DÜNYA Güncel Türkiye

Güney Kore Milli Ve Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu

“Güney Kore Milli ve Silahlı Kuvvetler Günü”, Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi’nin ev sahipliğinde yapılan programa, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara’daki diplomatik misyon temsilcilileri, Kore gazileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi . iki ülke ilişkilerinin 1950’de başlayan Kore Savaşı sırasında savaşan askerlerin fedakarlıkları üzerine kurulduğunu Son yıllarda ilişkilerin giderek daha da geliştiğini kaydeden Choi, “Biz, aramızdaki ilişkiyi ‘kan kardeşlik’ olarak adlandırmaktayız.” Choi, geçen sene 160 bin Güney Koreli turistin Türkiye’yi ziyaret ettiği bilgisini paylaşarak, Türkiye’ye gelen turist sayısının bu yıl, geçen seneye göre yüzde 30 artışla 200 bini geçmesi bekleniyor. dedi

Güney Kore ve Türkiye  arasında 2013’de imzalanan serbest ticaret anlaşmasının ardından ticaret hacminin geçen sene 7,2 milyar dolar seviyesine yükseldiğine dikkati çeken Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi, Güney Koreli şirketlerin Türkiye’deki büyük altyapı yatırım projeleri yoluyla Türk ekonomisine yaptığı katkılara işaret etti

Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong-Ghi , Kore Yarımadasında barış ve istikrarın da iki ülkenin yakın iş birliği yaptığı konulardan biri olduğunun altını çizerek, “Kore Yarımadasında geçen yıldan bu yana birçok olumlu hamle gördük. Ancak Kore Yarımadasında barış ve istikrar sürecinde yapılması gereken daha birçok şey var. Türkiye, bu sürecin önemli bir destekçisi oldu ve bunun gelecekte de devam edeceğinden eminim.” dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Güney Kore ve Türkiye’nin çok yakın ilişkilere sahip olduğunu vurgulayarak, Kore Savaşı sırasında çok sayıda Türk askerinin şehit olduğunu anımsattı.Kore Yarımadasında barış ve istikrar temennisini dile getiren Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin her geçen gün daha da geliştiğini belirtti.Resepsiyon, kutlama pastasının kesilmesi ve ikramın ardından sona erdi.

 

Metin Aslım

ENERJİ PETROL MEDYA CEO -MEHMET ALİ SETENCİOĞLU

türk patron

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayınız

REKLAMLAR

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Reklam

Takvim

Ekim 2019
P S Ç P C C P
« Ağu   Kas »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031