Güncel Türkiye

Önemli Olan Karşımızdaki Güçlerin Azameti Değil, Mücadele Azmimizin Büyüklüğüdür

AK Parti Gümüşhane İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel güç olmaktan çıkıp küresel güç olmaya doğru giden Türkiye’yi; 17-25 Aralık, Gezi olayları, çukur eylemleri, DEAŞ saldırıları ile durduramayacağını görenlerin işi 15 Temmuz’a kadar vardırdığına dikkat çekerek, “Tehditlere boyun eğip, istiklalimizi ve istikbalimizi tehlikeye atmayacağız. Milletçe ya adam gibi yaşayacağız ya da adam gibi mücadelemizi verip neticesine katlanacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gümüşhane 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Gümüşhane Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongrede Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mahir Ünal, Çiğdem Karaaslan, Ravza Kavakcı Kan ve milletvekilleri de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrede partililere hitaben bir konuşma yaptı.

16 Nisan halk oylamasında Gümüşhane’nin yüzde 75’i aşkın oranla “evet” dediğini hatırlatarak “Desteğiniz, itimadınız, ahde vefanız, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkarken gösterdiğiniz kararlı duruş için bir kez daha her birinize teşekkür ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Gümüşhane il teşkilatlarında görev yapmış olanlara şükranlarını ifade etti.

Dün hayatını kaybeden millî halterci Naim Süleymanoğlu’na da Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha nice nice Naim Süleymanoğlu inşallah bu ülkemizde yetişsin ve onlarla dünyada gerçekten nam salalım” dedi.

“KONGRELER, YENİLENME İÇİN VESİLE OLACAK”

Türkiye’deki pek çok şehrin sorunu olan imar sorununun Gümüşhane’yi de pençesine almasından üzüntü duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümüşhane Belediye Başkanından; şehri saran çirkin yapılaşmayı önleyecek ve ortadan kaldıracak bir imar anlayışının hâkim kılınarak, yerel mimariye uygun bir yapılaşmanın tesisi konusunda çalışmasını istedi.

AK Parti il kongreleriyle başlayan sürecin; değişim, yenilenme ve daha iyi hizmetler için enerji tazeleme vesilesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yolda aynı ihlasla, aynı samimiyetle devam ediyoruz. Rabbim bizleri yolundan ayırmasın. Rabbim bizlere, ülkemize ve milletimize çok daha büyük hizmetler verme imkânı, basireti, azmi ve gücü versin” temennisinde bulundu.

Bir yandan Türkiye’yi büyütmek, güçlendirmek, kalkındırmak, zenginleştirmek için çalışırken, diğer yandan da ülkenin ve milletin bekasına yönelik tehditlerle canhıraş bir mücadele içinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Dünyanın düzeni belki her zaman sorunluydu, ama şu anda çok daha çarpık bir işleyişle karşı karşıyayız. Bazı ülkeler tüm dünyayı kendi tapulu mülkleri gibi görüp istedikleri gibi kural koyma, kural çiğneme hakkına sahip olduklarını sanıyorlar. Hâlbuki şöyle tarihe bir baktığımızda nice tiranların, nice firavunların, nice zalimlerin aynı hissiyatla hareket ederek hem kendilerinin, hem de bölgelerinin mahvına sebep olduklarını görüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında, Türkiye’nin ileri adım atması gereken günlerden geçtiğine dikkat çekerek, “Bize göre önemli olan karşımızdaki güçlerin azameti değil, kendi mücadele azmimizin büyüklüğüdür” dedi.

“TÜRKİYE, MİLLETİYLE VE DEVLETİYLE BÜYÜK BİR ÜLKEDİR”

Kadim medeniyetleri yıkan güçlerin hiçbirinin, dünya tarihinde kalıcı olmadığını, kısa sürede ya yok olup gittiğini ya da kendi kabuklarına çekildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün de benzer bir hoyratlıkla karşı karşıyayız. İnsanlığın kadim değerlerinden arta kalan bir avuç miras, yine hoyrat bir istilacı güç tarafından hedef alınmıştır” diye konuştu. Türkiye’nin de bu hedeflerden biri olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun Türkiye; milletiyle, devletiyle, tarihiyle, bugünü ve geleceğiyle büyük bir ülkedir. Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, 15 Temmuz’a kadar hep karşımızdakilerin cesametine değil kendi cesaretimize ve hedeflerimize ulaşma konusundaki kararlılığımıza baktık. Bugün de öyle yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Masa başında ülkemiz ve bölgemizle ilgili yapılan hesapları, çizilen haritaları bir asır önce nasıl yırtıp attıysak, bugün de Allah’ın yardımıyla aynı şekilde paçavraya çevireceğiz” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi, istedikleri gibi evirip çevirebilecekleri uydu devletleriyle karıştıranların, gerçekleri yavaş yavaş görmeye başladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biliyoruz ki durmayacaklar; ama biz de durmayacağız. Önce 2023 hedeflerimize ulaşacağız, ardından 2053 ve 2071 vizyonlarımızı hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bugüne kadar milletimize hep; ‘Aman kimseyi ürkütmeyelim, başımıza bassalar bile herkesle iyi geçinelim. Bir yanağımıza tokat atıldığında karşılık vermek bir yana, öte yanağımızı çevirelim’ dendi. İşte bu telkinler sebebiyle darbeler yapıldı, sesimizi çıkarmadık. Ülkemizi kriz, faiz oyunlarıyla soyup soğana çevirdiler, sesimizi çıkarmadık. Sanayimizi, ticaretimizi, teknolojik altyapımızı, üretimimizi, ihracatımızı, istihdamımızı geliştirecek adımlar engellendi, sesimizi çıkarmadık. Bunlar da yetmedi, kendi vatanımızda parya muamelesi gördük sesimizi çıkarmadık. Sandılar ki bu millet artık öldü bitti, kül oldu. Hâlbuki Türk milleti binlerce yıldır olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. 15 Temmuz bunun en büyük ispatıdır.”

“HEP BİRLİKTE YENİ BİR GELECEK İNŞA EDİYORUZ”

Milletlerin tarihteki uzun yürüyüşlerinde iniş ve çıkışların olabileceğine, bazı dönemlerinde çok önemli dönüm noktalarının olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin böyle bir süreçten geçtiğine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep birlikte hem kendimiz, hem de dostlarımız için yeni bir gelecek inşa ediyoruz. Her inşa gibi bu da meşakkatlidir, zorluklarla doludur, aynı zamanda bu süreç çok çalışmayı, çok mücadele etmeyi, çok risk almayı gerektirir” sözlerine yer verdi.

Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyetin, bu milletin son 200 yıldaki en büyük başarısı olduğunu; ancak Cumhuriyet tarihi boyunca pek çok fırsatın da kaçırıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2000’li yıllara geldiğimizde bulunduğumuz yer ile olmamız gereken yer arasındaki makas gerçekten çok açılmıştı. AK Parti olarak 15 yıl boyunca büyük bir gayretle çalışarak bu farkı nispeten kapattık” diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ HÂLİNE GETİRMENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

Türkiye’yi kişi başına 3 bin 500 dolarlık millî gelir seviyesinden 11 bin dolar seviyesine getirdiklerini, 79 senede yapılmış olan 6 bin 100 kilometre bölünmüş yola 15 senede 19 bin 500 kilometre daha ilave ettiklerini; 25 havalimanına 27 tane daha eklediklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geldiğimiz yer çok önemliydi, ancak asıl zor olan, ‘orta gelir tuzağı’ denilen bu seviyeyi geçerek üst gelir grubuna çıkabilmekti. Biz bir süredir ülkemizi işte bu orta gelir tuzağından çıkartıp dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline getirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin başına gelenlerin biraz da bundan kaynaklandığını; kendi silahlı ve silahsız insansız hava aracını yapmasından rahatsızlık duyulduğunu söyledi ve “Yapacağız, isteseniz de istemeseniz de yapacağız, yaptık ve yapıyoruz” diye ekledi.

2013 yılından itibaren Türkiye’ye yönelik gözle görülür bir siyasi, diplomatik, ekonomik, hatta askerî taarruz başlatıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Türkiye 2002-2013 yılları arasındaki performansıyla devam ediyor olsaydı, sadece 2023 hedeflerine çok daha erken ulaşmakla kalmayacak, bölgesel güç konumunda, küresel güç konumuna da geçecekti” ifadelerine yer verdi.

“DEAŞ, PYD VE FETÖ; SADECE AMBALAJI FARKLI TERÖR ÖRGÜTLERİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizi 17-25 Aralık gibi sofistike operasyonlarla, Gezi gibi toplumsal tahriklerle, çukur eylemleri gibi bölücü provokasyonlarla, DEAŞ saldırıları gibi sinsi yöntemlerle durduramadıklarını görenler işi 15 Temmuz’a kadar vardırdılar. FETÖ davalarındaki soruşturmalar ilerledikçe görüyoruz ki karşımızdaki yapı öylesine ince bir planla kurgulanmış ki bu örgütün bizim insanlarımızın eseri olması mümkün değil. Tıpkı bir Matruşka gibi açtığınız kapının ardında yeni bir kapı karşınıza çıkıyor. Tıpkı bir labirent gibi, girdiğiniz hiçbir yol sizi asıl faillere götürmüyor, bir yerlerde tıkanıyor kalıyor. Ancak dünyadaki en azılı terör örgütlerinde görülebilen bu karmaşık organizasyon yapısı, bize FETÖ’nün gerçek amacını çok daha iyi anlatıyor. Kendilerini hâlâ bu ihanet şebekesine kullandırtanlar şunu iyi bilsinler: Bu alçak yapının mensubu olarak kalmayı tercih edenlere acımaktan başka elimizden gelen bir şey yoktur. Ama şunu da unutmayın: Acırsanız acınacak hâle gelirsiniz.”

DEAŞ, PYD ve FETÖ terör örgütlerinin aynı olduğunun altını çizerek, “Hepsi de aynı fabrikada üretilmiş, sadece ambalajları ve etiketleri farklı bu terör örgütlerinin aynı amaca hizmet ettiklerini anlamak için öyle allame filan olmaya da gerek yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şey gün gibi ortada. DEAŞ ile PYD’nin Rakka’da anlaşması, FETÖ ile PKK’nın ülkemizdeki yoldaşlığı, bunları tedavüle sokan ve yöneten gücün amacını gayet iyi anlatıyor. Adana’daki MİT tırları hadisesiyle ülkemizi ‘DEAŞ’a yardım ediyor’ bahanesiyle uluslararası alanda yargılamaya kalkanlara çanak tutanların da birbirinden farkı yok” değerlendirmesinde bulundu.

İster etnik milliyetçilik histerisiyle, ister mezhep bağnazlığıyla, ister ideolojik saplantıyla bu oyuna destek veren herkesin, aynı gücün kullandığı bir araç hâline geleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz işte böyle olmayı reddettiğimiz için bunca saldırıya maruz kalıyoruz” dedi.

“TEHDİTLERE BOYUN EĞİP İSTİKLALİMİZİ VE İSTİKBALİMİZİ TEHLİKEYE ATMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Hiç kimse kusura bakmasın, Cumhuriyet döneminde defalarca yapılmış olan bir hatayı biz bugün tekrarlamayacağız. Kendi ikbalimiz uğruna ülkemizin ve milletimizin geleceğini feda etmeyeceğiz. Tehditlere boyun eğip istiklalimizi ve istikbalimizi tehlikeye atmayacağız. Milletçe ya adam gibi yaşayacağız ya da adam gibi mücadelemizi verip neticesine katlanacağız. Terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda 15 Temmuz’da verdiğimiz şehitlerimize, bu uğurda gazi olan kahramanlarımıza borcumuzu başka türlü ödeyemeyiz. Kardeşlerim; AK Parti’nin milletimize karşı sorumluluğu seçime kadar değil kıyamete kadardır.”

Partililerden 2019 için şimdiden çalışmaya başlamaları tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda görev alacaklara başarılar dileyip bayrağı devredecek olanlara da hizmetleri için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında Gümüşhane Belediyesini de ziyaret ederek, şehirde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Kasım 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
seers cmp badge