Türkiye

Halkımız, Partili Cumhurbaşkanlığına Sıcak Bakıyor

Tanzanya’ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği hakkında “Bu sürecin parlamento aşaması başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Bunun adı referandumdur. Şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandumla ilgili vereceği karar ne olacak, bunu önce görmemiz lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika gezisinin ilk durağı olan Tanzanya’ya hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

“SÜRECİN PARLAMENTO AŞAMASI, BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SONUÇLANDI”

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP’ye, başkanlık için ‘evet’ demesi karşılığında ‘bakanlık’ verileceği iddialarıyla ilgili olarak, “Ülkemizle alakalı açıklamaları henüz erken buluyorum. Şundan dolayı, tabii bu sürecin parlamento aşaması başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Bunun adı referandumdur. Şimdi ise gerçek sahibine gideceğiz, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandumla ilgili vereceği karar ne olacak, bunu önce görmemiz lazım. Bunu gördükten sonra milletimiz hakikaten bu referandum kararını onaylıyorsa, onayladıktan sonra hemen bir seçim söz konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. Seçimin şu andaki görüntüsü 2019. Bu seçimde tekrar millete gidilecek. Millet ne karar verecek, onu da görmek gerekiyor. Onun için bu neticeleri alalım, ondan sonra bu adımları atalım. Özellikle partili bir Cumhurbaşkanı süreci, bir defa bu işin en farklı olan yönü olacak. Bütün bunların yanında da özellikle de Türkiye’nin geleceğe yönelik çok daha performansı artıracak kararlar almasının gereğine inanıyoruz. Her ne kadar birileri ‘rejim mejim’ deyip duruyorsa da ki alakası yok, bu bir sistem değişikliğidir. Bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar daha kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır bu iş. Cumhuriyetimizin kuruluşuna baktığımız zaman, hani ikide bir ‘tek adam, tek adam’ deyip duruyorlar… Cumhuriyetin kuruluşunu bilmezlerse, bunu bilmezler” cevabını verdi.

“MİLLETİMİZİN VERECEĞİ KARAR, BİZİM İÇİN BAŞ GÖZ ÜSTÜNE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Bütün bunları şöyle bir elediğimiz zaman, bu işin buralara nasıl geldiği çok açık ve net ortadadır. Şu anda da milletimizin vereceği karar, bizim için baş göz üstünedir. İnşallah bu adımı bu şekilde atacağız. 2019’da seçim yapılır, yeni partili Cumhurbaşkanı seçilir, partili Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da kim olacaksa partili Cumhurbaşkanı tabii ki o kabinesini oluştururken, bağlayıcı bir niteliği olmayan bir süreçtir. Burada ağırlıklı olarak biliyorsunuz parlamentodan değil, parlamento dışı bir kabine oluşturma şansı olacağı için bu bir defa birinci derecede önem arz ediyor. İkinci derecede parlamento içinden de bu kabineye kişiler alabilir. Onu, o günün şartları belirleyecektir, dersek ki o zamana kadar çok vakit var ve o güne kadar da çok çok farklı güçlü bir kabinenin oluşturulması ülkemizin menfaatine olacaktır.”

“ORTA DOĞU’NUN EN GÜÇLÜ VE BELİRLEYİCİ ÜLKESİ TÜRKİYE’DİR”

ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın birçok açıklamalar yaptığını, kendilerinin de bu açıklamaları izlediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de bu açıklamaları şu anda izliyoruz. Köprüler, demiryolları vesaire ondan öte biz şu anda Orta Doğu’yu düşünüyoruz. Yani Trump’ın Orta Doğu’daki tavrı ne olacaktır? Çünkü Orta Doğu şu anda kaynıyor. Şu anda Orta Doğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor ki, bu söylemler doğrusu rahatsız edicidir. Onun için tabii bunları oturup değerlendirmek gerekecek. Biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir Orta Doğu’dan yanayız, parçalı bir Orta Doğu’yu asla düşünmüyoruz ve bu doğru olmaz, bu Orta Doğu halklarının bir defa kendisine saygısızlık olur. Böyle bir düşünceye biz Türkiye olarak ‘evet’ diyemeyiz. Onunla ilgili de özellikle ben Sayın Trump’a yapacağımız ziyarette ki randevu ne zamana verilir şu anda bilemiyorum, arkadaşlarımız, Dışişleri görüşmelerini, çalışmalarını sürdürüyorlar. O görüşmede bunları tabii A’dan Z’ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız, bu müzakerelerle birlikte…. Çünkü Orta Doğu’nun en güçlü ülkesi Türkiye’dir ve belirleyici ülkesi Türkiye’dir. Orta Doğu ile yakından, uzaktan ilgisi, alakası olmayanlar kalkıp da Orta Doğu ile ilgili hakikaten çok çok tarihî bir yanlışın içine düşerek bir karar verirlerse bu tabii dünyamız için insanlık için isabetli olmaz diye düşünüyorum” dedi.

“BİZİM, MEYDANLARDA YER ALMAMIZA MANİ BİR HÂL YOK”

“Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili referandum süreci başlayacak ve referandumda bir kampanya süreci olacak. Başbakan Binali Yıldırım da 7 Şubat’ı işaret etmişti. Siz de kampanya sürecinde yer alacak mısınız? Meydanlarda görecek miyiz sizi?” şeklindeki soru üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda, bizim meydanlarda yer almamıza mani bir hâl yok. Birçok etkinlikler olacaktır ve bu etkinlikler içinde arkadaşlarımla değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra meydana çıkar mıyız, çıkmaz mıyız… Ben şu anda zaten meydanlardayım. Bakın dün de meydandaydım, bundan önce de yine meydanlardayım ama bunun değerlendirmelerini yaptıktan sonra ona göre kararımızı veririz. Nerede ne zaman halkımızla bir araya geleceğiz, buluşacağız, bunları konuşuruz. Kaldı ki bir Cumhurbaşkanı olarak, Cumhurbaşkanlığı üzerinde bir geleceğin hazırlandığı süreç herhâlde bizi de ilgilendirecektir, düşüncelerimizi halkımızla paylaşmayı gerektirecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Siz yoğun anket yaptıran bir kişisiniz. Acaba sizdeki anketlerde referandumla ilgili durum nedir, sizin referandum tahmininiz nedir?” şeklindeki soru üzerine ise de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biraz erken oluyor” cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anketler var da bunları, biraz daha şöyle hızlanalım, ondan sonra inşallah sizlerle paylaşırız ama ben sadece bir şeyi söyleyeyim; halkımızın, milletimizin şu anda yani referandum ile birlikte Türkiye’de özellikle partili Cumhurbaşkanlığına sıcak baktığı ve çok da ciddi manada bir oranla bu işe yaklaştığını görüyoruz. Zaten böyle bir şey olmasa, biz böyle bir şeyin içinde de olmayız, onu da çok açık söyleyeyim” şeklinde konuştu.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ocak 2017
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
seers cmp badge