Türkiye

Başbakan Yıldırım, Isparta Evet Diyor Mitingi’nde konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması süreci kapsamında Isparta 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Başbakan Yıldırım, konuşmasına Isparta ve ilçelerini selamlayarak, Isparta’nın hem istiklal mücadelesinin hem de demokrasi hareketinin şehri olduğunu söyledi.

Isparta’nın 1946’da çok partili siyasi hayata geçildiği günden itibaren hep demokrasinin yanında yer aldığını ifade eden Yıldırım, “Sizin hemşehriniz Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in, merhum Menderes’in, merhum Özal’ın yanında hep dimdik durdunuz. Siz en başından itibaren AK Parti’nin yanında, AK Parti’nin adam gibi adam genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında sarsılmadan durdunuz.” diye konuştu.

Bugüne kadar milletin karşısına hep alınları ak çıktıklarını dile getiren Binali Yıldırım, Isparta için bugüne kadar çok iş, eser ürettiklerini, bundan sonra da güzel eserler üreteceklerini belirtti.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllardır hayali olan şehir hastanesinin açılışını da yapacaklarını aktaran Yıldırım, daha önce Mersin ve Yozgat şehir hastanelerini açtıklarını, diğer illerde de açmaya devam edeceklerini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Az önce Sağlık Bakanımız söyledi. Bugünlerde milletin iradesine tabi olmayan bazı kesimler, kurtuluşu yalanda dolanda iftirada arıyorlar. İşte şimdi de diyorlar ki; ‘Efendim bu kadar lüks, bu kadar muazzam, bu kadar büyük hastane parasız olur mu? Bundan para alacaklar, muayene parayla olacak’. Külliyen yalan, iftira. Biz ‘insanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışıyla çalışıyoruz. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız. 5 kuruş para olmayacak. Diğer hastaneler nasılsa bu da aynen öyle olacak. Şimdiden hastanemizin hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, güzel hizmetlere vesile olmasını Cenabı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Sağlık çok önemli. ‘Sağlık olsun’ demekle olmuyor. Gereğini yapmak lazım. İnşallah hiçbirimizin hastaneye yolu düşmez ama düşerse de artık sizi bekleyen dünyanın en güzel hastaneleri var burada, aynı şekilde doktorları var. Isparta bunu çoktan hak ediyor. İnşallah sizlerin destekleriyle, dualarıyla daha fazlasını yapacağız.”

DARBECİ ZİHNİYET MENDERES’İ İDAM ETTİ

Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının 1950-1960 arasında büyük hizmetler yaptıklarını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Memlekete büyük eserler bıraktılar ama biliyorsunuz ‘hiçbir eser, hiçbir hizmet cezasız kalmaz’ derler. İşte bu CHP zihniyeti, bu darbeci zihniyet, Menderes’i, bakanlarını idam etti. O dönemde hepimiz biliyoruz yollar yapıldı, köprüler yapıldı, barajlar, okullar, hastaneler yapıldı, Türkiye’nin ekonomisi büyüdü, refahı arttı. Menderes, 10 yılda Türkiye’yi bir baştan bir başa imar etti ama bütün bu hizmetlerin karşılığı idam oldu. İki bakanı, kendisini idam ettiler. Neden yaptılar? Çünkü bunlar, bu vesayetçiler, bu hayırcılar milletin sevdiğini sevmezler. Milletin seçtiğine saygı göstermezler. 27 Mayıs darbesi bunun için oldu.”

Binali Yıldırım, darbelerin hükümetlere değil millete yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“27 Mayıs darbesini de millete yaptılar, size yaptılar. Yetmedi, 12 Eylül darbesini de size yaptılar. 28 Şubat’ta genç kızlarımıza neler yaptıklarını gördük. Okulların önünde nasıl başlarından başörtüleri çıkarıp aldıklarını gördük. En son 15 Temmuz alçak darbe girişimini de yine millete yapmak istediler ama bu sefer millet ‘dur’ dedi. Darbecilere geçit vermediniz. Cumhurbaşkanını onlara vermediniz, başbakanınıza sahip çıktınız, hükümetinize sahip çıktınız, bayrağı indirmediniz, ezanları dindirmediniz. Allah sizden razı olsun. Benim milletimin o gece, 15 Temmuz’da gözünün önüne Menderes geldi, Erbakan geldi, Zorlu geldi, Polatkan geldi. Aynı akıbet olmasın diye gençler, yaşlılar, kadınlar, toplara, tüfeklere göğsünü siper etti. Bu millet hükümetine, geleceğine sahip çıktı. Siz sadece darbeyi önlemediniz. Siz, merhum Menderes’in ruhunu da muazzez ettiniz. Siz sokaklara çıkarak, darbeyi durdurarak esasında 27 Mayıs’ın hesabını sordunuz.”

Milletin 15 Temmuz’da bir darbeyi püskürttüğünü, darbecilere darbe vurduğunu ifade eden Yıldırım, milletin 27 Mayıs’ın cevabını 15 Temmuz’da verdiğine işaret etti.

Yıldırım, alandakilere “Şimdi bir şey daha yapacağız. Bu darbeler dönemini ebediyen sonlandırmaya var mısınız? Çeteleri, cuntaları, vesayet odaklarını, tarihin tozlu sayfalarına göndermeye hazır mısınız? Güçlü iktidarlar, güçlü hükümet dönemini sürekli hale getirmeye hazır mıyız? Millet iradesini yeniden zirveye çıkarmaya var mısınız? Devlet, millet ayrımını ortadan kaldırıp devletle milleti kucaklaştırmaya hazır mısınız? Bunu 16 Nisan’da başaracak mıyız? 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek birlikte bütün Türkiye’yi inşa etmeye hazır mıyız?” diye sorarak, “evet” yanıtını aldı.

Başbakan Yıldırım, “Bak oraya ne güzel yazmış; ‘Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştaydım, 15 Temmuz gecesinde şehitlerle sokaktaydım.’ Gençlik, AK gençlik, siz Türkiye’nin geleceğisiniz. Ama Kılıçdaroğlu’na sorsan siz daha küçüksünüz milletvekili olamazsınız. Vatanı kurtarmak için hazırsınız ama ona göre milletvekili olmak için daha hazır değilsiniz.” dedi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

“18 maddelik anayasa değişikliği ile ne yapıyoruz? Milleti devletin patronu haline getiriyoruz. Millet patron, hükümetler amele. Hükümetler millete hizmet edecek, patron millet olacak. Bu, CHP’nin işine gelmez. Çünkü CHP yukarıdan bakmayı sever, amelelik yapmayı istemez. Onlar tembeldir, çalışarak, bugüne kadar hiç iş başına gelemediler. Hep dumanlı havayı kolladılar, vesayetleri takip ettiler, darbelerin arkasında durdular. Onlar milletin güveniyle iradesiyle hiçbir zaman gelecek aramadılar.

Geçmişte ne oluyordu? Siz seçiyorsunuz, Ankara’ya gönderiyorsunuz ama seçtiğiniz hükümetin yetkileri dağıtılıyor. Ankara’da gizli ortaklar var. Bu da yetmiyor, çeteler, cuntalar, yetki verdiğiniz hükümetlere musallat oluyor, onları taciz ediyor, rahatsız ediyor, yetkilerine göz dikiyor. İşte bu değişiklik ile millet iradesi milletin verdiği güce kimse sulanamayacak, kimse ortak olamayacak. Bundan sonra cumhurbaşkanlarını ve hükümeti doğrudan millet seçecek, sandıkta siz seçeceksiniz.”

YEDİ SEÇİMDİR KAYBEDİYOR AMA TEK ADAM OLMAYA DEVAM EDİYOR

Başbakan Yıldırım, değişiklik ile hükümete yetkinin sandıkta verileceğini, cumhurbaşkanının millet tarafından en fazla iki sefer seçilebileceğini, ondan sonra değiştirileceğini belirterek, “Diyorlar ki ‘tek adam rejimi olacak’. Milletin olduğu yerde, milletin patron olduğu yerde tek adam olur mu?” diye sordu.

“Ama CHP tek adam görmek istiyorsa Kılıçdaroğlu aynaya baksın.” ifadelerini kullanan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Yedi seçimdir kaybediyor ama tek adam olmaya devam ediyor. Neymiş? ‘Bütün yetkiler tek adamda toplanıyormuş, çok yetki veriliyormuş.’ Millet yetkiyi kime veriyor? Cumhurbaşkanına veriyor. Ne kadar yetki veriyor? En az yüzde 50 yetki veriyor. Başka kime veriyor? Meclis’e veriyor. Bunun dışında milletin yetki verdiği hiçbir güç yok. Çetelere, cuntacılara yetki yok. Kimde olacak yetki? Tabii ki milletin seçtiğinde olacak, sizin seçtiğinizde olacak. Eskiden olduğu gibi yetki çetelerde mi olacak cuntacılarda mı olacak? Siz seçtiniz, yetkiyi verdiniz, cuntalar, darbeciler, hükümetlere müdahale ettiler. Siz yetki verdiniz, medya patronları hükümetlere müdahale ettiler, hükümetlere ayar vermeye çalıştılar, devirmeye çalıştılar. İşte şimdi 16 Nisan’dan sonra bunların hepsi yok olup gidiyor. Kim kalıyor? Millet kalıyor, milletin adamları kalıyor. Hükümetler kurulacak, görevden o kurulan hükümeti sadece siz alacaksınız, millet dışında hiç kimse milletin yetki verdiği hükümete bir şey yapamayacaklar.”

Başbakan Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile artık Türkiye’nin kalıcı bir istikrara ve gençler için istikbale çok daha hazır hale geleceğini bildirdi.

Belirsizliklerin yok olacağını, krizlerin kaosların ortadan kalkacağını belirten Yıldırım, “Hükümet devrilebilir, seçim olabilir, darbe olabilir’ gibi söylentilere artık yer olmayacak. Seçtiğiniz hükümet 5 yıl boyunca hizmet üretecek, eser üretecek, sizlerin hayalini gerçeğe dönüştürecek. Ekonomi kat kat büyüyecek, daha da ileri gideceğiz. 14 senedir, hem üretiyoruz, hem hizmet yapıyoruz, hem de şeytan taşlıyoruz, şeytan taşlaya taşlaya onlardan vakit buldukça iş yaparak bugünlere geldik, yani engelli koşu yaptık, artık bundan sonra engelli koşu yok, engelsiz var, koşar adımlarla Cumhuriyetin 100. yılına emin adımlarla gideceğiz.”

Yatırımların daha da artacağını, terörle mücadelenin çok daha güçlü hale geleceğini vurgulayan Yıldırım, dış politikada Türkiye’nin gücüne güç katacaklarını, artık hiç kimsenin Türkiye üzerine hesaplar yapamayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine “hayır” diyenler olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“CHP bu değişikliğe ‘hayır’ diyor. Niye hayır dediğini biliyor mu? Bilmiyor, çünkü okumamış. Ne değişiklik geliyor, haberi yok. İşi gücü yalan. Aşağı mahallede bir yalan söylüyor, yukarı mahalleye geliyor kendi de inanıyor. Bunun yaptığı benim babaannemin dediği gibi ‘Kaval elin yel Allah’ın, üfle Kemal üfle’. Olağanüstü dönemler dışında hiçbir zaman bunlar iktidar olamadı. Onun için istemiyorlar. Bunlar ülke yönetmek nedir bilmezler. Sırtlarında bunların yumurta küfesi yok. Bu sistemin gelmesiyle CHP’nin keyfi kaçacak, rahatı kaçacak, çünkü çalışmak zorunda kalacak. Milletin gözüne girmek için daha çok gayret etmesi gerekecek. Yan gelip yatarak iktidar olmak yok.”

Başbakan Yıldırım, HDP’nin de sırtını Kandil’e dayadığı için “hayır” dediğini belirterek, “Milleti kandırdı. Oyları aldı, devresi gün Kandil’in hemen gölgesinin içinde oldu. Şantajla, tehditle, korkutarak artık benim Kürt kardeşlerimi tehdit ederek, oyalamayacak.” ifadelerini kullandı.

PKK’nın da “hayır” diyenler arasında olduğu, PKK’nın Kandil’deki terörist başlarının “Hayır için gece gündüz çalışın, ‘evet’ çıkarsa biz biteriz” dediğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

“Isparta’nın meydanından söylüyorum, evet bitecek, siz de biteceksiniz. Başka yolu yok. Bu milletin birliğine, kardeşliğine asla zarar veremeyeceksiniz. Başka kim ‘hayır’ diyor? FETÖ’cüler, 15 Temmuz’un teröristleri, darbecileri de ‘hayır’ diyor. O Pensilvanya’nın kandilini de söndüreceğiz, hesap verecek. Avrupa’daki bazı ülkeler de ‘hayır’ diyor. Bunlar hepsi kol kola girmişler, çünkü bu değişiklik olursa istedikleri gibi Türkiye’ye ayar veremeyecekler. Türkiye ekonomisinin şaha kalkmasını engelleyemeyecekler. Bir de milliyetçi maskesi takmış FETÖ’nün maşaları, onlar da ‘hayır’ diyor. İşte bunlara dikkat edelim. Bunların maskelerini düşürelim. Bunlar milliyetçi falan değil. Isparta’daki benim milliyetçi, ülkücü kardeşlerim bunların maskesini düşürün. Isparta’daki MHP’ye gönül veren vatandaşlarım, bunların tezviratlarına aldanmayacak. Bunlar milliyetçi değil, bunlar FETÖ’nün oyuncağıdır. Bunu herkes biliyor. Bunlara prim vermeyeceğiz.”

EVET DERSEK TÜRKİYE DÜŞMANLARI KAYBEDECEK

Yıldırım, halk oylamasının bir seçim olmadığına dikkati çekerek, partilerin seçime girmediğini, partilere oy verilmeyeceğini, Türkiye’nin geleceğine, aydınlık yarınlarına oy verileceğini vurguladı.

Vatandaşlara seslenen Yıldırım, Türkiye’nin geleceği için 16 Nisan’da ‘evet’ demeye hazır olup olmadıklarını sordu. Yıldırım, “16 Nisan’da ‘evet’ diyelim, Türkiye’nin muasır medeniyetler yolundaki hedeflerine doğru kararlılıkla yol alalım. 16 Nisan’da ben vatandaşlarımızın terör örgütlerini sevindirmeyeceğine yürekten inanıyorum. ‘Evet’ dersek terör kaybedecek, ‘evet’ dersek Pensilvanya kaybedecek, ‘evet’ dersek Türkiye düşmanları kaybedecek, millet kazanacak. Türkiye büyüyecek, şaha kalkacak, artık terör örgütleri başımızı ağrıtmayacak. ‘Evet’ dersek Türkiye’nin ufku açılacak, önü açılacak. 16 Nisan Türkiye için, Isparta için bir milat olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti iktidarı olarak 81 ile, 80 milyon vatandaşa 14 yıldır binbir zorlukla mücadele ederek hizmet ettiklerine dikkati çeken Yıldırım, Isparta’ya geçen 15 yıl içerisinde 9 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Yıldırım, 2002’de Isparta’nın ihracatının 57 milyon iken bugün 165 milyon liraya çıktığını kaydederek, 17 baraj ve gölet, 113 dere ıslahı, bin 75 derslik ve 3 bin 650 konut inşa ederek hak sahiplerine verdiklerini kaydetti.

Toplam 8 spor tesisini hizmet aldıklarını dile getiren Yıldırım, Isparta’nın doğalgaz ve içme suyu problemlerini çözdüklerini, çiftçilere 740 milyon lira destek sağladıklarını ve Süleyman Demirel Üniversitesini büyüttüklerini, yurt kapasitesini 2 katına çıkardıklarını ve 6 bin kişilik yeni yurt yapacaklarını aktardı.

Yıldırım, 2002’de Isparta’da sadece 92 kilometre bölünmüş yol olduğunu, 15 yıl içinde bölünmüş yol miktarını 185 kilometreye çıkardıklarını belirterek, “92 kilometre nere 185 kilometre nere. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük, milleti birleştirdik, yolları böldük, gönülleri birleştirdik, yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz, bu bayrağı indirtmeyiz.” dedi.

Isparta-Antalya arasını, Isparta’dan Şarkikaraağaç yol ayrımına kadar olan yolları yapacaklarını aktaran Yıldırım, 400 kilometrelik köy grup yollarının 200 kilometrelik kısmının bu sene sıcak asfalt ile kaplanacağını, geri kalan 200 kilometrenin de seneye bitirileceğini söyledi.

Kente hızlı treni de getireceklerinin müjdesini veren Yıldırım, 755 yataklı şehir hastanesinin de açılışını bugün yapılacağını kaydetti.

Başbakan Yıldırım, 16 Nisan’dan sonra çok daha büyük yatırımların önünün açılacağını, Türkiye’nin şaha kalkacağını, Isparta’nın ihya olacağını dile getirdi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Mart 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
seers cmp badge