Türkiye

Başbakan Yıldırım, Kuveyt Başbakanı Sabah’ı Resmi Tören İle Karşıladı

Kuveyt Başbakanı Sabah Ankara’da

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah’ı Çankaya Köşkü’nde resmi törenle karşıladı.Resmi tören, Başbakan Yıldırım ve Sabah’ın tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Sabah, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu’nu “Merhaba asker” diyerek selamladı.
İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Sabah, Çankaya Köşkü merdivenlerinde tokalaşarak basın mensuplarına poz verdi.
Yıldırım, Sabah’a, Çankaya Köşkü balkonundan Ankara’yı tanıttı, iki lider burada bir süre sohbet etti. Yıldırım ve Sabah, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.
Başbakan Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı es-Sabah, baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti. Daha sonra iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı.

GÜVENLİK, SİVİL HAVACILIK, İLETİŞİM, GENÇLİK, EKONOMİ VE MALİYE ALANINDA 6 ANLAŞMA İMZALANDI

İmza töreninde ilk olarak, Türkiye ile Kuveyt arasındaki “Kolluk Personelinin Güvenlik Alanında Eğitim ve Öğretimine İlişkin İşbirliği Protokolü” Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Kuveyt Milli Muhafız Komutanlığı Müsteşarı Korgeneral Haşim Abdurrezzak er-Rifai tarafından imzalandı.
“Türkiye Cumhuriyeti Sivil Havacılık Otoritesi ile Kuveyt Devleti Sivil Havacılık Otoritesi Arasında Mutabakat Zaptı”nı Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ile Kuveyt Dışişleri Bakan Vekili Halid Süleyman el-Carallah imzaladı.
“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Kuveyt İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Düzenleme Kurumu (CITRA) arasındaki Elektronik İletişim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na, BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ile Kuveyt Dışişleri Bakan Vekili el-Carallah imza attı.
Türkiye ile Kuveyt arasındaki “Gençlik Alanında İşbirliği Anlaşması”na, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı ve Gençlik İşlerinden Sorumlu Devlet Bakan Vekili Halid Nasır Abdullah er-Rıdvan imza koydu.

“Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanlığı ile Kuveyt Devleti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Geliştirilmesi Ulusal Fonu Arasındaki Mutabakat Zaptı”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı er-Rıdvan tarafından imzalandı.

Türkiye ile Kuveyt arasında “Gelir ve Servet Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önlenme Anlaşmasını Tadil Eden Protokol”ü ise Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Enes Halid es-Salih imzaladı.

ORTAK BİLDİRİ

Bugün ayrıca Türkiye ile Kuveyt arasında mutabık kalınan ortak bildiri, Başbakan Binali Yıldırım ile Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah tarafından imzalandı.
Ortak bildiride, terörle mücadele ve terörün yok edilmesi yönündeki uluslararası çabaların birleştirilmesinin önemi vurgulanarak terör eylemlerinin herhangi bir din veya kültürle ilişkilendirilmesinin toptan reddedilmesi çağrısında bulunuldu.
Bölgesel ve uluslararası konular bağlamında taraflar, Körfez İşbirliği Konseyi içinde devam eden krizden duydukları endişeyi belirtti.Askeri ve savunma sanayi iş birliği alanında, Türkiye ve Kuveyt Savunma Bakanlıkları arasındaki mevcut iş birliğinin sürdürülmesine verilen özel önem vurgulandı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Eylül 2017
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
seers cmp badge