Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde insani krizlere dikkat çekeceğim”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu’ndaki konuşmasında insani krizlere dikkat çekeceğini vurgulayarak, “Vicdanları derinden yaralayan sorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağım. Bu noktada özellikle Suriye’deki gelişmelere dikkat çekeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrine gitti. ABD’deki temaslarının ardından devlet ziyaretini gerçekleştirmek üzere Almanya’ya geçecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’a hareketinden önce, bir basın toplantısı düzenledi.

Atatürk Havalimanındaki toplantıda, ziyaretleriyle ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak gündemdeki gelişmelerle ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

“VİCDANLARI DERİNDEN YARALAYAN SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMASI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNACAĞIM”

Bu yılki Genel Kurul görüşmelerinin; “Birleşmiş Milletler’i Tüm İnsanlarla İlgili Kılmak: Barışçıl, Eşitlikçi ve Sürdürülebilir Toplumlar İçin Küresel Liderlik ve Ortak Sorumluluklar” temasıyla yapılacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu’na, görüşmelerin ilk gününde hitap edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında insani krizlere dikkat çekerek, vicdanları derinden yaralayan bu sorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağını ve Suriye’deki gelişmelere dikkat çekeceğini aktardı.

Suriye krizinin üzerinden yedi yılı aşkın bir süre geçtiğine işaret ederek, “Ancak hiçbir ülke Türkiye kadar büyük bir sorumluluk almadı, elini taşın altına koymadı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilerin sorunlarını gündeme getirmenin ve bu zulmün artık sona erdirilmesi için gayret sarf etmenin, insani sorumluluk olduğunu söyledi.

“SURİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN EN BÜYÜK SORUN, FIRAT’IN DOĞUSUNDA BÜYÜYEN TERÖR BATAKLIĞIDIR”

Suriye’nin geleceği için en büyük sorunun, Fırat’ın doğusunda bazı müttefik ülkelerin himayesinde büyüyen terör bataklığının olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki krizin siyasi çözümü yolunda adımlar atılırken bu bataklığın da kurutulması gerektiğini kaydetti.

Dün İran’da gerçekleşen terör eylemine de değinerek, eylemin içeriğine ilişkin net bilgilerin henüz ulaşmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 kişinin can verdiği, çok sayıda yaralının olduğu terör eyleminin bölgedeki hassasiyetlerin daha da arttığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran yönetimine geçmiş olsun dileklerini, İran halkına da başsağlığı temennilerini iletti.

New York’taki temasları kapsamında, BM Genel Sekreteri’nin yanı sıra çok sayıda devlet ve hükûmet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki Amerikalı firmaların temsilcilileriyle yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, “Şimdi de Amerika’da bunun bir başka katılımını yönetim kurulu başkanlarıyla, CEO’larıyla gerçekleştireceğiz” diye ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca ABD’de medya kuruluşlarının temsilcileriyle, kanaat önderleriyle ve ABD’deki Türk ve Müslüman toplum temsilcileriyle bir araya gelerek istişarelerinin olacağını dile getirdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ SONRASI İLK DEVLET ZİYARETİ ALMANYA’YA

New York’taki temaslarının ardından, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetine icabetle 27-29 Eylül tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret edeceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin “devlet ziyareti” niteliğinde olmasını öneren Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’a bu daveti dolayısıyla teşekkür etti.

Almanya ziyaretinin, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi akabinde yurt dışına yapacağı ilk devlet ziyareti niteliği taşıdığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geleceğini, Türkiye’de yatırımları bulunan büyük Alman firmalarının üst düzey yöneticilerini kabul edeceğini açıkladı.

Ziyaretinin son gününde Köln şehrine geçeceğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Almanya’nın en büyük ve ihtişamlı Cami’si olan Köln DİTİB Merkez Camii’ni ziyaret ederek resmî açılışını yapacak ve burada inşallah vatandaşlarımızla buluşacağım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyaretine ilişkin şunları söyledi: “Almanya ziyaretim sırasında öncelikli gündemimiz, siyasi ilişkilerimizde son birkaç yıldır yaşanan dönemin tamamen geride bırakılması olacaktır. Öte yandan, ekonomik ilişkilerimizi karşılıklı fayda temelinde daha da ileriye taşıyabilmek adına atabileceğimiz adımlar olacaktır. Bu arada malum Hazine ve Maliye Bakanımız, Ticaret Bakanımız, birlikte yapmış oldukları Almanya ziyaretiyle de ön görüşmeler başlatılmıştı. Şimdi bunları Enerji Bakanımın da katıldığı bu ziyarette tekrar ele alma fırsatımız da olacak. Avrupa Birliği’nin lider ülkelerden Almanya’nın gerek Avrupa Birliği’ne tam üyeliğimiz, gerek Gümrük Birliğinin genişletilmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanınması süreçlerinde yapıcı bir rol üstlenmesini de bekliyoruz. Bir diğer başlık, elbette bölgesel konular ve yakın coğrafyamızda cereyan eden gelişmeler olacaktır.”

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DAHA ETKİN MÜCADELE BEKLENTİMİZİ ALMAN MUHATAPLARIMLA PAYLAŞACAĞIM”

Almanya’nın 2019-2020 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinin, uluslararası meselelerdeki etkin rolünü daha da güçlendirmesine yardımcı olacağına inandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın özellikle insani meseleler karşısında gösterdiği duyarlılığı takdirle karşıladıklarını söyledi.

Alman yetkililerle yapacağı görüşmelerde; Avrupa’da artış gösteren ırkçılık, İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı konularına da değineceğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman toplumu içerisindeki geniş çoğunluğun ırkçılığı ret eden tavrını bildiklerini ve bunu takdirle karşıladıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in ortak aidiyeti ve farklılıklara saygıyı öne çıkaran yaklaşımını değerli bulduklarını, Almanya Başbakanı Merkel’in de ırkçı eğilimler ve aşırı sağa karşı sağa karşı kararlı bir duruş ortaya koymasını memnuniyetle gördüklerini söyledi.

PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı daha etkin mücadele beklentilerini de Alman muhataplarımla paylaşacağını, terörizmle mücadelede iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını vurgulayacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Almanya ziyaretlerinin hayırlara vesile olmasını temennisinde bulundu.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’taki temasları kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşüp görüşmeyecekleri yönündeki soruyu, “ABD tarafından bir talep gelirse değerlendiririz, şu anda herhangi bir şey söz konusu değil” şeklinde cevapladı.

“ŞAHISLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA AF YETKİSİ DEVLETTE DEĞİLDİR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından hazırlanan ve pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağı açıklanan af tasarısı ile ilgili değerlendirmeleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili temel ilkelerinin; devletin kendisine karşı işlenen suçları affedebileceği, şahıslara karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisinin bulunmadığı yönünde olduğunu söyledi. Şahıslara karşı işlenen suçlarda af merciinin mazlum ve mağdur insanlar olduğunu, o yetkiyi devlet olarak kendilerine alamayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Düşünün ki, bir ailede bir kişinin eşi öldürülmüş, kardeşi öldürülmüş. Öyle veya böyle, devlet olarak biz bunu affedebilir miyiz? O yetki ancak o ailenin kendine aittir. Bırakın bunun dışında işte parasal suçlar, hırsızlık, şu-bu, aynı şekilde, edebilir miyiz?” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cevabının devamında şunları kaydetti: “Tabi bu afla ilgili talebin içeriği A’dan Z’ye ancak neyse gönderildiğine göre, bunların üzerinde arkadaşlarımız da gerekli çalışmaları yaparlar, bakılır, atılabilecek adım varsa üzerinde durulur. Ama şu anda televizyonlarda vesaire konuşulanlara bakıldığı zaman, tabi bunlar genelde kişileri de ilgilendiren bir konu. Devletle çok alakası olan böyle 164 bin veya 162 bin kişi, bunların devletle alakası noktasında ben arkadaşlarıma sordum, ‘böyle devlete karşı işlenmiş bu tür veya bu sayıda bir suç söz konusu değil’ dediler. Gelsin görürüz, bakarız, üzerinde çalışırız, ona göre de atılabilecek adımlar varsa buna göre atarız veya nereye kadar, ne kadarı, ayrı bir konu, bunların üzerinde çalışırız.”

İDLİB KONUSUNDA RUSYA İLE VARILAN MUTABAKAT

İdlib konusu ile ilgili Rusya ile varılan mutabakatta yer alan ağır silahların bölgeden çekilmesine ilişkin yaşanan güncel gelişmelerin ne olduğu, 15 Ekim tarihinde bir değişikliğin olup olmadığı yönündeki soruya cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamaları yaptı: “Düne kadar Rusya’dan gelen bir heyet bizim burada heyetlerimizle görüşmeler yaptılar ve bu görüşmelerin neticesinde detay çalışmalar üzerinde de duruldu. Bildiğiniz gibi bizim orada bir maddelik metin -ki bunları savunma bakanlarımız imzalamıştı- üzerinde çalışmaları yine arkadaşlarımız detaylandırdılar. Tabii orada böyle bir tarih verilmesi söz konusu oldu. Tabii bu ağır silahların cinsleri vesaire, bütün bunlar bu arkadaşlarımızın yapmış oldukları detay çalışmalarda gizli ve bunları gerek dışişleri bakanlarımız, gerek savunma bakanlarımız, gerekse Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığımız kendi elemanlarıyla takibini yapıyorlar, sürdürüyorlar ve en kısa zamanda inşallah en isabetli, en hayırlı ne olacaksa bölgenin barışı için bu adımı atacağız.

İdlib’deki 3,5 milyon Suriyeli sivilin bölgeyi terk etmesi hâlinde gidebilecekleri tek yerin Türkiye olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz zaten 3,5 milyon insana şu anda ev sahipliği yapıyoruz, misafirperverliğimiz malum. Şimdi yine böyle bir büyük mülteci akınını Türkiye’nin tabi üstlenmesi kolay değildi. Onun için böyle bir barışın sağlanmış olması, anlaşmanın sağlanmış olması bizi de, bölgeyi de rahatlatmış oldu. Temenni ederim ki, bu süreci başarılı bir şekilde sürdürürüz” değerlendirmesinde bulundu.

“HEDEFİMİZ, TÜM BELEDİYELERDE SEÇİME GİRMEK ÜZERE HAZIRLIĞIMIZI SÜRDÜRMEK”

MHP liderinin geçtiğimiz günlerde, yerel seçimlerde İstanbul’da aday çıkarmayarak AK Parti’nin adayına destek verecekleri, diğer büyükşehirlerle ilgili görüşmeden sonra karar verileceği yönündeki açıklamasını hatırlatan bir basın mensubunun, “Bir ittifak görüşmesi olacak mı? Parti sözcünüz, ‘biz her il ve ilçede aday çıkaracağız’ açıklamasını yaptı. MHP’nin güçlü olduğu yerde bir jest veya farklı bir iş birliği olabilir mi?” şeklindeki sorusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle cevapladı: “Şu anda seçimlere, süreç itibarıyla bayağı uzun bir zaman var. Bu zaman dilimi içerisinde biz liderler olarak görüşme noktasında her zaman buna açığız. Sayın Genel Başkanın ifade ettiği gibi, oradan görevlendirilecek olan bir arkadaşa karşı aynı şekilde ben de bizden yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı arkadaşımı, hatta hatta genel başkanvekilimi de görevlendirdim. Eğer bir değil iki kişi olacak olursa bu görevlendirilen kişiler, genel başkanvekili ve yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcım bu işe hazır. Onlar görüşmeleri kendi aralarında başlatacaklar. Burada da yine muhteva nedir, içerik nedir, bunların tabii bilinmesi lazım. Ama AK Parti olarak tabi bizim şu anda bütün hedefimiz, bu son il başkanları toplantısında da arkadaşlarımıza söyledik, tüm belediyelerde seçime girmek üzere hazırlığımızı sürdürmektir, ona göre hazır olmaktır. Ve şu anda biz Cumhur İttifakı noktasındaki hassasiyetimiz neyse, bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyeti tabii ki koruruz, böyle bir dayanışma içerisinde olmayı arzu ederiz ve bunun devamının da ülkenin geleceği açısından faydalı olduğuna inanırız.”

“29 EKİM’DE YENİ HAVALİMANININ AÇILIŞINI YAPACAĞIZ”

“İstanbul’un yeni havalimanın açılış tarihinin ertelendiğine dair haberler çıkıyor. Tarih ertelendi mi, bu konudaki değerlendirmeniz nedir?” sorusuna, “Ben şimdi sizden duyuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz dün zaten oradaydım ve tekraren arkadaşlarımıza sordum, 29 Ekim’de inşallah açılışını yapacağız. Ama nedir, yani peyderpey oraya iniş-kalkışlarda şeyler olabilir, yani diyelim iç hatlarda kaç uçak, dış hatlarda kaç uçak, yani bunların şeyi Türk Hava Yolları’nın İGA’yla yapacağı tabi görüşmeler çerçevesinde olacaktır. Çünkü bir anda malum şu anda bulunduğumuz Atatürk Havalimanı devreden çıkmayacak, bir geçiş süreci var bunun, onun için 3. havalimanında bu geçiş süreci içerisinde burayla müşterek olarak bu süreci işletecekler. Onun için 29 Ekim şu anda oranın açılış tarihidir.”

Yeni havalimanına ilk inişi gerçekleştirdiğini hatırlatarak, test çalışmalarının yapıldığını, terminal binasının her şeyiyle hazır durumda olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk etapta kullanıma açılacak pistlerin sayısına ilişkin çalışmaların devam ettiğini de aktardı.

Basın toplantısının ardından beraberindeki heyetle birlikte New York’a hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanından; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer yetkililer tarafından uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aralarında olduğu bir heyet eşlik ediyor.

 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Eylül 2018
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
seers cmp badge