Güncel Türkiye

“Türkiye ve Pakistan, dostluk bağlarının kökleri tarihe uzanan iki kardeş ülkedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu Pakistan’da yüksek mahkemenin ilan etmesi ve okulların Maarif Vakfı’na teslimi memnuniyet verici adımlardır. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmanın devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Görüşmelerde, Türkiye-Pakistan arasındaki siyasi, askerî, ekonomik, ticari, kültürel ilişkileri ve gelecekte yapılabilecekleri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Yüksek Mahkemenin FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan etmesinden ve ülkede örgüte ait okulların Maarif Vakfı’na devredilmesinden duydukları memnuniyeti ilettiğini aktardı.

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın göreve gelmesinin ardından Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini seçimlerdeki başarısından dolayı kutladı. İmran Han’ın; aynı zamanda bir sporcu olduğunu, kriket sporunda yıllarca ülkesini zaferden zafere taşıdığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasette de yeni başarılara imza atacağına inanıyorum” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Han’ın bir Mevlana aşığı olduğunu, Türkiye’ye gelince önce Konya’ya giderek Hz. Mevlana’nın türbesini ziyaret etmesinin, bu hürmet ve muhabbetinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

“TÜRKİYE, PAKİSTAN’IN YANINDADIR”

Türkiye ile Pakistan’ın dostluk bağları tarihe uzanan iki kardeş ülke olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kardeşlik en kritik zamanlarda millî davalara verilen destekle pek çok zorluğun üstesinden gelmiştir. Türkiye dün olduğu gibi bugün de yarın da Pakistan’ın yanındadır, yanında olmaya devam edecektir” dedi. Pakistan’ın da Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslamabad’da FETÖ’ye ait okulların Maarif Vakfı’na devredilmesinin bunun en güzel ifadesi olduğunu söyledi.

Bugünkü görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin tüm boyutlarını gözden geçirdiklerini ve Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının İslamabad’da gerçekleştirilmesi temennisini paylaştıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili bakanlıkların gerekli çalışmayı tamamlayarak toplantının 2019 yılı içinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

“AFGANİSTAN-PAKİSTAN-TÜRKİYE ARASINDAKİ ÜÇLÜ ZİRVE SIKINTILARIN AŞILMASINA VESİLE OLACAKTIR”

Türkiye-Pakistan-Afganistan üçlü İstanbul zirvesinin de devam edeceğini, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai ile Pakistan Başbakanı Han’ın da buna olumlu baktığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveyi 31 Mart yerel seçimlerinin ardından İstanbul’da gerçekleştireceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Afganistan-Pakistan-Türkiye arasındaki bu üçlü zirve inanıyorum birçok sıkıntıları da aşılmasına vesile olacaktır” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde, Türkiye ile Pakistan arasındaki ikili ticaret hacminin iki ülke ilişkilerine yakışan seviyeye çıkarılması için yapılabilecek çalışmaları da konuştuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, serbest ticaret anlaşmasının imzaya hazır hâle getirilmesine yönelik iradeyi ortaya koyduklarını ve ilgili bakanlara gerekli talimatı verdiklerini açıkladı.

Türk iş adamlarını ve yatırımcıları Pakistan’da daha fazla faaliyette bulunmaya teşvik ettiklerini, yıl içinde yapılacak Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için Pakistan’a Türkiye’den iş adamlarıyla beraber gideceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pakistan’da elverişli iş ortamının sürekli kılınması hususunda da Sayın Başbakan İmran Han’ın çabalarını esirgemeyeceğini biliyorum” şeklinde konuştu.

Görüşmelerinde, Pakistan’da ulaşım imkânlarının geliştirilmesi, müteahhitlik sektörüne yönelik toplu konut, altyapı-üstyapı konularını da ele aldıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel gelişmeler ve uluslararası konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını, Suriye’de meydana gelen gelişmeleri değerlendirdiklerini kaydetti.

SAVUNMA SANAYİNDE İŞ BİRLİĞİ

Otak değerleri paylaşan Türkiye ve Pakistan’ın; Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve D-8 gibi bölgesel ve uluslararası platformlarda da dayanışma içinde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda iki ülkenin gerekli tüm konularda yakın istişare ve iş birliğini sürdürdüğünü vurguladı.

Görüşmelerindeki en önemli konulardan birinin de savunma sanayiyle ilgili iki ülkenin attığı ve atacağı adımlar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Pakistan’dan aldığı eğitim uçaklarının, Türkiye’nin MİLGEM ile ilgili Pakistan’a yaptığı satışların, hâlen devam eden Atak helikopterleriyle ilgili çalışmaların ve bu alanda yapılacakların aralarında değerlendirildiğin aktardı.

Yaptıkları görüşmelerin çok verimli geçtiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının Türkiye ile Pakistan arasında çok önemli adımların atılmasına vesile olacağına inandığını ifade ederek sözlerini tamamladı.

PAKİSTAN BAŞBAKANI HAN: “TÜRKİYE’NİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANACAĞIZ”

Pakistan Başbakanı Han, büyükbabasının ve onun neslinin Türkiye bağımsızlık savaşına destek verdiğini belirtti ve “Bu nesilden nesle, babama ve bizlere aktarılan hususlardı. Hâlâ nasıl gururlandıklarını biliyorum, Türkiye’nin kendi bağımsızlığı için 20. yüzyılın başındaki mücadelesinden gururla bahsettiklerini biliyorum” diye konuştu.

Pakistan olarak Türkiye ile ilişkilerini bugüne kadar ulaşılmamış bir seviyeye taşımak istediklerinin altını çizen Pakistan Başbakanı Han, iki ülke arasındaki ticari ve dış ilişkiler bağlarını güçlendirmek istediklerini, altyapı, eğitim, sağlık ve adalet alanlarında Türkiye’nin son dönemde ortaya koyduğu başarının tecrübelerinden yararlanacaklarını kaydetti.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı İmran Han onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

 

Mehmet Ali Setencioğlu İstanbul ,Enerji petrol Medya Ceo

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ocak 2019
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
seers cmp badge