Türkiye

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şansölye Merkel ile askerî, siyasi, ekonomik, ticari tüm ilişkilerle; ulusal ve bölgesel bütün terör olaylarını ele alma fırsatı bulduklarını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“BÖLGESEL TERÖR OLAYLARINI ELE ALDIK”

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel’i Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini; gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmelerde askerî, siyasi, ekonomi, ticari tüm ilişkilerle ulusal, bölgesel bütün terör olaylarını ele alma fırsatı bulduklarını kaydetti.

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri değerlendirme imkânı da bulduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayine yönelik birlikte neler yapabiliriz, bunları kısa özet görüşme imkânımız oldu. Siyasi ilişkilerde gerek Avrupa Birliği süreci olsun, gerekse NATO ile ilgili konular, bunları görüşme imkânımız oldu. Tabii ekonomik ilişkilerde de ticaret hacmimiz şu an itibariyle 35 milyar dolar ve bunun daha ileri nasıl taşırız, bunları görüşme imkânımız oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile birlikte Ege’deki gelişmeleri de değerlendirme fırsatlarının olduğunu belirterek, bölgesel olarak ağırlıklı Suriye-Irak konusunu değerlendirdiklerini ve bundan sonraki süreçte Suriye’de ne gibi adımların atılabileceğini görüştüklerini ifade etti.

“ULUSLARARASI TERÖRİZMLE MÜCADELEDE, ULUSLARARASI DAYANIŞMA OLMALI”

Mülteci sorununu da ele alma imkânlarının olduğunu ve bunları da ayrıca konuştuklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Terörle mücadelede birlikte neler yapabiliriz, bunları da yine konuşma imkânımız oldu. Özellikle de bu konudaki kararlılığımız zaten Türkiye olarak bellidir, buradan taviz vermemiz mümkün değil. Ama uluslararası terörizmle mücadele, sadece bir ülkenin hâlledebileceği değil burada uluslararası bir dayanışmanın, bir mutabakatın olması kesinlikle söz konusudur. Kaldı ki şu anda Almanya 3 milyona yakın soydaşımızın yaşadığı bir ülke. Bizim dayanışmamız çok büyük önem arz ediyor ve bu dayanışmayla özellikle bölgedeki terörizme iki NATO ülkesi olmak hasebiyle de koalisyon güçleri içerisindeki Almanya’nın burada bizlerle dayanışması büyük önem arz ediyor. Ve bu dayanışmamızı gerek buralarda, gerek Ukrayna’da yine bugüne kadar nasıl bir örneğini verdiysek, bundan sonraki süreçte de vererek devam ettirmemizin gereğine inanıyorum. Sayın Şansölyenin biraz sonra da Sayın Başbakanımızla yapacakları görüşmeyle inanıyorum ki bu seyahatin Türkiye-Almanya arasında önemli bir yeri olacaktır” diye konuştu.

ALMANYA ŞANSÖLYESİ MERKEL: “15 TEMMUZ’DA TÜRK HALKININ DEMOKRASİ İÇİN NASIL KENDİNİ ORTAYA KOYDUĞUNU GÖRDÜK”

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Merkel ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte çok yoğun ve detaylı görüşmelerinin olduğunu, ikili ve uluslararası konular hakkında görüştüklerini dile getirdi.

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından Türkiye’ye ilk ziyaretinin olduğuna dikkat çeken Şansölye Merkel, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu olayı da ele aldık. Terörle mücadele konusunun çok önemli olduğunu, aynı zamanda bu darbe teşebbüsüne neden olanların da cezalandırılması gerektiğini görüştük” dedi.

Merkel, 15 Temmuz darbe kalkışmasında Türk halkının demokrasi ve demokratik ilkeler için nasıl kendini ortaya koyduğunu gördüklerine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşmede ikili ekonomik ilişkileri ele aldıklarını kaydeden Şansölye Merkel, her türlü terörle mücadele konusunu da görüştüklerini ifade etti.

Terörle mücadelede yakın bir iş birliği içinde olunması gerektiğini konuştuklarının altını çizen Şansölye Merkel, “Özellikle yeni yılda İstanbul’da ve Türkiye’deki diğer terör saldırıları nedeniyle Türkiye’nin çok büyük zarara uğradığını konuştuk. Hepimiz etkileniyoruz ve bu konuda daha yakın iş birliği içinde olma sözü verdik birbirimize. İlişkiler iyi, fakat ekonomik ilişkiler daha da iyi olabilir. İki tarafın da önemsediği bölgesel konulara değindik, Suriye, Irak konusu, mülteci konusu özellikle Türkiye için çok önemli bir konu, aynı zamanda Almanya ve Avrupa Birliği için de tabii ki önemli. Avrupa Birliği’nin vaat etmiş olduğu finans desteğinin en kısa zamanda akması gerektiğini ifade ettim” diye konuştu.

Şansölye Merkel, Suriye konusunda uluslararası düzeyde de sorumluluk üstlenilmesi gerektiğini ifade ettiklerini belirterek, “Burada siyasi görüşmelerin sürdürülmesini arzu ediyoruz, örneğin Cenevre’de devam etmesi… Halep’te yaşanan üzücü olayların tekrarlanmaması için. Zannediyorum ki Avrupa Birliği’yle Türkiye arasındaki anlaşma her iki tarafın çıkarına, menfaatine sonuçlar getirdi. Bizi burada kabul ettiğiniz teşekkür ediyorum. Açık sözlülükle tartışmalı konuları da ele aldığımız için teşekkür ediyorum. Benim için önemli olan, görüşmeleri sürdürmemiz, çözümler bulmamız. Çünkü çağdaş dünyamızda karşımızdaki sorunları tek başımıza çözemeyiz, ancak uluslararası diyalogla çözebiliriz” dedi.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Şubat 2017
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
seers cmp badge