Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,“Türkiye yeni bir atılım, şahlanış ve dirilişin içindedir”

Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı 2. etabının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına yaklaştığımız şu dönemde, Türkiye yeni bir atılımın, yeni bir şahlanışın, yeni bir dirilişin içindedir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında kurulan dengelerin bozulmaya başladığı, dünyanın yeniden yapılandığı bu süreçte ülkemizin istikrarını koruması çok önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı’nın Ümraniye ile Çekmeköy arasındaki bölümün açılışı için düzenlenen törene katıldı.

Törende; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanı sıra bazı milletvekilleri, ilçe belediye başkanları da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende bir konuşma yaptı.

Hattın 9 durak ve 10,5 kilometreden oluşan Üsküdar-Ümraniye kısmını geçen yıl aralık ayında hizmete açtıklarını ve hatta 11 ayda 15 milyon yolcunun taşındığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de metro hattının 9,5 kilometre ve 7 istasyondan oluşan ikinci kısmı olan Ümraniye-Çekmeköy bölümünün hizmete açıldığını belirtti.

“METRO HATLARININ UZUNLUĞU 170 KİLOMETREYE ULAŞTI”

Bu hatla birlikte Üsküdar’dan Çekmeköy’e 27 dakikada ulaşılacağına ve hattın devreye girmesiyle trafik yoğunluğunda 15 bin araçlık bir azalmanın hesaplandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hat güzergahındaki İstanbulluların bağlantılı metro hatlarıyla her iki yakada pek çok semte ulaşabileceğine dikkat çekti.

Bu açılışla birlikte, İstanbul’daki metro hatlarının 170 kilometreye, istasyon sayısını da 169’a çıkardıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlen 18 farklı güzergahta toplam uzunluğu 294 kilometreyi aşan metro hatlarının inşasının sürdüğünü, yıl sonuna kadar, metroya dönüştürülen 63 kilometre uzunluğundaki eski Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın da hizmete açılacağını açıkladı.

Önümüzdeki yıl Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı’nı, Dudullu-Bostancı Hattı’nın ilk kısmını, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı’nı ve Sabiha Gökçen-Kaynarca Hattı’nı hizmete açmayı planladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirdeki raylı sistem uzunluğunu 2019’da 355 kilometreye çıkarma kararında olduklarını söyledi.

“İstanbul’un diğer tüm sorunlarıyla birlikte ulaşım sorununu çözmeden bize durmak, dinlenmek yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, metro hattının şehre kazandırılmasında ve inşasında emeği geçenleri tebrik edip vatandaşlara hayırlı, konforlu ve güvenli yolculuklar temennisinde bulundu.

“İSTANBUL’U, İBADET AŞKIYLA HİZMET EDEREK BUGÜNLERE GETİRDİK”

İstanbul’da doğup büyümüş, eğitimini, ticaretini, siyasetini burada yapmış biri olarak, şehrin bir dönem hangi sıkıntıları yaşadığını çok iyi bildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ümraniye’deki çöplüğü patladığında belediyenin başında dönemin Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Peki CHP bunun hesabını verdi mi? Verdi, niye verdi? Çünkü bu millet bir daha bunlara ne ilçelerimizde, ne İstanbul’umuzda başta Ümraniye olmak üzere görev vermedi. Şimdi diyoruz ki; şu anda onlarda olan diğer ilçeleri de gelin Mart-2019’da onlardan alalım. Çünkü bunlarda hizmet aşkı yok, bunlarda sadece zulüm var. Nerede bunların belediyesi varsa orada pislik var, orada çöp var. Oralarda temizlik göremezsiniz, oralarda hizmet bulamazsınız.”

“Biz, aşkımız, sevdamız, umudumuz olarak gördüğümüz İstanbul’u, ibadet aşkıyla hizmet ederek bugünlere getirdik” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetimini devraldıkları İstanbul’un en sorunlu, en sıkıntılı ve en geri kalmış yerlerinin, bugün şehrin en prestijli bölgelerine dönüştüğünü kaydetti.

Buna karşılık, muhalefetin yönettiği şehrin kadim ilçelerinin, en sıkıntılı ve tartışmalı bölgeler hâline geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakanlıklar ve büyükşehir eliyle yaptığımız dev altyapı-üstyapı yatırımları olmasaydı, bu ilçeler tümden yaşanılmaz yerler olacaktı. İstanbul’un en büyük talihsizliği, bu şehirde ‘zulüm 1453’de başladı’ zihniyetine mensup kesimlerin yer yer etkinliklerini sürdürebiliyor olmasıdır” dedi.

“İSTANBUL’U, TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN KALBİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1994 yılından bugüne şehre yaptıkları yatırımları teker teker anlatmaya kalktığında buna günlerin ve gecelerin yetmeyeceğini dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü biz bu şehri Türkiye’nin ve dünyanın kalbi olarak görüyoruz. İstanbul’un üzerine titrememizin en önemli sebebi budur. İstanbul sarsılırsa Türkiye tökezler, İstanbul yürürse Türkiye koşar. Bugün İstanbul’un dünyanın en büyük, en iddialı projelerine ev sahipliği yapıyor olmasının sebebi işte budur. Yaptıklarımız bir yana, yapmakta olduklarımız ve yapacaklarımız dahi bu şehre olan bakışımızı ortaya koymaya yeterlidir. İstanbul’u küresel merkez olma hedefine doğru adım adım yaklaştırıyoruz.”

29 Ekim’de yeni havalimanını açacaklarına değinerek, dünyadaki tüm havayolu şirketlerinin, ulaşım ve lojistik sektörünün, bu alanlarda iddia ve kazanç sahibi tüm devletlerin gözünün bu projede olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu proje için ilk adımları atmaya başladığımızda bizi ciddiye almayanların, Türkiye’nin böyle bir işin üstesinden gelebileceğine inanmayanların bugünlerde gözüne uyku girmiyor” diye ekledi.

Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu yeri Millet Bahçesi hâline getireceklerini, buradaki kimi binaları fuar merkezi yapacaklarını, Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine İstanbul’a yakışır bir opera binasının inşasının devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kışlası’nı Türkiye’nin en büyük kütüphanesi ve kültür merkezi hâline getireceklerini, Kuleli Askerî Lisesi’ni müze, Haliç Tersanesi’ni de bilim ve teknoloji merkezi yapacaklarını aktardı.

Cumhuriyetin 100. yılına yaklaşılan bu dönemde Türkiye’nin yeni bir atılımın, yeni bir şahlanışın ve yeni bir dirilişin içinde olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki af tartışmaları ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlete karşı işlenen suçları devletin affedebileceğini; ancak şahıslara karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisinin olmadığını kaydederek, uyuşturucu ile ilgili suçlardan dolayı cezaevlerinde 50 bin tutuklunun bulunduğunu hatırlatarak, “Biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız? Buna evet diyor musunuz?” diye konuştu.

“DÜNYANIN YENİDEN YAPILANDIĞI SÜREÇTE ÜLKEMİZİN İSTİKRARINI KORUMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında kurulan dengelerin bozulmaya başladığı, dünyanın yeniden yapılandığı bu süreçte Türkiye’nin istikrarını korumasının çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Geriye doğru baktığımızda Türkiye’nin, ne zaman ileriye doğru bir hamle yapsa hep istikrarsızlık bataklığına çekilerek enerjisinin tüketildiğini görüyoruz. Hamdolsun, bu defa aynı tuzağa bizi düşüremediler, 2008’de de yaptılar. Ama gereken cevabı aldılar. AK Parti döneminde oynanan tüm oyunlara rağmen kesintisiz bir şekilde 16 yıldır ülkemizi hedeflerine doğru ilerletmeyi başardık. Geçmişin eksikliklerin telafi etmekle kalmadık, geleceğinin altyapısını da kurduk. Şimdi bu altyapı üzerinde büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme aşamasındayız.”

SUUDİ GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLMESİ

Konuşmasında, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, başından itibaren olayın içyüzünü açığa çıkarma konusunda kararlı olduklarını söylediğini hatırlattı. Salı günü AK Parti TBMM Grup Toplantısı konuşmasında konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Çünkü burada adaleti arıyoruz ve bu tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacak. Böyle sıradan atılan bazı adımlarla değil tüm çıplaklığıyla. 15 kişi buraya niye geldi, 18 kişi niye tutuklandı; bunlar bütün detaylarıyla açıklanmalıdır. Bunları salı günü çok daha farklı bir şekilde grup konuşmamda anlatacağım, orada bunların detayına gireceğim. Ve dünya şu anda kimi nasıl konuşuyor, hepsine bakacağız.”

Eskiden vesayet eliyle yürütülen kampanyaların, şimdi ana muhalefet partisi ile bölücü terör örgütünün ittifakına havale edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda ana muhalefetin, bölücü terör örgütüyle el ele, kol kola mart seçimlerine hazırlandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) oy veren vatandaşlara, “Terör örgütüyle el ele, kol kola olan CHP’ye oy mu vereceksiniz? HDP’ye oy veren kardeşlerim; sizler de hâlâ bu terör örgütünün yardakçısı olan bu siyasi partiye oy mu vereceksiniz? Yazıktır günahtır. Siz hizmete mi oy vereceksiniz, bu terörü destekleyenlere mi?” sözleriyle seslendi.

“TÜRKİYE OLARAK BİR ÜST LİGE ÇIKTIK, AMA ASIL BULUNMAMIZ GEREKEN YERE HENÜZ ULAŞMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Eskiden birkaç milyar dolarla yapılan ekonomik manipülasyonlar, şimdi gerçekten çok büyük rakamlarla yürütülüyor. Eskiden alt düzeyde seslendirilen niyetler şimdi en üst seviyede dile getiriliyor. Eskiden az-çok diplomasinin, siyasetin, hukukun içinde kotarılan işler şimdi aleni olarak gerçekleştiriliyor. Eskiden masada, sahada görmezden gelinen bir devlettik, şimdi her yerde bulunduğumuz için denklemlerin ana aktörü ülkelerden biri hâline geldik. Türkiye olarak bir üst lige çıktık, ama asıl bulunmamız gereken yere henüz ulaşmadık. Ne zaman dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girersek, işte o zaman asıl yerimize kavuşmuş olacağız, bunun için çok çalışıyoruz.”

Bir yandan sınır içinde ve dışında Türkiye’nin güvenliğini sağlamanın peşinde olduklarını, bir yandan da ülkeyi her alanda hedeflerine uygun bir seviyeye getirmeye çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yürüdüğümüz yolun taşlarla, dikenlerle, tuzaklarla dolu olduğunu da biliyoruz. Bunca yıldır tüm bu zorlukların üstesinden milletimizle birlikte geldik” ifadelerini kullandı.

Milletin 16 yıldır her seçimde tercihini gelişmiş demokrasiden ve kalkınmadan yana kullandığını dile getirerek, 2019 Mart’ında mahalli idarelerde, belediyelerde yetki almak için milletin karşısına çıkacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un temel problemlerini büyük ölçüde hâl yoluna koyduklarını, gerçekleştirdikleri dev yatırımlarla şehrin marka değerini küresel çapta artırdıklarını söyledi.

“İSTANBUL MARKASINI HAK ETTİĞİ YERE ULAŞTIRMAK İÇİN HAYATA GEÇİRECEK ÇOK PROJEMİZ VAR”

Şimdi artık sıranın, İstanbul’u dünyanın 1 numarası hâline getirecek hizmetlere geldiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul markasını hak ettiği yere ulaştırma için hayata geçirecek çok projemiz, yapacak çok işimiz, dökecek çok terimiz var, yeter ki İstanbul halkı bize destek versin, bize yetki versin. İlk günkü heyecanla, çeyrek asırlık tecrübe ve birikimle İstanbul’a hizmet etmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” vurgusunda bulunarak İstanbulluları, 2019 yerel seçimlerinde tercihlerini hizmet siyasetinden yana kullanmaya, yeniden millî iradenin yanında saf tutmaya çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, açılan metro hattının şehre hayırlı olmasını temennisinde bulunarak ve yapımında emeği geçenleri tebrik ederek tamamladı.

Konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İBB Başkanı Uysal ve beraberindeki bakanlarla birlikte sürücüsüz metro hattının ilk seferini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ihlamurkuyu İstasyonu’na kadar yolculuk etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan istasyon çıkışında kendisini karşılayan vatandaşlarla da bir süre sohbet etti.

Mehmet Ali setencioğlu 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ekim 2018
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge