Türkiye

Körfez Ülkeleriyle İlişkilerimizi En Üst Seviyede Tutmanın Gayreti İçindeyiz

Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Dünyanın huzuru, bölgemizin istikrarına, bölgemizin istikrarı da bizlerin göstereceği kararlı tutuma bağlıdır. Türkiye ve Kuveyt olarak bölgemizdeki sorunların çözümü konusunda yapacağımız iş birliği, kalbimizi yaralayan görüntülerin önüne geçilmesini sağlayacak, önemli gelişmelerin kapısını da açacaktır. Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin, diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Havalimanı’nın yeni ana yolcu terminal binasının temel atma törenine katıldı. Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik firmalarından Limak Holding’in yapımını üstlendiği ve bir Türk firmasının tek başına yurtdışında kazandığı en büyük ihale olma özelliği taşıyan projenin temel atma töreninde; Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed Cabir El Sabah da hazır bulundu.

“KUVEYT, BÖLGENİN İSTİKRAR ABİDESİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’ın daveti üzerine, bölgenin istikrar abidesi Kuveyt’te olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türk-Kuveyt dostluk ve kardeşliğinin yeni bir nişanesini teşkil edeceğine inandığı projenin Kuveyt’e ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Temeli atılan havalimanının, mümkün olan en kısa süre içinde tamamlanarak Kuveytlilere en güzel şekilde hizmet sunacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuveyt’i her ziyaretimizde hamdolsun bu güzel ülkenin daha bayındır hâle geldiğini, daha da geliştiğini müşahede ediyoruz. Hiç şüphesiz Kuveyt’in her alanda sergilediği bu ilerlemenin mimarı kıymetli kardeşim Emir Hazretleri Şeyh Sabah’tır. Emir Hazretlerinin örnek liderliği, Kuveyt halkı ve bölgemiz için bir şanstır” diye konuştu.

“DOST ÜLKELERİN BAŞINDA HALKINA ZULMEDEN DEĞİL, HİZMET EDEN YÖNETİCİLER BULUNSUN İSTİYORUZ”

“Halkının refahına, mutluluğuna, taleplerine sırtını dönerek sadece kendi çıkarlarını düşünen yöneticilerin ülkelerini ne hâle soktuklarını Suriye’de gördük” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dost ve kardeş ülkelerin başında halkına zulmeden değil, halkına hizmet eden yöneticilerin bulunmasını istediklerini söyledi ve şunları ekledi: “Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin zalimler tarafından yıkılışına değil, dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz. Bu bakımdan kardeşim Emir Hazretleri Şeyh Sabah’ın Kuveyt’te sergilediği bilgeliğe, liderliğe, vizyonerliğe çok büyük önem veriyoruz. Bölgemizde böyle liderler var olduğu müddetçe hep birlikte geleceğe daha da umutla bakabiliriz.”

Türkiye olarak Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkeleriyle siyasi, ticari, diplomatik, askerî ve diğer alanlardaki ilişkileri, en üst düzeyde tutmanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgemizin huzuru ve refahı için iş birliği ve dayanışma kanallarını sürekli genişletmeli ve açık tutmalıyız. Siyasi ilişkilerimizi, ekonomik ve insani ilişkilerimizi, bunlarla beraber tahkim etmedikçe amaçlarımıza ulaşamayız. Hiç şüphesiz burada karşılıklı yarar ve destek ilkelerinden hareket etmek durumundayız. Sadece kendi çıkarlarımızı düşünerek böylesine geniş ve güçlü bir zemin inşa edemeyiz. Bunu başarmadan da geleceğimize güvenle bakamayız” dedi.

KÖRFEZ ÜLKELERİYLE İLİŞKİLER

Türkiye olarak Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerle olan ilişkileri, diğer boyutlarıyla birlikte bu anlayışla ekonomik yönünü de güçlendirmeye gayret ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez İşbirliği Konsey üyesi ülkelerle Türkiye’nin ticaret hacminin 2016 yılında yaklaşık 17,5 milyar dolara ulaşmış olmasının önemli olduğunu; ancak potansiyellerin göz önüne alındığında bunun yeterli olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 14 yılda Türk şirketlerinin bölge ülkelerinde 51 milyar doların üzerinde proje üstlendiğine işaret ederek, “Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin Türkiye’yi iş birliği yapacak en önemli beş ülkeden birisi olarak kabul etmiş olmasından da büyük bir memnuniyet duyduk. Türkiye’yle Konsey arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşması, hem Türkiye-Kuveyt ikili ticari ilişkilerine, hem de genel olarak Körfez bölgesiyle ticaretimize inşallah yeni ufuklar açacaktır” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE VE KUVEYT ARASINDAKİ SİYASİ İLİŞKİLER ÖRNEK BİR SEVİYEDEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Gücünü ortak tarih, kültür ve değerlerden alan Türkiye ve Kuveyt arasındaki siyasi ilişkiler gerçekten örnek bir seviyededir. Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz de siyasi ilişkilerimizle uyumlu şekilde gelişiyoruz. İki ülke arasında gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler ilişkilerimize önemli katkı sağlıyor. Son olarak değerli kardeşim Şeyh Sabah’ın 21-22 Mart tarihlerinde ülkemizi ziyareti ilişkilerimizde önemli bir aşama teşkil etti. Bölgedeki en istikrarlı, güvenli ve müreffeh ülkelerden biri olan Kuveyt’le ekonomik ve ticari iş birliğimizi geliştirmek önceliklerimizin başında yer alıyor. 2016 yılında ikili ticaret hacmimiz yaklaşık 1,3 milyar dolar düzeyine çıkmıştır. Yine geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden Kuveytli kardeşlerimizin sayısı 180 bini bulmuştur. İş adamlarımızın ekonomik alandaki ilişkilerimizi geliştirmek ve çeşitlendirmek konusundaki çabalarını memnuniyetle takip ediyoruz.”

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’ın liderliğinde Kuveyt makamlarının Türk iş adamlarına vermekte oldukları desteği şükranla karşıladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt’in 2035 kalkınma planı çerçevesinde inşa ettiği yeni uluslararası havaalanı ihalesinin bir Türk şirketine verilmiş olmasının; bu desteğin ve Türkiye’ye duyulan güvenin tezahürü olduğunu kaydetti.

“TÜRK ŞİRKETLERİ KUVEYT’İN KALKINMA HAMLELERİNE KATKI SUNMAYA DAİMA HAZIR”

Temeli atılan ve 4,4 milyar dolar tutarındaki bu projeyle Kuveyt’teki Türk müteahhitlik sektörünün iç hacminin 6,5 milyar dolara yaklaştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2013 yılında sadece 500 milyon dolar olan bu rakamın, son 4 yılda diğer Türk şirketlerinin de üstlendikleri projelerle 6 milyar dolar artmış olmasından memnuniyet duyuyoruz” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Limak’ın kendisine ve Türkiye’ye duyulan güveni boşa çıkarmayacağına yürekten inanıyorum. Ülkemizin önde gelen firmalarından olan Limak’ın Kuveyt’in gurur duyacağı bu modern havaalanını planlanan süreden önce tamamlayarak teslim etmek için elinden geleni yapacağına eminim. Türk şirketleri Kuveyt’in kalkınma hamlelerine her alanda katkı sunmaya daima hazırdır. Aynı şekilde Kuveytli firmaların ülkemize yaptıkları ve 1,7 milyar dolar civarında seyreden yatırımlarının artarak sürmesini de temenni ediyoruz. Kuveytli yatırımcılara her zaman olduğu gibi bundan sonra da gerekli kolaylıkları sağlamaya bizler hazırız.”

“BÖLGEMİZİN İSTİKRARI, BİZLERİN GÖSTERECEĞİ KARARLI TUTUMA BAĞLI”

Dünyanın huzurunun bölgenin istikrarına, bölgenin istikrarının da gösterilecek olan kararlı tutuma bağlı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Türkiye ve Kuveyt olarak bölgemizdeki sorunların çözümü konusunda yapacağımız iş birliği, kalbimizi yaralayan görüntülerin önüne geçilmesini sağlayacak önemli gelişmelerin kapısını da açacaktır. Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin, diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum. Siyasi ilişkilerimizin düzeyi ve ülkelerimizin potansiyeli ekonomik ve ticari iş birliğimizin de kısa sürede çok daha ileri götürülebilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Bu konuda her iki ülkenin de çaba göstermesi, adımlar atması gerektiği açıktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, temeli atılan havalimanı terminal projesinin, kardeş Kuveyt halkına hayırlı olması temennisinde bulunarak ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’a bu konuda vermiş olduğu desteğe teşekkür ederek tamamladı.

 

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mayıs 2017
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge