Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’da onuruna resmi akşam yemeğinde konuştu

Yunanistan’ın başkenti Atina’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos eşi Vlasia Pavlopoulos tarafından onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bizim bütün hedefimiz bu ziyaretle birlikte geleceği çok daha farklı inşa edelim, ihya edelim. Burada birlik olsun, beraberlik olsun, dayanışma olsun” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da katılımıyla gerçekleşen yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir konuşma yaptı.

“TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN’IN YILLARA UZANAN KADİM BİR TARİHİ VAR”

65 yıl aradan sonra Türkiye’den Yunanistan’a cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk resmî ziyareti gerçekleştiriyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan’ın iç-içe geçmiş iki millet olduğunu ve yıllara uzanan kadim bir tarihinin olduğunu söyledi.

“Şimdi bizim bütün hedefimiz bu ziyaretle birlikte geleceği çok daha farklı inşa edelim, ihya edelim. Burada birlik olsun, beraberlik olsun, dayanışma olsun” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik süreçlerin ve ciddi sıkıntıların yaşandığı bu dönemde iki ülkenin dayanışmasının; siyasi, askerî, ekonomik, kültürel ve turizm alanlarındaki iş birliğinin büyük bir önem arz ettiğini vurguladı.

Yunanistan’da yatırımları olan Türk iş adamları ile zaman zaman görüştüğünü ve onların Yunanistan’daki yatırımlara yönelik kanaatlerini, düşüncelerini aldığını da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarının memnuniyetlerini duydukça, geleceğe yönelik daha nelerin yapılabileceğini konuştuklarını dile getirdi.

“ENERJİDE ATABİLECEĞİMİZ ÖNEMLİ ADIMLAR VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geleceğe bakarken artık geçmişten ibret almanın önemli olduğuna inanıyorum. Eğer geçmişten ibret alırsak tarih tekerrür etmez, ibret alırsak geleceği çok daha farklı bir şekilde inşa ederiz. Zira şu anda gerek Yunanistan’ın yatırımcıları, gerek bizim yatırımcılarımız el-ele vermek suretiyle veya karşılıklı olarak atacakları adımlarla, hatta hatta üçüncü ülkelerde yapacakları yatırımlarla her iki ülke de kazan-kazan esasına göre geleceği çok daha farklı inşa ederiz. Şu anda enerjide atabileceğimiz önemli adımlar var, çünkü Türkiye bu noktada gerçekten bir hub durumunda. Bir tarafta TANAP, TAB, öbür taraftan Türk Akım Projesi, bütün bunlar bölgede artık doğal gazın hem ısınmada, hem özellikle sanayide, teknolojide nelere altyapı oluşturabileceğini ortaya koyuyor.”

Avrupa Birliği sürecinde Yunanistan’ın Türkiye’ye verdiği desteğin bir kenara konulamayacağını belirten ve Yunanistan’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleceği inşa ederken atılacak ortak adımları, özellikle terörle mücadeledeki dayanışmayı önemsediklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yemek öncesinde şeref defterini imzaladı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
seers cmp badge