Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni’nde konuştu

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülke olarak maruz kaldığımız saldırılar karşısında dimdik durarak, tehditlere, şantajlara boyun eğmeyerek, kendimizle birlikte bölgemizin de geleceğinde yeni bir ufuk açtığımıza inanıyorum. Meydanı, sokakları kaosa sürüklemek isteyenlere bırakmadık. Meydanı, bugün Amerika’ya taşınmış olan sahte dosyalarla ülke yönetimini ele geçirmeye çalışanlara bırakmadık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapımı tamamlanan Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni’ne katıldı.

Üsküdar Meydanında gerçekleştirilen törende; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende bir konuşma yaptı.

TÜRKİYE’NİN İLK SÜRÜCÜSÜZ METROSU: ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE HATTI

Açılışı yapılan metro hattının Türkiye’ye İstanbul’a ve İstanbul halkına hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrin Anadolu yakasında faaliyete geçirdikleri ikinci metro hattının 10,5 kilometre uzunluğunda ve 9 duraktan oluştuğunu belirterek hattın en kısa sürede Çekmeköy-Sancaktepe’ye kadar olan kısmının da yapılacağını söyledi.

Üsküdar-Ümraniye Metrosu’nun Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olduğuna ve hattaki trenlerin hareketlerinin kumanda merkezi tarafından yönetileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, günde 700 bin yolcunun taşınacağı hattı Sabiha Gökçen Havalimanına kadar uzatmayı planladıklarını da kaydetti.

Bu hatla birlikte İstanbul’daki metro hatlarının uzunluğunu 160 kilometreye çıkardıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, devam eden projelerle şehirdeki metro hatlarının uzunluğunu 2019 yılında 355 kilometreye, yeni projelerle de nihai olarak 1000 kilometrenin üzerine çıkaracaklarını açıkladı. Diğer ulaşım hatlarıyla entegre şekilde planlanan metro projeleriyle İstanbul’u araç trafiğinden tamamen bağımsız bir toplu taşım ağına kavuşturma hedefine adım adım yaklaştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, metro hattının şehre kazandırılmasında ve inşasında emeği geçenleri tebrik etti.

“BİZ İSTANBUL’U AŞKLA SEVİYORUZ”

İstanbul’un, 1994 yılında Belediye Başkanı seçildiğindeki hâliyle bugünkü hâlini karşılaştıran herkesin aradaki bariz farkı göreceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii kalbi, gözü ve kulağı mühürlü olanlar hariç; onlara ne yapsak, ne desek, neyi göstersek faydasız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ümraniye çöplüğünün patladığı gönlerden bugünlere ulaşıldığına dikkat çekti milletin aradaki farkı çok iyi bildiğini ifade etti.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yönetimini devraldıklarında şehirde çöp dağlarının olduğunu, suların akmadığını, havanın solunamayacak kadar kirli olduğunu Haliç’in neredeyse kara hâline geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yönetime geldikten sonra bütün bu sorunları ortadan kaldırdıklarını kaydetti.

Eksiklerinin olduğunu, bazı yanlışların yapıldığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat İstanbul’a yapılan hizmetler yanında bunları konuşmak bile abesle iştigaldir. Biz hepsinin farkındayız. İnşallah hepsini de telafi edeceğiz. Çünkü biz İstanbul’u seviyoruz, çünkü biz İstanbul’u aşkla seviyoruz. Hem de öyle bir aşkla seviyoruz ki bin yıl ömrümüz olsa her gününü, her anını bu şehre hizmetle geçirmek isteyecek kadar çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

“KENDİMİZLE BİRLİKTE BÖLGEMİZİN GELECEĞİNDE DE YENİ BİR UFUK AÇTIK”

Yaşanan her gelişmenin, millet olarak, Müslümanlar olarak birlik ve beraberliğe daha fazla sahip çıkılması gerektirdiğini gösterdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin sadece geçtiğimiz şu 4-5 yılda yaşadıkları dahi herkes için başlı başına bir ibret vesikasıdır. Ülke olarak bu süreçte maruz kaldığımız saldırılar karşısında dimdik durarak, tehditlere, şantajlara boyun eğmeyerek kendimizle birlikte bölgemizin geleceğinde de yeni bir ufuk açtığımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meydanı-sokakları kaosa sürüklemek isteyenlere bırakmadık. Meydanı bugün Amerika’ya taşınmış olan sahte dosyalarla ülke yönetimini ele geçirmeye çalışanlara bırakmadık. Meydanı çukurlar kazarak vatanımızı bölmeye çalışanlara bırakmadık. Meydanı güney sınırlarımızın ötesindeki oyunu topraklarımıza taşımaya kalkanlara bırakmadık. Hiçbirinde başarılı olmayınca darbeyle istiklalimize ve istikbalimize kastedenlere de bu meydanı bırakmadık. Şimdi silahla, kumpasla başaramadıklarını ekonomiyle gerçekleştirmeye çalışanlara da, evet bu meydanı bırakmıyoruz. Yaptığımız şu açılış dahi ülkemizi ekonomi silahıyla köşeye sıkıştırmak isteyenlere verilmiş en güzel cevaptır.”

“ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 11,1 BÜYÜME İLE DÜNYADA BİR NUMARA OLDUK”

İktidara geldikten sonra Türkiye’nin IMF’ye 23,5 milyar dolarlık borcunu ödediklerini, 27,5 milyar dolarlık Merkez Bankası rezervlerini 120 milyar dolara çıkardıklarını, yıllık ihracatın da 155 milyar dolar olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1’lik büyüme oranı ile dünyada birinci sırada olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buna rağmen hâlâ Türkiye’nin ekonomik gidişatını olumsuz göstermeye çalışanların olduğunu da dile getirdi.

Bu çevrelerin içine ana muhalefet partisinin de eklendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin ekmeğini yiyip suyunu içip de bu ülkenin düşmanlarına, onların değirmenlerine su taşıyanlara milletimiz sandıkta 2019 Mart’ında ve 2019 Kasım’ında gereken cevabı verecektir” dedi.

Ana muhalefet partisini “ana hıyanet partisi” hâline getirenlere CHP’nin kendi seçmenlerinin de en kısa sürede gereken cevabı vermesini beklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yalnız bu ara bir şeyi iyi ezberlemiş; Man Adası, Man Adası. Herhâlde bu man kafa olmaktan kaynaklanıyor. Yatıyor kalkıyor Man Adası; man kafa bunlarla iyi yatıp-kalktı, onun için de orayı iyi ezberledi. Son bütçe müzakerelerinde baktım sürekli bunu zikretti. Ataşehir’i de zaten arkadaşlarımız en güzel şekliyle ortaya koydular. Daha çok şeyler gelecek. Çünkü bunların karakterinde bu var, yapısında bu var” değerlendirmesinde bulundu.

“MİLLETİMİZ BUNLARI AFFETMEYECEK”

2019’de en güzel cevabı vermek için daha çok çalışacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde 25 olan havalimanı sayısını 57’e çıkardıklarını belirterek, İstanbul’da dünyanın ilk üçünde yer alacak havalimanı inşaatının devam ettiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki kıtayı Boğaz’ın altından birleştiren Marmaray’ı ve Avrasya Tüneli’ni inşa ettiklerini, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprülerini ülkeye kazandırdıklarını da söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Biz bu yatırımlarla meşgul olurken bunlar neyle meşgul? Amerika’daki kumpas davalarıyla meşgul ve oralara dosya taşıyorlar. Kim için dosya taşıyor? Amerika için. Kim için taşıyor? FETÖ için. Ama milletimiz bunları affetmeyecek. Terör örgütünü değil de, terör örgütüne yapılan operasyonları eleştirenleri milletimiz unutmayacak. Yurt dışındaki tüm platformlarda ülkemizi şikâyet edenleri görüştükleri herkese Türkiye’yi kötüleyenleri milletimiz affetmeyecek. 2019, işte bu hesaplaşmanın sandık başında yapılacağı tarihî bir yıl olacaktır.”

Türkiye’nin, Suriye ve Irak’taki mücadelesinden, Avrupa Birliği’nin kendisine yönelik haksız, adaletsiz, saygısız tavırlarına karşı yürüttüğü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, NATO’da, Amerika’da karşı karşıya kaldığı, ikiyüzlülükleri asla unutmayacaktır. Cumhuriyetimizin kurucusunu ve şahsımı tatbikatlarında düşman olarak gösterecek kadar zıvanadan çıkanların yaptıkları elbette yanlarına kar kalmayacaktır. Bir yandan bölücü terör örgütünü Suriye’de, diğer yandan ihanet çetesi FETÖ’yü kendi topraklarında besleyip büyütenlere bu işlerin öyle kolay olmadığını mutlaka göstereceğiz” vurgusunda bulundu.

“MÜSLÜMANLAR OLARAK DÜŞTÜĞÜMÜZ YERDEN KALKACAKSAK, BUNU KUDÜS’TEN BAŞLATMALIYIZ”

Konuşmasında Kudüs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, müminlerin Kur’an-ı Kerim’de “kardeş” ve “haklarına tecavüz edildiği zaman birlik olup karşı koyanlardır” şeklinde tarif edildiğine işaret ederek, “Bugün Kudüs’te bir taciz var, tecavüz var, zulüm var, haksızlık, hadsizlik ve tam anlamıyla bir edepsizlik var. Onun için bugün her zamankinden çok kenetlenmeye, istişare etmeye ihtiyacımız var” sözlerine yer verdi.

Kudüs’ün; birliğin, beraberliğin, kardeşliğin remzi olduğunu; Hz. Davut’un fethedip Hz. Süleyman’ın şekillendirdiği, Hz. Peygamberin miraca yükseldiği şehir olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buna rağmen Kudüs’ü bir terör devletinin başkenti hâline getirmeye çalışmak hiçbir inanç sisteminin ve bilhassa da Müslümanların kabul edebileceği bir durum değildir. Biz Kudüs kelimesini coğrafi tanımının çok ötesinde ve fiziki sınırlarını aşan bir anlamla kalplerimize ve zihinlerimize kazıdık” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Müslümanlar olarak düştüğümüz yerden kalkacaksak, bunu Kudüs’ten başlatmalıyız. Bizim için Mekke meş’ar, Medine şiar, Kudüs şuur, İstanbul şiirdir. Mekke ve Medine’ye bir alternatif olmadığı gibi, Kudüs’ün de başka bir alternatifi yoktur. Dolayısıyla bu şehirden vazgeçmek diye bir şey de bizim lügatimizde bulunmuyor. İşte bunun için Kudüs onurumuz, izzetimiz ve kırmızı çizgimizdir. Kudüs artık her Müslüman kul, her Müslüman memleket için başarıyla verilmesi gereken bir imtihandır. Ve Kudüs Filistin’in başkentidir, şu anda işgal altındadır. İşgal altında olması hasebiyle resmî adımlar belki atılamıyor; ama bilsinler ki şu anda Kudüs bizim başkentimizdir ve Doğu Kudüs zaten başından beri ilan ettiğimiz Filistin’in başkentidir.”

“AMERİKA’NIN KUDÜS KARARI, ORTA DOĞU’NUN KUCAĞINA ATILMIŞ YENİ BİR BOMBADIR”

Amerika’nın Kudüs kararının, Orta Doğu’nun kucağına atılmış yeni bir bomba, Müslümanların hassasiyetlerine yönelik yeni bir törpüleme operasyonu olduğu vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir asırdır İslam dünyasına yalnız Mescid-i Aksa’yı ve Kubbet-üs Sahra’yı değil, bütün Kudüs’ü unutturulmaya çalışıldığına dikkat çekti.

“Oralarda olaylar çıkıyor, gitmeyin” telkinleriyle Müslümanları Kudüs’ten uzak tutan sinsi planın, Kudüs’ü Müslümanların olmaktan çıkarabileceği tehlikesine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi kendi içimizde mezhepçilik, ırkçılık fitneleriyle oyalayanlar, topraklarımızın altını sömürmek için üzerimize ölü toprağı atıyorlar. Şu anda Kudüs’ün feryadı bizi kendimize getirmiyorsa, bundan sonra gelecek hiçbir tehdit bizi bu rehavetten uyandırmaya yetmeyecektir” dedi.

“Müslümanlar ve insanlık ve bizden kınamaktan daha öte bir adım bekliyor. Şayet bu son adımın ardından Kudüs’te hiçbir şey değişmezse, Müslümanlar olarak bu vebalin altından kalkamayız” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bakınız, 1969’da İsrail askerleri Mescid-i Aksa’da büyük bir yangına sebep olduklarında dönemin İsrail Başbakanı şunları söylüyordu: ‘O gece sabaha kadar korkudan uyuyamadım, zannediyordum ki Müslümanlar dört bir taraftan İsrail’e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan yaşanmadı. İşte o zaman idrak ettim ki, biz dilediğimizi yapabiliriz; zira bu ümmet uyuyan bir ümmettir.’ Öyle miyiz? Biz uyuyan bir millet olmadığımızı göstermek durumundayız. Onun için de aynen 15 Temmuz’da nasıl FETÖ’nün o darbeci hainlerine, alçaklarına bu millet gerekli cevabı şu köprünün başında verdiyse, Allah’ın izniyle inşallah şimdi de Kudüs için verir.”

“BU BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRME ZAMANI GELMİŞTİR”

Telin etmenin şimdiye kadar Filistin’de işgali ve zulmü durduramadığını; kınamanın, kızmanın ve bağırmanın da bundan sonra da işgali ve zulmü durduramayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimse Müslümanlara hakkını vermez, hakkımızı kendimiz almak zorundayız. Bosna’da Müslümanlar haklıydı, Irak’ta Müslümanlar haklıydı, Suriye’de, Arakan’da Müslümanlar haklıydı; ama kazanan hep gücü elinde bulunduran zorbalar oldu. Bu bozuk düzeni değiştirme zamanı gelmiştir” sözlerine yer verdi.

Son Kudüs kararının, İslam dünyasına yönelik yeni operasyonların habercisi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bu konuda Müslümanlar hukuk içinde yeterli tepkiyi göstermezse, inanın bana gerisi gelecektir. Bu konuda elde edeceğimiz başarı ise Müslümanlar için bir dönüm noktası olacaktır. Bunun için önce biz Türkiye olarak, Türk milleti olarak kendimizi toplayacağız, sonra da tüm kardeşlerimizle toplanacağız, birbirimizle kenetleneceğiz ve Allah’ın izniyle zafere yürüyeceğiz” dedi ve “Rabbim yar ve yardımcımız olsun” temennisinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN İLK SÜRÜCÜSÜZ METROSU İLE YOLCULUK YAPTI

Konuşmasının sonunda Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı’nın hayırlı olmasını temennisini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, Başbakan Binali Yıldırım’a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş ve yeni Başkanı Mevlüt Uysal’a, yüklenici firma olan Doğuş Grubu yöneticilerine ve emeği geçenlere teşekkür ederek tamamladı.

Konuşmasının ardından açılış kurdelesini kesen Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve törene katılan bakanlarla birlikte Üsküdar İstasyonu’na indi ve buradan “Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu” ile Ümraniye’ye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, metrodan inişinde kendisini karşılamaya gelen ve sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara hitaben Ümraniye Meydanında da kısa bir konuşma yaptı. İstanbul’un 1994’ten bugüne nereden nereye geldiğinin en güzel ispatının Ümraniye örneği olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39 kişinin hayatını kaybettiği Ümraniye çöplüğünün patlaması olayına değindi.

“ÜMRANİYE, İSTANBUL’UN EN SEÇKİN YERLEŞİM YERLERİNDEN BİRİ OLDU”

O dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP tarafından yönetildiğini hatırlatan ve CHP denildiğinde o dönem İstanbul’unda yaşananların akla geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, patlamadan sonra yöneticilerin kendilerine toz kondurmayıp suçu, mecburiyetten dolayı burada ev yapanlara attığını kaydetti.

Çeyrek asır önce Ümraniye denince kaçak yapıların, yokluğun ve yoksulluğun geldiğini; bugün ise ilçenin İstanbul’un en seçkin, hayat kalitesi en yüksek yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bunlar çalışmayla oldu, emek vermekle oldu, alın teriyle oldu. Türkiye’de bir yüreğini ve emeğini ortaya koyarak çalışanlar var, bir de gece-gündüz boş boş konuşanlar. Biz hep çalıştık, çalışanlarla birlikte olduk” diye konuştu.

İstanbul nüfusunun o zamandan bugüne iki kattan fazla artmasına rağmen, sorunların artmak yerine birer birer çözüldüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusuna da değindiği konuşmasında milleti “bir, beraber, kardeş ve hep birlikte Türkiye” olmaya çağırdı. İslam dünyasının Türkiye’ye baktığını belirten ve “tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah Kudüs’ümüzü, ilk kıblemizi evvel Allah kimseye kaptırmayacağız” dedi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seers cmp badge