Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Telefonda Türk Akımı Projesini Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi’ne ilişkin incelemelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, “Türk Akımı Projesi, enerjinin uluslararası ilişkilerde bir çatışma sebebi değil, barış için birleştirici bir araç olması gerektiğini savunan dış politikamızın ve kazan-kazan anlayışımızın güzel bir sembolüdür” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Anapa şehrindeki “Pioneering Spirit” adlı boru inşaat gemisinde Türk Akımı Projesi’ne ilişkin incelemelerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi’nin ülkeler için hayırlara vesile olmasını dileğinde bulundu.

“RUSYA, BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR ENERJİ AKTÖRÜDÜR”

Telefon görüşmesinde, “Siz değerli dostumun şahsında törende hazır bulunanlara bu tarihî projeye emek verenlere ve Rus halkına en kalbi selamlarımı sunuyorum. Sizleri de sevgi ile selamlıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu projeler, ekonomik ve siyasi ikili ilişkilerimiz açısından da karşılıklı bağımlılığı tesis eden ve ilişkilerin sigortası olan müstesna bir yere sahip. Başta doğal gaz projeleri olmak üzere ülkelerimiz arasındaki enerji projeleri yaklaşık 30 yıldır enerji arz güvenliğimizin önemli ve güvenilir bir parçasıdır. Rusya, sahip olduğu geniş doğal gaz kaynakları ve güçlü altyapısı ile bölgede önemli bir enerji aktörüdür. Aynı zamanda Rusya Federasyonu, enerji alanında ülkemizin de güvenilir ve istikrarlı bir ortağıdır. Biz bu ortaklığı, daha da geliştirme, dostluğumuzu daha da kuvvetlendirme konusunda kararlıyız. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve Türk Akımı gibi yakın gelecekte tamamlanması beklenen büyük çaplı projelerle inşallah dostluğumuz perçinlenecektir” diye konuştu.

“TÜRK AKIMI PROJESİ İÇİN BÜYÜK EMEK HARCANDI”

Başta Türk Akımı olmak üzere, yürütülen projelerin son dönemde her alanda gelişen ilişkilerin adeta sembolü olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı Projesi için büyük emek harcandığını belirterek, “Bugünlere de kolay gelinmemiştir” dedi.

Proje için ilk adımın 10 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da imzalanan hükümetler arası anlaşma ile atıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii siz değerli dostumun bu proje kapsamında büyük emeği, büyük katkısı olduğunu da bu vesileyle ayrıca ifade etmek isterim. Türk Akımı sayesinde halihazırda Batı Hattı ve Mavi Akım Hattı üzerinden ülkemize gelen Rus doğal gazının herhangi bir ülkenin iletim sistemine bağımlı olmadan doğrudan Türkiye’ye iletilmesi sağlanacaktır. Türk Akımı Projesi, enerjinin uluslararası ilişkilerde bir çatışma sebebi değil, barış için birleştirici bir araç olması gerektiğini savunan dış politikamızın ve kazan-kazan anlayışımızın güzel bir sembolüdür” dedi.

Bugün aynı geminin üzerinde bir arada olmayı da çok arzu ettiğini belirterek, “İleride başka vesilerle yine bu birlikteliği gerçekleştiririz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü bu proje, tarihî niteliktedir. Kapsamlı bir çalışmanın ürünüdür. 2 bin 200 metre derinlikte sondaj yapılacak olan bu adım, gerçekten çok çok önemli bir vasıf ve dünyanın ilki. Bununla birlikte ben bu projenin de ötesine geçeceğimize yürekten inanıyorum. Değerli dostum, sizinle bizim ortak bir özelliğimiz var. Bizler, çıtayı yükseltmeyi seven liderleriz. Zira ülkelerimizin, insanlarımızın ve ortak coğrafyamızın daha iyisini hak ettiğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde, çok daha kapsamlı, çok daha büyük projelere de birlikte imza atacağız. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türk Akımı Projesi’nin, bu alanda girişimlerimizin ülkelerimize ve bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Akkuyu ile ilgili olarak Türk özel sektörü, geçenlerde Moskova’da, malum, imzaları attılar. Şimdi Çin tarafını da bekliyoruz. Onlar da geçenlerde geldiler, Türkiye’de kendileriyle ben de görüştüm. Öyle zannediyorum ki kısa zamanda onlar da bu işi bitirecekler. Böylece Akkuyu’yu da hızlandırma fırsatını bulmuş olacağız.”

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN: “TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA’YA DOĞAL GAZ GÖNDERMEYE HAZIRIZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Türkiye ile Rusya arasında yürütülen iş birliğinin, diğer birçok ülkeyle yürütülen iş birliği seviyesinin üzerinde olduğunu belirterek, Türkiye ile yürüttükleri projelerin de başka ülkelerle yürütülmediğine işaret etti.

Diğer ülkelerle yıllar süren koordinasyon sürecinin Türkiye ile kısa bir süre içerisinde hızla çözüme kavuştuğunu vurgulayan Devlet Başkanı Putin, “Türk Akımı Projesi’ne ilişkin hükümetler arası anlaşma 7 ay önce imzalandı. Birkaç aylık süre zarfında projede inşaat başladı. Bu, sizin şahsi desteğiniz sayesinde gerçekleşiyor ve bu konuda size teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Putin, önümüzdeki yıl proje kapsamında ilk hattın, 2019’da da ikinci hattın tamamlanmış olacağını belirterek, “Projeyle ilgili anlaşmamız gereken bazı başka noktalar daha var. Hattın Türkiye’ye giriş noktası ve çevresel konuları gibi. Ancak şu andaki tempomuzla devam edersek, tüm planlarımızı zamanında gerçekleştiririz. Türkiye üzerinden Doğu ve Güney Doğu Avrupa’ya doğalgaz göndermeye hazırız. Ortaklarımızın buna ilgi duyduğunu biliyoruz” dedi.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali için 49 yıllık üretim lisansı verilmesi konusunda da teşekkürlerini sunan Devlet Başkanı Putin, “Akkuyu konusunda da aynı tempoda ilerlersek, projedeki ilk üniteyi en kısa zamanda devreye alabiliriz” diye konuştu.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Haziran 2017
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
seers cmp badge