Güncel Türkiye

“Şehirlerimizin kronikleşmiş sorunlarını tek tek çözerken, diğer taraftan belediyeciliğe yeni bir bakış açısı kazandırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Belediye Başkanı Adayları Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Bir taraftan şehirlerimizin artık kronikleşmiş sorunlarını tek tek çözerken, diğer taraftan da belediyeciliğe yepyeni bir bakış açısı kazandırdık. Bakınız, bizim bu konudaki formülümüz gayet basittir. Biz, milletimizin aklını çelmenin değil, gönlüne girmenin peşinde olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı Adayları Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanıtım toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi.

Bugüne kadar girdikleri 14 seçim ve halk oylamasında tercihlerini AK Parti’den yana kullanan vatandaşlara şükranlarını sunarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandıktan kendisine çıkan her oyu, namusu bilerek sahiplenen ve hakkını vermek için gece gündüz çalışan milletvekillerine, belediye başkanlarına, belediye meclis ve il genel meclisi üyelerine, sandık müşahitlerine, mahalle teşkilatlarına da teşekkür etti.

“MİLLETİMİZİN BEKA MÜCADELESİNİN DAYANAK NOKTALARINDAN BİRİ OLAN CUMHUR İTTİFAKI’NA BAĞLIYIZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, Cumhur İttifakı’na olan bağlılığını bir kez daha beyan ettiği için de teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de AK Parti olarak ülkemizin ve milletimizin beka mücadelesinin en büyük dayanak noktalarından biri olarak gördüğümüz Cumhur İttifakı’na bağlılığımızı, buradan tekrar beyan ediyoruz. Sayın Bahçeli’ye, önümüzdeki seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayarak AK Parti’yi destekleme kararı için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin, Cumhur İttifakı’ndan aldığı güçle çok daha zorlu ve büyük mücadelelerden başarıyla çıkacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile hedeflerine ulaşma kararlılığı ve gücü artan Türkiye inşallah 2023’e bu heyecanla ulaşacaktır” dedi.

“2053 VE 2071 VİZYONLARIMIZ, AYNI ZAMANDA CUMHUR İTTİFAKI’NIN DA MENZİLİDİR”

Gece-gündüz demeden çok çalışacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarımız, aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın menzilinin ifadesidir. Birileri için ittifaklar seçimle, sandıkla sınırlı olabilir, biz ülkenin ve milletin geleceği için yaptığımız ittifakı inşallah sonraki nesillere de miras olarak bırakacağız. Buradan bir kez daha Sayın Bahçeli’ye ve MHP’ye gönül vermiş kardeşlerimize, bu kutlu yürüyüşe verdikleri destek için teşekkürlerimi ve şükranlarımı ifade ediyorum” diye konuştu.

“HER ALANDA ŞEHİRLERİMİZDE BÜYÜK BİR KALKINMA HAMLESİ BAŞLATTIK”

Adayları paylaşmadan önce önümüzdeki seçimlerde millete nasıl bir Mahallî İdareler Yönetimi vizyonu sunacaklarına dair kısa bir bilgi vermek istediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim manifestomuzu inşallah önümüzdeki ay adaylarımızın tamamını ilan ettikten sonra milletimizin takdirine sunacağız. Burada sadece bir çerçeve çizmekle yetineceğim. AK Parti olarak mahallî idarelerde milletimizin karşısına ilk defa çıktığımız 2004 yılında ‘yerel kalkınma başlıyor’ demiştik. Gerçekten de AK Parti seçimde kazandığı toplam belediyelerin yüzde 55’ine karşılık gelen bin 750 belediye başkanlığı ile alt yapıdan üst yapıya kadar her alanda şehirlerimizde büyük bir kalkınma hamlesi başlatmıştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılların ihmali ile boğulma noktasına gelen pek çok şehrin AK Parti belediyeciliği ile yepyeni bir çehreye kavuştuğunu vurgulayarak, “Ardından 2009 seçimlerine marka şehirler sloganı ile girdik. Bu seçimde toplam belediye başkanlıklarının tam yarısına denk gelen bin 442 belediye başkanlığında milletimizi AK Parti’ye teveccüh gösterdi. Biz de bu desteğe karşılık milletimize verdiğimiz sözü tutmak için gece gündüz koşturduk” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2014 seçimlerine farklı bir atmosferde girdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hatırlarsanız önce Gezi olaylarıyla, ardından FETÖ ihanet çetesinin emniyet, yargı darbe girişimiyle sarsılan ülkemiz 2014 mahallî seçimlerini millî iradeye sahip çıkma vasıtası olarak gördü. AK Parti olarak bu seçimlere ‘daima millet, daima hizmet’ sloganı ile girdik ve toplam belediyelerin yüzde 59’una denk gelen 800 belediye başkanlığı kazandık. Böylece Mahallî İdareler seçiminde en büyük başarımızı da 2014’te elde etmiş olduk” şeklinde konuştu.

“MİLLETİMİZİN AKLINI ÇELMENİN DEĞİL, GÖNLÜNE GİRMENİN PEŞİNDE OLDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi yeni bir seçime girildiğini belirterek, şöyle devam etti: “31 Mart 2019 için asıl sloganımız belli ama bunu seçim manifestomuzla birlikte açıklayacağız. Yeni dönemin en önemli özelliği hizmet belediyeciliğini gönül belediyeciliği ile daha üst bir noktaya taşıyacak olmamızdır. Ecdadımız ‘Şerefül mekân bil mekin’ yani ‘bir şehri aziz kılan o şehrin sakinleridir’ diyor. Esasen biz millet olarak şehircilik konusunda köklü bir müktesebata ve geleneğe sahibiz. Şairlere ilham olmuş, masallara mekân olmuş şehirlerimiz bulunuyor. Her biri birer açık hava müzesi zenginliğindeki şehirlerimiz her şeye rağmen ayaktadır. Ülkemizin son bir asrında yaşadığı sıkıntılar, insanlarımız gibi şehirlerimizi de yormuş yıpratmış, karakterinde derin yaralar açmıştır. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren AK Parti olarak hem hükûmette, hem mahallî idarelerde işte bu asırlık ihmalleri gidermenin mücadelesini verdik. Bir taraftan şehirlerimizin artık kronikleşmiş sorunlarını tek tek çözerken, diğer taraftan da belediyeciliğe yepyeni bir bakış açısı kazandırdık. Bakınız, bizim bu konudaki formülümüz gayet basittir. Biz, milletimizin aklını çelmenin değil, gönlüne girmenin peşinde olduk.”

Her şeyden önce kalpleri fethetmenin mücadelesini yürüttüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Hep söylediğim gibi seçimler sandıkta değil gönüllerde kazanılır veya kaybedilir. AK Parti olarak kurulduğumuz günden beri önceliği hep milletimizin gönlünde birinci olmaya verdik. Bunu sağladığımızda sandığın sadece bir formaliteden ibaret kalacağını biliyorduk. Nitekim sadece seçimden seçime milleti hatırlayan, sadece seçim dönemlerinde milletin kapısını çalan partiler sürekli başarısızlığa uğradı. Günün 24 saati, yılın 365 günü milletimizin gönlüne girmek için çalışan AK Parti ise sandıktan istisnasız hep lider olarak çıktı. 2019’un için başarı formülümüz aynıdır.”

“OY ORANIMIZ YÜKSELDİĞİNDE MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDEKİ YERİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRDIĞIMIZ İÇİN SEVİNİYORUZ”

AK Parti’nin her seçimde oy hedefinin mümkünse yüzde 100’ün desteğini almak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu orana ne kadar yaklaşırsak kendimizi o derece başarılı görürüz. Biz oy oranımız düştüğünde iktidarımız tehlikeye girdiği için değil, milletimizin gönlünde irtifa kaybettiğimiz için üzülüyoruz. Aynı şekilde oy oranımız yükseldiğinde gücümüzü tahkim ettiğimiz için değil, milletimizin gönlündeki yerimizi sağlamlaştırdığımız için seviniyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Bir belediye başkanı halkına tepeden bakamaz. Belediye başkanı, tevazu ehlidir. Samimiyet ehlidir. Gayret ehlidir. ‘Önce millet, önce memleket’ der. Bulunduğu görevde kibir, büyüklük taslama, millete tepeden bakma, milletle irtibatını koparma hastalığına kapılan hiç kimsenin AK Parti çatısı altında yeri olamaz. İnşallah 31 Mart 2019’da milletimizin gönlündeki yerimizi daha da güçlendirecek, daha da yükseğe çıkartacağız” dedi.

“MİLLETİMİZLE DAHA DERİN UFUKLARA BAKMA, DAHA VİZYONEL PROJELERİ KONUŞMA İMKÂNINA SAHİBİZ”

Mahallî idarelerdeki hizmetlerin önceliklerinin, şehirlerin gelişmişliklerine, insanların kültür ve refah düzeylerine göre değişiklik göstermesinin gayet tabii olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Ben şimdi size 94 öncesi İstanbul’dan bahsedeceğim veya genelleme yapacağım. Musluğundan suyu akmayan, binasının önünden çöpü toplanmayan, çamurdan sokağına girilmeyen, çukurdan caddesinde yürünmeyen, kaldırımı zaten olmayan, kirden, isten, dumandan havası solunmayan, ulaşımı sınırlı, iletişimi kopuk velhasıl her tarafından lime lime olmuş bir şehirde siz insanlara istediğiniz kadar büyük projeler, istediğiniz kadar büyük hayaller anlatın, beyhudedir. İnsanların başlarını sokacak ev bulamadığı bir yerde, uçuk kaçık imar projeleriyle milletin derdine derman bulamazsınız. Mutfağında yiyecek ekmeği, dolabında giyecek elbisesi, sobasında yakacak odunu, kömürü olmayan birine şehircilik adına anlatacağınız hiçbir şeyin karşılığı yoktur. Gözü gibi üzerine titrediği evladını okula gönderemeyen, hastalandığında ilacını alamayan, onu güvenli bir şekilde sokağa salamayan bir insanı vizyonunuzla heyecanlandıramazsınız. Önce insanın yaradılışından beri arayışında olduğu barınma, giyinme, güvenlik, yeme-içme, eğitim, sağlık gibi temel hizmetleri kendisine sağlamanız gerekiyor. Türkiye hamdolsun bu aşamayı özellikle geçtiğimiz 16 yılda yaptığımız yatırımlarla geride bırakmıştır. Artık milletimizle daha derin ufuklara bakma, daha vizyonel projeleri konuşma imkânına sahibiz.”

“ŞEHİRLERİMİZİN GELECEKTEKİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA YÖNELİK İLKELERİ ORTAYA KOYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin tıpkı hükûmet yönetiminde olduğu gibi belediyecilik anlayışında da ülkenin gelişimine uygun şekilde, daha büyük hedeflere, daha büyük ideallere yöneldiğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dün asgari ihtiyaçların karşılanmasının yollarını arıyorduk, bugün ülkemizi her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmayı konuşuyoruz. Dün hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmamak için neler yapabileceğimize kafa yoruyorduk, bugün şehirlerimizdeki hayat kalitesini nasıl yükseltebileceğimizi tartışıyoruz. Dün şehirlerimizi bir ur gibi istila eden yıkık, dökük gecekonduların önüne geçmenin yollarını arıyorduk, bugün gereğinden fazla yüksek yapılan binalardan duyduğumuz rahatsızlığı ifade ediyoruz. Dün ‘hizmet gelsin de nasıl gelirse gelsin’ diye düşünüyorduk, bugün akıllı şehirler inşa etmenin peşinde koşuyoruz. Dün ülkemizi ve şehirlerimizi yönetenleri seçimden seçime görüyorduk, bugün katılımcı demokrasiyi yaygınlaştıracak yöntemler arıyoruz. Dün sadece belirli büyükşehirlerin gündeminde olan otopark gibi, sosyal ve kültürel donatılar gibi ihtiyaçlar, bugün her şehrin önceliği haline geldi. Bunları çoğaltmak mümkündür. Söylemek istediğim, ülkemiz geliştikçe, milletimizin olaylara bakışı derinleştikçe, ülkeyi ve şehirleri yönetmenin usullerinin de değiştiğini görüyoruz. İşte bunun için manifestomuzda şehirlerimizin geçmişteki veya bugünkü ihtiyaçları değil, gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ilkeleri ortaya koyuyoruz.”

Belediyelerin ortaya koyacağı yeni şehircilik anlayışının ülkenin tamamında uygulanır olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri’nde yarışacak 14 büyükşehir ve 26 belediye başkanı adayını açıklayarak, tanıttı.

ENERJİ PETROL MEDYA CEO – MEHMET ALİ SETENCİOĞLU

AK Parti Belediye Başkanı Adayları Tanıtım Toplantısı

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Kasım 2018
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
seers cmp badge