Türkiye

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin Kişinev Büyükelçiliği’nin yeni binasının açılış törenine katıldı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin Kişinev Büyükelçiliğinin yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı.

Yıldırım yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti olarak 2002’den beri dış temsilciliklerin sayısını artırma yolunda önemli mesafeler aldıklarını söyledi.

Bugün 236 yurt dışı misyonuyla dünyada en fazla diplomatik temsilciliğe sahip altıncı ülke konumunda olduklarına dikkati çeken Yıldırım, sadece temsilcilik açmadıklarını, açılan yerlerin ülkenin itibarını da temsil edecek güzellikte olmasına önem verdiklerini vurguladı.

Yıldırım, başta kiralama şeklinde açılan dış temsilciliklerin artık yavaş yavaş kendi arazisinde, özgün binalarla yenilendiğini, temsilciliklerin güzel hizmetlere vesile olan, kimlik sahibi binalara dönüştüğünü dile getirdi.

Kişinev’deki diplomatik temsilciliğin bölgedeki yabancı misyonlar arasında önemli konuma sahip olduğunu anlatan Yıldırım, “Bu ziyaret vesilesiyle ev sahibi Sayın Başbakan ile büyükelçilik binasını açma fırsatı bulduk. Kendisine, bu güzel ana tanıklık ettiği için teşekkür ediyorum. Bu yeni mekan, inşallah çok güzel iş birliklerinin oluşması ve iki ülke ilişkilerinin daha da ileri taşınması için önemli bir görev ifa eder. Vatandaşlarımızın kendi evi gibi gördükleri elçiliğimizin, Moldovalı dostlarımızın Türkiye ile gönül bağlarını güçlendirmesine vesile olacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra büyükelçilik binasını gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker ve Fatih Şahin, Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ve Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras da katıldı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mayıs 2017
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
seers cmp badge