Türkiye

Türkiye Olarak Bize Ne Düşüyorsa Yapmaya Hazırız

Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de Esed rejiminin kimyasal silah saldırısına ilişkin açıklamalarıyla ilgili “Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa, biz bunu yapmaya hazırız. Biz bundan asla çekinmeyiz, kim olursa olsun çekinmeyiz. Biz Amerika başta olmak üzere, tüm koalisyon güçleri bir araya gelelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ülke TV ve Kanal 7 televizyon kanallarının ortak yayınına konuk oldu. Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Acet’in sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İDLİB’TEKİ KİMYASAL SİLAH SALDIRISI

İdlib’teki kimyasal silah saldırısına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, klor gazıyla kimyasal saldırı neticesinde 100’ü aşkın, çoğu da çocuk olmak üzere insanların öldürüldüğünü, şehit edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırı sonrası manidar tablolar olduğunu, bir babanın kucağında ikiz yavrusuyla görüntüsünü, bir baba olarak eşiyle izlediğinde tüm dünyalarını paramparça ettiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, bu saldırıya ilişkin açıklamalarına bakılınca sanki bir müdahale yapılacak gibi bir intiba oluştuğu, böyle bir müdahale olursa Türkiye’nin tutumunun ne olacağına ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yıllık süre içerisinde her şeyden önce Obama’nın ne yazık ki ne Suriye’de ne Irak’ta üzerine düşen görevi yapması gerektiği şekilde yerine getirmediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları onlarla da çok konuştuklarını dile getirerek, “Trump, Obama’nın adeta bıraktığı o tabloyu devralmış durumda. Bunu hangi kadroyla, nasıl yapacak? Gördüğüm kadarıyla elinde tabi Obama’nın bıraktığı kadro var. Henüz kendi kadrosu A’dan Z’ye duruma hakim değil” ifadesini kullandı.

“BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜ, BAŞKA BİR TERÖR ÖRGÜTÜYLE YOK EDEMEZSİNİZ”

Trump’ın Dışişleri, Millî Savunma bakanlarını değiştirdiğini ama henüz Genelkurmay Başkanının aynı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların icrai noktadaki kişiler olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye’ye geldiğinde kendisine “Siz henüz Suriye’de yoksunuz” dediğini hatırlatan Cumhurbşakanı Erdoğan, “Rusya Suriye’de var. Ha siz şöyle Suriye’de varsınız, PYD’ye, YPG’ye silah, mühimmat bu tür yardımları yapmakla varsınız. Eğer bu böyle devam edecek olursa bilesiniz ki, buradaki bu cinayetler, bu terör esintileri devam edecek.’ Çünkü şöyle bir zihniyet var. Önce ABD’nin bunu değiştirmesi lazım. Yani ‘bir terör örgütünü, biz başka bir terör örgütüyle yok edelim, elimizde sıcaktan soğuğa değmesin.’ Bu olmaz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “‘Biz teklifimizi Sayın Obama’ya da yapmıştık. Şimdi size de yapıyorum’ dedim. ‘Gelin Türkiye, koalisyon güçleri beraber olalım DEAŞ denilen terör örgütünü beraberce oradan temizleyelim. Buna siz hâlâ olumlu cevap veremiyorsunuz.’ Kendilerine bunu söyledim. İleteceğini söyledi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya baktığımızda, ‘Suriye’de kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu masum insanları hedef alan bugünkü menfur kimyasal saldırı uygar dünya tarafından gözardı edilemez.’ Beşer Esad rejiminin bu hain eylemleri önceki yönetiminin zayıflığının ve kararsızlığının bir sonucudur. Obama 2012’de kimyasal silah kullanımına ilişkin kırmızı çizgisinin olduğunu söyledi. Ardından hiçbir şey yapmadı. ABD bu kabul edilemez saldırıyı kınama noktasında dünyadaki müttefikleriyle bir arada durmaktadır.”

“NETİCESİ ÖLDÜRMEK OLAN BÜTÜN SİLAHLAR AYNIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli olarak kimyasal silahlardan bahsetmenin yanlış olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Çünkü bana göre kimyasal silahlarla konvansiyonel silahlar arasında hiçbir fark yok. ‘Niye?’ derseniz, neticesi ölüm olan, neticesi öldürmek olan bütün bu silahlar aynıdır. Kimyasal silah gayri insanidir. Konvansiyonel silah insani değil, o çok açık, net vurur, bitirir. ‘Biz şu tarihte kimyasal silahlarla ilgili böyle bir karar alalım, bundan dolayı buna karşı tavır belirlememiz gerekir’ diyorsanız beni o çok ilgilendirmiyor. Ben şu anda konvansiyonel silahlarla burada o zamanlar 200 bin civarında insan öldürülmüştü. Kimyasal silahlarla ne kadar insan öldürüldü? 3-5 bin insan öldürüldü. 3-5 bin insanı mı konuşacağız yoksa 200 bin insanı mı konuşacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın son açıklamalarının yer aldığı haberi okuyarak, şöyle devam etti: “Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı sorumluluğum var. Dün yapılanlar benim için kabul edilemez.’ ifadesini kullandı. ‘Ürdün Kralı 2. Abdullah’la düzenlediği ortak basın toplantısında söz konusu saldırıya da değinen Trump’, burası önemli, ‘böylelikle benim için birçok çizgi aşıldı.’ dedi. ‘Trump Suriye Devlet Başkanı Başer Esed’e yönelik tutumunun değiştiğini de belirterek, kadın çocuk ve bebeklere yönelik salı günkü saldırının üzücü ve korkunç olduğunu ifade etti. Trump Esed rejiminin insanlığa yönelik bu iğrenç eylemlerine göz yumulamayacağını söyledi.’ Teşekkür ederim ama lafta kalmasın. Eğer bu hakikaten icraat ortaya konulursa, biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa, biz bunu yapmaya hazırız. Biz bundan asla çekinmeyiz, kim olursa olsun çekinmeyiz. Biz Amerika başta olmak üzere, tüm koalisyon güçleri bir araya gelelim. Ben Sayın Putin’le de konuştum ama Sayın Putin hala ‘bu işin arkasında Esed var mı yok mu?’ Bunu hala iki gündür, üç gündür anlamıyorsa bu bizim için de üzücüdür. Bunları süratle bizim aşmamız lazım, kararımızı vermemiz lazım. Dost kimdir, düşman kimdir, bölgedeki virüs kimdir, bunu artık lütfen öğrenelim, ona göre de artık adımımızı atalım.”

FIRAT KALKANI OPERASYONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı Operasyonuna ilişkin “Sürprizlerimiz var” şeklindeki ifadesinin sorulması üzerine, “Trump ‘Ben ne yapacağımı söylemem’ dedi. Şimdi bizim ‘sürprizlerimiz var’ derken Trump’ın söylediğinin bir başka söylem şeklidir. Bir yerde bir harekât yapıyorsanız, bunun yol izini, izlendikten sonra görürsünüz” dedi.

Ortadaki iki önemli hedefin Münbiç ve Rakka olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerablus’a girilerek DEAŞ’ın silindiğini, ancak kimsenin beklemediği anda silahlı kuvvetlerle Rai’ye de girildiğini anlattı.

“OBAMA MAALESEF PYD VE YPG’Yİ KORUMA GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine Dabık’a da girildiğini ifade ederek, buranın da önemli olduğunu, adeta DEAŞ’ın kutsalı olduğunu aktardı. Sonrasında hedefin El Bab olduğunu, onlar için önemli merkez olan buranın uğraştırdığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte El Bab halledildi. Şimdi güneydoğuya doğru, Münbiç’e yönelmemiz gerekiyor, hedef bu. Şimdi bakıyoruz ki bazıları orada bayrak dalgalandırma gayreti içinde. Zaten Sayın Obama’yla bu işi çözemedik biz. Çünkü Obama maalesef orada PYD’yi ve YPG’yi korumak gayreti içerisinde oldu, bunlara silah yardımı yaptı, çok ciddi silah yardımı yaptı. Kim ne derse desin, elimizde belgeleri var. Biz şimdi bunları Trump yönetimine de söyledik, yani ‘bizi ikna edemezsiniz’ dedik. ‘Elimizde bu belgeler var. Siz PYD terör örgütüne, YPG terör örgütüne bu silahları verdiniz ve onlara bu silah yardımını yaparken bunlardan aynı zamanda DEAŞ da istifade etti.’ Şimdi aynı tuzağa yeniden düşmek istemiyoruz. Eğer insani yardım adı altında bir şeyler yapacaksanız gelin bunu beraber yapalım. Rusya da bayrak dalgalandırmak istiyor. Tamam, beraber yapalım ama Münbiç’i gerçek sahiplerine verelim. Münbiç’in gerçek sahibi kim? Araplar, orada Kürt yok” şeklinde konuştu.

“SURİYE BİZİM İÇİN TEHDİT OLUŞTURAN BİR YER”

ABD’nin vereceği sözü tutacağına dair bir işaret olup olmadığına ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakalım. ‘Ben sizlerden aldığım bu bilgileri kendim için çok faydalı buldum’ dedi Dışişleri Bakanı. ‘Bunları başkanla konuşacağım’ dedi. Önümüzde, savunma bakanımızın da bir Amerika seyahati olacak. Bunları daha yakın temasla inşallah görüşmeye devam edeceğiz. Seçim de olsa biz Suriye’yi bir kenara koyamayız. Çünkü Suriye bizim için bir defa tehdit oluşturan bir yer” ifadesini kullandı.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Nisan 2017
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
seers cmp badge