Türkiye

“Muasır Medeniyetler Seviyesinin Üstüne Çıkmak Lafla Olmaz, İcraatla Olur”

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve başladıklarında, ülkede 74 üniversite olduğunu, şu anda ise 184 üniversite bulunduğunu ve üniversite bulunmayan il kalmadığını vurgulayarak, “270 bin derslik yaptık mevcut dersliklerin üzerine. Niye? Cehalete karşı savaş yapmak böyle olur da onun için” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı. Ali Şükrü Bey’in mekânında vatandaşlarla birlikte olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yola çıkarken bir şey söylemiştik, ‘Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geliyoruz’ demiştik. Hamdolsun 15 yıl geçti, bu 15 yıl içerisinde görevi aldığımız yerden bulunduğumuz yer çok faklı. Artık dünya Türkiye’yi konuşuyor, artık dünyada Türkiye bir idol olmuş durumda. 3 bin 400’den şimdi kişi başına millî gelirin 11 bine ulaştığı bir Türkiye var” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye için “battı, bitti” denildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye’yi öyle aldık, şimdi bu noktaya getirdik. Geziciler çıktı meydana, dolaştılar, zannettiler ki ‘gezicilerle biz Türkiye’yi bitiririz’ Arkasında emperyalist güçler vardı, bu emperyalist güçler onları kullanıyordu. 11 tane, 12 tane ağaç bir yerden sökülüp bir başka yere taşınıyor diye kıyamet koparıyorlardı. Hâlbuki biz iktidarımız döneminde 2,5 milyon ağaç diktik, fidanları konuşmuyorum. Niye? Biz çevreciyiz.”

“BİZ BU MİLLETE AŞIĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ağaçların yanı sıra 2,5 milyar da fidan diktiklerini kaydederek, “Biz bu millete aşığız, biz bu milletin dertlisiyiz ve âşık olan, dertli olan bir şeyler yapar, diğerleri yapamaz” dedi.

Göreve başladıklarında, ülkede 74 üniversite olduğunu, şu anda 184 üniversite bulunduğunu ve üniversite bulunmayan il kalmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşikdüzü halkının, işin inceliğini iyi bildiğini belirterek, “270 bin derslik yaptık mevcut dersliklerin üzerine. Niye? Cehalete karşı savaş yapmak böyle olur da onun için” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü öğretmenlere ihtiyacımız var. ‘boş ders olmayacak’ dedik. Hatırlayın o eski günleri, bizim öğrencilik yıllarımızda sınıfımızda 75 öğrenci vardı, öyle okuduk. Ama başbakanlığım döneminde bir karar aldık, ‘arkadaşlar biz öğrenci sayısını 30’a indireceğiz’ dedim. Elhamdülillah şimdi tüm Türkiye’de öğrenci sayısı dersliklerde 30’a inmiş vaziyette. 20’li sınıflar da var. Daha iyi olacak, bunu yeterli bulmuyoruz. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak lafla olmaz, icraatla olur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim öğretimde burs ve kredilerin artacağını belirterek, bu ülkede Batı ile yarışılacağını, üniversitelerde kalitenin yükseleceğini, bunlar için önemli adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

SAĞLIK YATIRIMLARI

Sağlıkta gerçekleşen yatırımlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda ülkenin dört bir yanında hastanelerin bulunduğunu, bir taraftan da şehir hastanelerine başlanacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda Trabzon’da şehir hastanesi yapımına başlanacağını, Trabzon’un hastane diye bir sorununun kalmayacağını vurguladı. Eskiden yurt dışından gelen ilaçlarda bazı sıkıntıların yaşandığını anımsatarak, ülkede bulunmayan ve Türkiye’ye yurt dışından gelecek ilacın bedelini devletin ödeyeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü vatandaşımın ‘ilaç yok’ diye çile çekmesine göz yumamayız. Bunları bilin, onun için de hakkınızı arayın. Böyle bir şey olduğu anda hemen ilgilileri bu konuda arayacaksınız” dedi.

Sosyal adaletin gereğini yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu kastederek, “Şimdi sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Çıkmış bir Alman dergisine beyanatta bulunuyor. Yazıklar olsun. ‘Türkiye’de adalet yokmuş, özgürlük yokmuş.’ Ankara’dan çıktın, İstanbul’a kadar yürüdün, senin güvenliğini kim aldı? Sen o yolda yürürken, o kadar vatandaşa zulmettin, senin güvenliğini kim aldı? Bu hükûmet aldı. Bu hükûmet sana o imkânları verdi. Hâlâ ‘sözde adalet’ derken senin İzmir Büyükşehir Belediye’nde grevler var, orada işçiler adalet arıyor. Sen git orayı hallet, sen orayı hallet de ondan sonra ‘adaleti’ konuşalım” dedi.

“ADALET YÜREK VE SORUMLULUK İSTER”

Adaletin duygusal ve hissi olmadığını, yürek ve sorumluluk istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte biz bununla bu yoldayız. Öyle kalkıp FETÖ’cüyü korumak için, PKK’yı korumak için, DEAŞ’ı korumak için eğer sözde adalet yürüyüşü yapıyorsan, yazıklar olsun sana. Zaten yanında gezenler de belliydi. Biliyorsunuz ‘hastayım’ diye yargı onları bıraktı. Hasta olan yürüyor. Nasıl oluyor bu iş? Bunları iyi tanıyalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde Karadeniz sahil yolunun yüzde 35 olduğunu, şimdi bitirdiklerini ama bunun yeterli olmadığını ifade etti. Karadeniz bölgesine yapılan yatırımlara da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 olan havalimanı sayısının 55’e çıktığına dikkat çekti.

“TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ KREDİSİ İYİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide tırmanışa da dikkat çekerek, “Geçenlerde güneş enerjisiyle ilgili bir ihale yapıldı, pik yaptı. Arkasından rüzgâr enerjisiyle ilgili yine bir ihale yapıldı, bin megavatlık bir ihaleydi, herkes ‘bundan bir şey çıkmaz’ derlerken, 8 uluslararası şirket, 4 tanesi Alman’dı. İhale hakikaten dünyada bir rekor oldu, rekor seviyede bu ihaleyle inşallah bittiğinde elektrik ücretleri de aşağı doğru inecek. İstanbul’da, Japonlarla Türk firması arasında şehir hastanelerinde bir ihale yaptık. Çok enteresandır, Japonlar bu ihaleye geldiler, katıldılar ve çok ilginçtir 1,5 milyar dolar buraya kredi temini oldu. 2 bin 500 yataklı bir dev hastane İstanbul’da yapılacak. Hani gelmiyorlardı? Bak, nasıl geldi. Türkiye’nin yurt dışındaki kredisi gayet iyi. Bakmayın, Almanlar böyle sallayıp duruyor. Varsın sallasınlar. Onlar da yanlışlarını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Çünkü biz, Almanlara bir şey yapmadık ama ne yazık ki Almanlar son dönemde istikameti kaybettiler. Niye? Ekim ayında seçim var, o seçimlerden dolayı birisi bir tarafa vuruyor, birisi bir tarafa. Nereye vurursanız vurun biz, dümdüz gidiyoruz “diye konuştu.

“BÜYÜME İLK ÇEYREKTE YÜZDE 5’E ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beşikdağı’na çıktığını belirterek, oraya yapılan teleferiği herkesin gelip görmesi gerektiğini, teleferiğin ilçeye modernizmi getireceğini ve kısa zamanda da biteceğini aktardı. “Attığımız, atacağımız adımlar var” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların dualarını ve gayretlerini beklediğini vurguladı. Türkiye’nin yeniden toparlanmayla ihracatını, 150 milyar dolara çıkardığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyümeyi ilk çeyrekte yüzde 5’e çıkardı, daha fazla olacak. Merkez Bankamızdaki rezerv yeniden yüzde 7’yi buldu. Daha fazla olacak. Biz kendimize inanıyoruz, güveniyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borsa İstanbul’un rekor üstüne rekor kırdığını bildirerek, şu değerlendirmeyi yaptı; “Kredi derecelendirme kuruluşları ne numaralar çektiler bize. Ne demiştim onlara ‘siyaset yapmayın, dürüst olun.’ En sonunda onların dedikleri tutmadı, bizim dediğimiz oldu. Niye? Bu milletle bunlar olur, ben milletime inanıyorum, güveniyorum, milletimi Allah için seviyorum. Bu işi de başaracağız diyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halka hitabından önce Beşikdüzü ilçesinde yapımı devam eden teleferik inşaat alanında giderek, incelemelerde bulundu ve yetkililerden buradaki çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ağustos 2017
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
seers cmp badge