hayatını seve seve verenlere, şehitlere rahmet diledi. Şehit analarının ellerinden öptüğünü belirten Başbakan Yıldırım, “İzmir’in güzel insanları, 15 yıl önce Türkiye için ne hissediyorsak İzmir için de İzmirliler içinde aynı duyguları taşıyoruz. Nasıl ki Türkiye için daha iyisini nasıl yaparsak nasıl yapabilirsek arayışındaysak İzmir için de aynı şekilde düşünüyoruz. Bu gayret bir meyvesini daha veriyor.” ifadesini kullandı.

İzmir için önemli bir eseri hizmete açmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Yıldırım, “Bugün bereketli bir gün, bu yağmura rağmen buraya gelmiş olmanız bir şey ifade ediyor. Mesele memleket meselesi, İzmir meselesi olunca yağmur da kar da zor şartlar da kolay olur.” diye konuştu.

Törende, İzmir-İstanbul otoyolunun 26 kilometrelik kısmının açılışını yaptıklarını, bu otoyolu yaparken İzmirlilere bir söz verdiğini, otoyolun hem İzmir’den hem İstanbul’dan başlayacağını söylediğini anımsatan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:

“İstanbul’dan yola çıktık, İzmir’den de yola çıktık, Balıkesir’de de bulaşacağız. Onlar konuşur AK Parti yapar. Osmangazi, dünyanın en büyük 3. köprüsü yapıldı. Şimdi Bursa’ya kadar da 85 kilometre otoyol bitti. Önümüzdeki günler onu da açacağız. İzmir tarafından 26 kilometre bitti onu bugün açıyoruz. Bu açılışını yaptığımız yol 3 gidiş, 3 geliş, 2 tane tünel var. Tünellerin her birinin uzunluğu bin 671 metre.” dedi.

AK Parti iktidarının ulaşımdaki özetini anlatmanın saatler süreceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“79 yıl önce Cumhuriyet kurulmuş 2002’ye gelmişiz, 79 yıl geçmiş Türkiye’de yapılan bölünmüş yol miktarı 6 bin 100 kilometre, 6 binden 25 bine çıkmışız. Sıcak asfaltlı yolların toplamı 2002’ye kadar otoyollar dahil hepsi 8 bin 500 kilometre. Peki şimdi sıcak asfalt, bölünmüş yolların toplam tutarı 21 bin 300 kilometre. İşte AK Parti farkı bu. Yol medeniyet, yol bir ülkenin atardamarıdır. İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana AK Parti olarak yol, su, iletişim konusuna çok önem verdik.”

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYARAK BUGÜNLERE GELDİK

Başbakan Yıldırım, AK Parti’nin kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, “Milletin adamı” Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi imar ve inşa noktasında yolları olmazsa olmaz gördüğünü, ondan aldıkları talimatla yolları bölerek hayatları, gönülleri birleştirdiklerini, insanları buluşturduklarını, memleketi birbiriyle kardeş yaptıklarını kaydetti.

Yolların insanların istikbale yolcuğu olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Yollar geliştikçe, Türkiye geliştikçe ülkemizin muasır medeniyet seviyesine olan yolculuğu da emin adımlarla devam edecek. Amacımız yolları yaparken şehirleri en kısa yoldan, en güvenli şekilde birbirine bağlamak. Bu açtığımız yol, İstanbul – İzmir otoyolu sadece İzmir’e yaramıyor. Manisa, Balıkesir, Bursa var, Yalova, İstanbul var, Eskişehir’i de, Kütahya’yı da, Çanakkale’yi, Aydın’ı, Denizli’yi de buna dahil et. Bu yol 2018’te bitmiş olacak. İstanbul-İzmir arası 2 saat 50 dakika. Eskiden İzmir çevre yolunu biz yapmadan Çiğli’den Konak’a kaç saatte geliyordunuz? Altınyol’dan 2,5 saatte gelebiliyordunuz. Şimdi çevre yolunu yaptık da yarım saat sürmüyor, geliyorsunuz. İzmir’de şehir içinde bir yerden bir yere gidinceye kadar İzmir’den İstanbul’a varacaksınız. İşte medeniyet bu, işte hizmet bu.”

Başbakan Yıldırım, yeni bir proje daha olduğunu anımsatarak, Kuzey otoyolunun ihalesinin yapıldığını, kazmanın vurulacağını bildirdi.

Bu otoyolunun Çiğli’den başlayarak, Bergama’ya kadar gideceğini, Koyundere’ye kadarki kısmın bittiğini, Menemen’e doğru da bitmek üzere olduğuna işaret eden Yıldırım, şunları söyledi:

“Bunun üzerine 76 kilometrelik kısmının da ihalesini yaptık, başlıyor. Artık öyle Aliağa’dan, Bergama, Menemen, Çiğli’den yazın o trafik çilesi sona erecek. Otoyolla gayet rahat konforlu bir şekilde. İzmir’i bir yandan Akdeniz’e, bir yandan Ankara’ya, bir yandan İstanbul’a, bir yandan da dünyanın en uzun köprüsü Çanakkale’ye bağlamak için adım adım projeleri gerçekleştiriyoruz. Çanakkale köprüsünün de temelini 18 Mart’ta atıyoruz. Biz laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyarak, bugünlere geldik. Hizmetle bugünlere geldik. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Açtığımız yol 1,5 milyar lira. İzmir’e herşey helal olsun. İzmir benim evim, memleketim. Memleketime hizmet etmek benim için en büyük şereftir. En büyük gururdur. İzmir her zaman hizmetin karşılığını da vermiştir.”

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mart 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
seers cmp badge