Güncel Türkiye

TBMM BAŞKANI YILDIRIM, 737. SÖĞÜT ERTUĞRUL GAZİ’Yİ ANMA VE YÖRÜK ŞENLİKLERİ’NE KATILDI

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Şunu dost ve düşman herkes bilsin, paramız, ekonomimiz üzerinden yapılan operasyonlar, kurulan oyunlar mutlaka bozulacaktır. Zorluk çekeceğiz ama güçlünün hukukunun yerini haklının hukuku mutlaka alacaktır.” dedi.

Yıldırım, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen “737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”nde yaptığı konuşmada, Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyete aşık olduğunu söyledi.

Yüzlerce yıl Allah’ın adını yüceltmek, adaleti yaymak için mücadele edildiğini anlatan Yıldırım, “Bu sebeple ki milletçe kendimizi mazlumların hamisi gördük. Bugün de bu hasletimizi halen devam ettiriyoruz. İşte bu yüzden milli gelirimize göre dünyada en fazla yardım yapan ülkeyiz.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın neresinde bir mazlum varsa önce yardıma Türk milletinin koştuğunu belirten Yıldırım, “Nerede ağlayan bir ana, boynu bükük bir çocuk varsa yanında olan yine biziz. Gönül, inanç coğrafyamızda mazlum milletler arasında herkese yardım ediyoruz. Suriye’de, Irak’ta barışı tesis edip güven içinde yaşanacak ortam için çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız, meclisimiz, hükümetimiz, güvenlik güçlerimiz, sivil topum kuruluşlarımız gece gündüz demeden bu istikamette çalışıyor.” diye konuştu.

Yıldırım, yüreklerin birlikte atıyor olmasının Türk milletinin en büyük gücü olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bizi çözmek, birbirimize düşürmek, aramıza fitne sokmak isteyenler mevcuttur. Ekonomik, sosyal, siyasi nedenleri bahane eden hainler, bizi zayıflatmak için ellerinden geleni yapmaktadır. Dış mihrakların güdümündeki bölücü ve FETÖ’cü hainlerin hedefi de aynıdır. Ne yaparsa yapsınlar Türkiye’yi teslim alamayacaklar. Her saldırı sonrasında daha da güçleneceğiz. Daha fazla birbirimize kenetleneceğiz. Fitne odaklarına karşı daha da uyanık olacağız. Yüreklerimiz bir attığında en güçlü top güllelerinin bizi yıkamayacağını herkes gördü, bundan sonra da görecektir.”

Türk milletinin tarihin öznesi olduğuna işaret eden Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gövdesi Anadolu, bir kolu Balkanlar, bir kolu da Kafkaslardadır. Bir ayağı Nil Nehri’nde, diğer ayağı da İdil’dedir. Ne diyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk? ‘Türklerin vatan sevgisiyle dolu göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir.’ Şunu dost ve düşman herkes bilsin, paramız, ekonomimiz üzerinden yapılan operasyonlar, kurulan oyunlar mutlaka bozulacaktır. Zorluk çekeceğiz ama güçlünün hukukunun yerini haklının hukuku mutlaka alacaktır. İstiklal şairimiz Mehmet Akif’in bu konuda bizi uyaran sözleri ne kadar anlamlıdır: ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu attıkça yürekler, onu top sindiremez.’ Yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz’daki darbe girişimi, bu konuda gözümüzün açılmasına vesile olmuştur. Yıllarca sinsi bir şekilde içimize yerleşen hainlerin tanklarla, toplarla yaptıkları saldırıdan yeterince ders aldık. İnşallah bir daha böyle hainlikleri yaşamayacağız ve devletimiz ilelebet payidar olacak.”

Yıldırım, “Her yıl Söğüt’te düzenlenen şölenin bir gayesi de ‘Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim’ demektir.” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul Gazi’nin bir uç beyi olarak dönemin süper gücü Doğu Roma İmparatorluğu’na karşı koyduğunu hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Korkmadan, bahane üretmeden Bizans karşısında çelik gibi durdu. Torunları, Ertuğrul Gazi’nin kemiklerini sızlatmadı. Onları bugüne kadar hiçbir zorluk yıldırmadı. Bugünden sonra da dimdik milletçe ayaktayız, ayakta olmaya devam edeceğiz. Düşmanın onlarca yıldır hazırladığı sinsi planları hep boşa çıkardık. Bundan sonra da boşa çıkaracağız. Dileğim ve duam odur ki Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri, Türk milleti var oldukça var olmaya devam etsin. Tarih ve kültür bilincimiz, hep canlı kalsın ve nesilden nesle aktardığımız değerler yaşasın.”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Millet olarak gökkuşağının renkleri, türkülerin ezgileri gibiyiz. Hepimiz bu büyük Türk ailesinin mensuplarıyız. Farklılığımız gücümüzdür, güzelliğimizdir. Milletimizin gücü de buradan gelmektedir.” dedi.

Yıldırım, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen “737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri”nde yaptığı konuşmada, alanı dolduranlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Söğüt’ün, şanlı Türk tarihinin en muhteşem devletlerinden biri olan Osmanlı’nın en mütevazi yıllarını geçirdiği topraklar olduğunu anlatan Yıldırım, “Burası Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin atası Ertuğrul Gazi’nin yattığı mübarek bir yer. Söğüt’e Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali de metfun. Osmanlı’nın doğduğu bu topraklarda düzenlenen toy, şölen vesilesi hepimizin sevincidir, gururudur.” diye konuştu.

Yıldırım, Osmanlı’nın 600 yıl hükmettiği topraklarda bugün 55 bağımsız devlet bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti bu devletlerin en büyüğü, Osmanlı’nın varisidir. Hepimiz Ertuğrul Gazi’ye ve onun ayak izlerini taşıyan bu topraklara şükran borçluyuz. Necip milletimizin güzel adetler başlatan ve yaşatan vefalı evlatları, gençleri, insanları var. Milli ve manevi şuurumuzu canlı tutmak, inanç ve kültür değerlerimizi paylaşıp, yaygınlaştırmak gayesiyle devam ettirilen bu adetleri başlatanlardan ve bugünlere getirenlerden Allah razı olsun. Aziz milletimizin maneviyatını yükselten, istikbale duyduğu güveni artıran bu gibi faaliyetler, gönüllerimiz arasındaki bağların güçlenmesine ve birbirimize kaynaşmamıza vesile oluyor. Düzenlenen şölen bir yandan irfanımızı, kültürümüzü paylaşmamıza fırsat sağlarken, diğer yandan geçmişimizin şeref levhalarından aldığımız ilham ile geleceğe güvenle yürümemize imkan veriyor. Tarihin tekerrür etmesini istemiyorsak geçmişi bilmeliyiz, geçmişten ders almalıyız. Zira geçmişini bilemeyenin geleceği olmaz.”

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz, gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz.” dizelerini anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kurduğumuz medeniyetimiz ve oluşturduğumuz değerlerimizle insanlığın ufkunu açtık. Medeniyetimizi, değerlerimizi unutmayacağız gençler, nesilden nesile aktaracağız. Böyle yaptığımız zaman hiçbir zaman beka endişemiz olmaz. Ecdadımız önce kendini bildi. Sonra yüzlerce yıl bizi biz yapan inanç ve kültür değerlerimizi yaşatıp genişleterek yeryüzünün en muhteşem devletlerinden birini kurdu. Böylece Asya bozkırlarından, Oğuzların renklerini ve seslerini Anadolu’ya taşıyıp, dünya tarihinin eşsiz destanlarından birini yazdı. Millet olarak gökkuşağının renkleri, türkülerin ezgileri gibiyiz. Hepimiz bu büyük Türk ailesinin mensuplarıyız. Farklılığımız gücümüzdür, güzelliğimizdir. Milletimizin gücü de buradan gelmektedir.”

“Yüzlerce yıl aleme nizam vermek için mücadele verdik.” diyen Yıldırım, şunları dile getirdi:

“Ahlakı, adaleti yaymak için huduttan hududa koştuk. Her zaman mazlumun yanında olduk. Sizler tarih yapan, tarih yazan Türk milletinin özetisiniz. Dağların, ovaların gür sesi, devletimizin teminatısınız. Bugün iç huzuruyla, yürek ferahlığıyla nefes aldığımız Anadolu bize vatan oldu. Sizlerin varlığı bu ovalara, bu dağlara can verdi. Kökü üç kıtaya uzanan çınarın gövdesinin bulunduğu bu topraklarda düzenlenen bu toy, sizlere duyulan şükranın bir ifadesidir. İster Yörük, ister Türkmen, ister Alevi, ister Sünni, ister batıdan, isterse doğudan olsun hepimizin hamuru bu topraklarda karıldı, bu topraklarda mayalandık. Hepimiz aynı çınarın yapraklarıyız. Hepimiz büyük Türk milletinin evlatlarıyız. Gücümüzü, güvenliğimizi tarihimizden, kültürümüzden, medeniyetimizden alıyoruz. Adımız farklı olsa da amacımız aynıdır. Birimiz olmadan, diğerimiz olamaz. Peygamberimiz ‘Vatan sevgisi imandandır’ buyuruyor. Vatan sevgisi bizim fıtratımızda var. Bizler kendimizi vatanımızın bir parçası olarak görürüz. Vatan olmazsa bir yanımız eksik kalır. Bizler ancak vatanımızla yaşarız.”

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılını da kutlayan Yıldırım, “Ülkemiz, geleceğimiz için canını seve seve veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor, Anadolu’nun dört bir yanından Söğüt’e gelen ve burayı hınca hınç dolduran Yörükler’e, vatan evlatlarına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Eylül 2018
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
seers cmp badge