Türkiye

15 Temmuz’un En Büyük Kahramanlarından Biri de Gençlerimizdir

Ensar Vakfı’nın 38. Genel Kuruluna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “15 Temmuz’un en büyük kahramanlarından biri de gençlerimizdir. Geçmişteki o acı hatıraları bizzat yaşamadıkları hâlde darbe teşebbüsü anlaşılır anlaşılmaz takdire şayan bir sezgiyle gençlerimiz hemen harekete geçtiler, tankların altından girip üstünden çıkmaktan, darbeci hainlerin üzerlerine gidip işgal ettikleri yerleri kurtarmaya kadar gençlerimiz hep ön saftaydılar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ensar Vakfı’nın 38. Genel Kuruluna katıldı. İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen genel kurulda Cumhurbaşkanı Erdoğan, vakıf üyelerine ve davetlilere hitaben bir konuşma yaptı.

“ZORLUKLARA RAĞMEN TAMAMEN İNANÇLA YÜRÜTÜLEN BİR MÜCADELE HEDEFİNE ULAŞIR”

Ensar Vakfının 38. genel kurulunun hayırlı olması temennisinde bulunarak, kuruluşundan bugüne vakfın hizmetlerinde emeği geçenlere teşekkür eden, bunların arasında vefat edenlere Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm imkânsızlıklara, zorluklara, engellemelere rağmen tamamen inançla, ihlasla, samimiyetle yürütülen bir mücadele hedefine nasıl ulaşır, bunun müşahhas örneğini işte burada karşımda görüyorum” diye konuştu.

Tüm Müslümanların Ramazan ayını kutlayan ve bu mübarek ayın feyiz ve bereketinden hep birlikte istifade edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dualarımız ülkemizin ve milletimizin birliği, beraberliği, istiklali, geleceği için mücadele eden, çalışan, gayret gösteren herkes içindir. Dualarımız dünyanın dört bir yanında zulme uğrayan, acı çeken, baskı altında yaşayan Müslümanların kurtuluşa ulaşması içindir. Dualarımız İslam aleminin içinde bulunduğu fitne çukurundan bir an önce çıkabilmesi içindir. Dualarımızın tüm Müslümanların dinimizin nefasetine, yüceliğe uygun iklime bir an önce kavuşması içindir. Ramazan ayı ve bu ayın içinde bulunan bin aydan hayırlı Kadir Gecesi hürmetine Rabbimden dualarımızın kabulünü niyaz ediyorum” dedi.

“VAKIF, DERNEK GİBİ KURULUŞLARDA YAPILAN HİZMETLER, HER ŞEYDEN ÖNCE GÖNÜL VE SEVGİ İŞİDİR”

Vakıf, dernek, parti gibi kuruluşlarda yapılan hizmetlerin her şeyden önce gönül ve sevgi işi olduğuna işaret ederek, “Eğer yaptığınız hizmete, o hizmeti yürüttüğünüz kurumun doğruluğuna inancınız yoksa bu görevler sürdürülemez” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlik dönemlerinde, 60-70 yaşlarındaki kişilerin hayır çalışmalarında nasıl koşturduklarını hatırladığını aktardı ve şunları ekledi: “Milletleri asırlarca arkalarından sürükleyecek eserler ortaya koyan büyüklerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Bu mücadele bize çok önemli sorumluluklar yüklüyor. Gerçekten gece yatakhanede üstümüzü gelip örten o 60-70 yaşındaki büyüklerimizi bizim unutmamız mümkün değil. Adeta anne şefkatiyle, baba şefkatiyle yatakhanemize girer ve açılan yorganlarımızı tekrar üstümüzü örtmek suretiyle şefkatle bizi takip ederlerdi, bunu unutmamız mümkün değil.”

“HAYALİMİZ OLAN NESİLLERİN YETİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA HÂLÂ PEK ÇOK EKSİĞİMİZ BULUNUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz, siyasi olarak iktidar olmak başka bir şeydir, sosyal ve kültürel iktidar ise başka bir şeydir. Biz 14 yıldır kesintisiz hamdolsun siyasi iktidarız, ama hâlâ sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda sıkıntılarımız var. Elbette çok sevindirici, ümit verici gelişmeler yaşandı, yaşanıyor, imam hatiplere olan ilginin artması, tüm okullarda Kur’an-ı Kerim, Siyer-i Nebi, Osmanlıca gibi derslerin seçmeli olarak okutulması başlı başına çok güzel şeyler, bunlar önemli gelişmeler. Bununla birlikte, ülkemizin ihtiyacı, milletimizin talebi, bizim hayalimiz olan nesillerin yetiştirilmesi konusunda hâlâ pek çok eksiğimiz bulunuyor. Dilimizden tarihimize kadar birçok alanda ecdadımıza ve kültürümüze duyulan husumetin ürünü bir yaklaşımla hazırlanmış olan müfredatlar daha yeni yeni değişiyor. Medyadan sinemaya, bilim teknolojiden hukuka kadar pek çok alanda hâlâ en etkin yerlerde ülkesine ve milletine yabancı zihniyetteki kişilerin, ekiplerin, hiziplerin bulunduğunu biliyorum. Açıkça söylemek gerekirse, bu durumdan da büyük üzüntü duyuyorum.”

“80 MİLYON İNSANIN TAMAMINA ULAŞMAYI HEDEFLEYEN BİR HAREKETİZ”

İnsan yetiştirmenin önemine değinerek, bu konuda Ensar Vakfına ve onunla aynı doğrultuda faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyüklerimizin, ağabeylerimizin ellerinin altında belki yeterli bina yoktu, araç-gereç yoktu, bunları temin edecek para yoktu, ama davalarına olan bağlılıkları hepsinin üstesinden gelmelerine yetiyordu, onlar güçlerini inançlarından ve milletimizden alıyorlardı. Milletimiz onların hasbiliğini gördükçe yüreğini ve imkanlarını kendilerine giderek daha çok açtı. Bugün hamdolsun her türlü imkan var, tek eksiğimiz bunları hizmete dönüştürecek adanmış kadrolardır. Elbette bugün de gerçekten çok büyük fedakarlıkla çalışan her yaştan, her kesimden arkadaşlarımız, kardeşlerimiz olduğunu biliyorum. Ama artık biz 80 milyon insanın tamamına ulaşmayı hedefleyen bir hareketiz, bunun farkında olmamız gerekir” şeklinde konuştu.

Umudunu Türkiye’ye bağlamış yüz milyonlarca mazlumun sorumluluğuna dikkat çekerek, çalışmaların bu anlayışla yürütülmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bize verilenle yetinmek yerine, amacımızın gerektirdiği kadarını yaparak yolumuza devam etmeliyiz. Dünyanın hızla değiştiği, ülkemizin de bu değişimin merkezinde bulunduğu bir dönemde başka türlü davranma şansımız yoktur” diye ekledi.

“MİLLETİMİZE YAPTIKLARI HER KÖTÜLÜK YANLARINA KÂR KALDI SANANLAR, 15 TEMMUZ GECESİ TARİHÎ BİR DERS ALDI”

Salonda bulunan gençlere hitaben, “Gençler, bayrak yarışında nöbeti yakında sizler devralacaksınız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğruyla yanlışın, iyiyle kötünün, hakla batılın mücadelesinde saffını belirlemek her bir gencimizin kendi elindedir. Bizden önceki nesiller tek parti CHP’sinin zulmüne göğüslerini germişlerdi, ardından 1960 darbesi üzerinden bir silindir gibi geçti, 1970’li yılların alaca karanlık kuşağında pek çok arkadaşımızı kaybettik. Biz 1980 darbesine maruz kalan neslin içindeydik. 28 Şubat döneminin zulmünü, o günleri bizzat yaşayanlardan dinlemişsinizdir. En son 15 Temmuz darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Bugüne kadar milletimize yaptıkları her kötülük yanlarına kâr kaldı sananlar, 15 Temmuz gecesi tarihî bir ders aldılar.” değerlendirmesinde bulundu.

“DARBECİ HAİNLERLE MÜCADELEDE GENÇLERİMİZ HEP ÖN SAFTAYDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Dikkat ediniz, Türkiye bu noktaya çok uzun, çok yorucu, bedeli çok ağır bir mücadelenin sonunda geldi. Milletimiz darbecilerin, cuntacıların, ipin ucu başka güçlerin elinde olan kuklaların kendisine ve ülkesine neler yapabileceğini pek çok tecrübenin sonunda gördüğü için, bu defa aynı oyuna izin vermedi. 15 Temmuz’un en büyük kahramanlarından biri de gençlerimizdir. Geçmişteki o acı hatıraları bizzat yaşamadıkları hâlde darbe teşebbüsü anlaşılır anlaşılmaz takdire şayan bir sezgiyle gençlerimiz hemen harekete geçtiler, tankların altından girip üstünden çıkmaktan, darbeci hainlerin üzerlerine gidip işgal ettikleri yerleri kurtarmaya kadar gençlerimiz hep ön saftaydılar. Birilerinin ‘artık yeni nesillerden millete ve ülkeye hayır gelmez’ dediği gençler, o gece böyle söyleyenleri mahcup ettiler. O gece oraya gelenler Gezi Parkının gençleri değildi, bunu iyi görmemiz lazım. O gece oraya gelenler, vatanını seven, milletini seven, bayrağını, ezanı için yola koyulan gençlerdi.”

15 Temmuz’da gençlerin nasıl bir cevhere sahip olduğunun görülmesiyle artık 2053 vizyonunun bir temenniden ibaret olmaktan çıkıp gençlerin gerçekleştirebileceğine inanılan yeni ‘kızıl elma’ya dönüştüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlerimizin de kendilerini her alanda en iyi şekilde yetiştirerek bu güvene, bu itimada layık olacaklarına yürekten inanıyorum, onun için Ensar Vakfı, onun için benzer diğer bütün sivil toplum kuruluşlarımız bu konuda adeta bir rekabet içerisinde olmalı. Hem ilim, hem irfan, hem ahlak abidesi bir nesil inşallah ortaya koymak suretiyle bu vatanı, bu milleti o gençliğe temsil ve o gençlik de inşallah Parlamentoda en ideal şekilde bu temsil görevini yerine getirecektir, ben buna da inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“16 NİSAN ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİMİ İFADE EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Kardeşlerim, Türkiye 16 Nisan halk oylamasıyla yeni bir yönetim sistemine geçme konusundaki kararını vermiştir. Ülkemiz için çok önemli bir değişimi ifade eden bu yeni dönem bizim sorumluluğumuzu artırmış, başarı çıtamızı daha da yukarıya taşımıştır. Bir yandan asli görevimiz olan yeni nesilleri inancıyla, tarihiyle, kültürüyle barış olarak yetiştirme faaliyetimizi sürdürürken, diğer yandan da ülkemizin geleceğiyle ilgili değer sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Milletimizin ve umudunu bize bağlamış kardeşlerimizin beklentilerini boşa çıkarmamak için hep birlikte daha fazla çalışacağız, durmak yok yola devam diyeceğiz. Rabbim bu çabalarımızda bizlere yardımcı olsun.”

Konuşmasının sonunda Ensar Vakfı’nın 38. Genel Kurulunun hayırlı olması dileğini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, Ramazan ayının tüm millet ve İslam âlemi için hayırlara vesile olması ve bu ay boyunca yapılacak ibadetlerin Allah katında kabul olması temennileriyle tamamladı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mayıs 2017
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge