Güncel Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari ile ortak basın toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari ile yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplantıda, görüşmeleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarının sorularını cevaplayarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari’yi ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 182 milyon nüfus ve 924 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile Nijerya’nın büyük ekonomik potansiyeliyle, küresel bir aktör olduğunu söyledi.

“TERÖRLE MÜCADELEDE NİJERYALI DOSTLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Birleşmiş Milletlerin (BM) Barış Gücü misyonlarına en fazla katkı sağlayan 10 ülkeden biri olan Nijerya ile BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) gibi uluslararası örgütlerde tam bir dayanışma içinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dayanışmayı önümüzdeki süreçte daha da güçlendireceklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmelerde; savunma, eğitim, enerji başta olmak üzere birçok konuda fikir alışverişinde bulunduklarını, geleceğe yönelik atılacak adımları da ele aldıklarını ifade etti.

Tıpkı Nijerya gibi Türkiye’nin de eli kanlı terör örgütleri ile mücadele içinde olduğuna ve bu anlamda aynı kaderi taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü Boko Haram’ın Nijerya’daki saldırıları sonucu binlerce masum ve mazlum kişinin hayatını kaybettiğini, 1,5 milyon insanın yerlerinden göç ettirildiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi nazarlarında Boko Haram ile FETÖ ya da DEAŞ terör örgütleri arasında hiçbir fark olmadığını kaydederek, “Adı, iddiası, amacı ne olursa olsun bu örgütlerin tamamı masumların kanlarıyla beslenen katil sürüleridir. Terörle yürütecekleri mücadelede Nijeryalı dostlarımızın yanındayız. Tecrübelerimizi paylaşmaya, kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu aziz kardeşim Buhari’ye ifade ettim” diye konuştu.

“NİJERYA’DAN FETÖ İLE MÜCADELE KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin de Nijerya makamlarından geçen yıl 250 vatandaşı şehit eden FETÖ ile mücadele konusunda aynı iş birliğini beklediklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ’nün eğitim kurumlarını o ülkenin vatandaşlarına hizmet için değil, kendine militan devşirmek için kullandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ülke olarak FETÖ ile mücadelemizi sadece kendimiz için değil aynı zamanda dost ve kardeşlerimizin güvenliği için de yürütüyoruz. FETÖ’ye karşı iş birliği konusunu bugün masaya yatırdık, bu konuyu görüştük. İnşallah önümüzdeki dönemde sonuç alıcı adımlar atacağımıza inanıyorum” dedi.

NİJERYA’YA YATIRIM ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016’da 682 milyon dolar seviyesinde olan Türkiye ile Nijerya arasındaki ticaret hacminin, 2017’de ise 779 milyon doları aştığını hatırlattı ve bu rakamın bu yılsonuna kadar 2015’teki 1 milyar 145 milyon dolarlık seviyenin üstüne çıkacağına inandığını söyledi.

Türk özel sektörünün Nijerya’ya ilgisinin her geçen gün arttığına, özellikle müteahhitlik firmalarımızın ününün tüm Afrika kıtasında yayıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmalarının Nijerya’nın kalkınmasında görev almaya hazır olduğunu ifade etti ve şunları ekledi: “Bugün Sahra Altı Afrika’daki ikinci büyük ticari ortağımız Nijerya ile ekonomik ilişkilerimizi nasıl daha ileriye götürebileceğimizi gerek bizler, gerekse bakan arkadaşlarım değerlendirdiler. Başta elektrik olmak üzere enerji alanında iş birliği imkânlarını ele aldık. Nijerya’da yetersiz rafineri kapasitesi, akaryakıt ve elektrik sıkıntısına sebep oluyor. Türkiye’nin önemli tecrübeye sahip olduğu bu alanda ortak projeler geliştirebiliriz. Ben buradan iş adamlarımızı yeni rafinerilerin inşası ve enerji altyapısının güçlendirilmesi için Nijerya’da yatırım yapmaya davet ediyorum.”

“NİJERYA ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP”

Türk Hava Yolları’nın Nijerya’ya sefer sayılarını artırmasının iki ülke arasındaki ticari ve beşeri münasebetleri geliştireceğine inandığını, eğitim ve kalkınma yardımları konusunda Nijerya’nın yanında olmayı sürdüreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘rüzgâr olmadan ağaç oynamaz’ şeklindeki Nijerya atasözüne atıfta bulunarak, “Güçlü siyasi irade ve dayanışma olmadan iki ülke arasında ilişkiler ilerlemez. Hamdolsun Nijerya ve Türkiye’de bu irade fazlasıyla mevcuttur” sözlerine yer verdi.

Nijerya’nın yatırım açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, Türk iş adamlarının ülkelerine gelmesini ve var olan potansiyeli değerlendirmesini beklediklerini söyleyen Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari de Boko Haram terör örgütünün saldırıları sonucu yaşanan göç hareketleriyle pek çok Nijeryalı gencin eğitim hayatının aksadığına işaret etti ve Türkiye’nin bu konuda attığı adımların çok önemli olduğunu vurguladı.

“TERÖRLE MÜCADELEDE İSTİHBARAT DAYANIŞMASI ÖNEMLİ”

Toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, Nijerya’nın terörle mücadele konusundaki çalışmalarına ne gibi destekler verecek?” şeklindeki sorusuna cevaben; Nijerya’nın Boko Haram ile mücadelesinde iki ülkenin en önemli dayanışmasının istihbarat olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dayanışmayla her türlü bilgi alışverişi yapılarak terör örgütlerinin yollarının kesilmesi gerektiğini söyledi.

“İstanbul limanı kullanılarak Nijerya’ya gerçekleştirilen silah ithalatı konusunda Türkiye ne gibi adımlar atacak?” sorusuna ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biri Dubai çıkışlı İstanbul üzerinden, diğeri İstanbul çıkışlı, bin adet av tüfeğiyle ilgili bir sorun. Olayda her iki konteynerde de gümrük beyannamelerinde bir usulsüzlük söz konusu. Her iki usulsüzlük de Türkiye dışında yapılmış. Gümrük Müsteşarlığımız konuyu muhataplarıyla görüşüyor. Olay en kısa zamanda aydınlatılacak. Böylece bu konudaki gizli kapaklı kalan herhangi bir şey olmayacak” cevabını verdi.

BELEDİYE BAŞKANLARININ İSTİFASI

Bazı belediye başkanlarından istenen istifalara ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Şu an itibariyle üç belediye başkanımız istifalarını verdiler. Şimdi üç belediye başkanımız daha var, onların da istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. İlgili arkadaşlarımız görüşmelerini yaptılar ve şu anda da zannediyorum onlar da bu istifayı vermenin hazırlığı içindeler. Aksi takdirde yine söylüyorum, gereği neyse yapılacaktır. Çünkü yetkili kurullarımız bu konuyla ilgili kararını vermiştir. Ve şu anda bizim sürecimiz arkadaşlarımızla ilgili özellikle bir olumsuzluk sürecini tahrik etmek değil, tam aksine teşkilatımızın bu noktada varmış olduğu bir karar sürecidir. Bu karar sürecini biz kendileriyle de değerlendirdik, ona göre de burada böyle bir adımın atılmasının gereğini söyledik. Çünkü biz sıradan bir parti değiliz. Bu sıradan bir hareket de değildir, bu bir davadır. Dolayısıyla bu davanın içerisinde yer alan arkadaşlarımız bu sistemin nasıl çalıştığını aslında çok iyi bilirler. Çok iyi bildiklerine göre de onlar da bize kalmadan gereğini yaparlar, yapmaları lazım. Bunu kendilerine zaten tebliğ ettik; ben, Başbakan arkadaşım ve konuyla ilgili sorumlu Genel Başkan Yardımcım.”

RESMÎ ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari’nin onuruna resmî öğle yemeği verdi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ekim 2017
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
seers cmp badge