Türkiye

İzmir şehitleri için adliyede tören

İzmir’de dünkü terör saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Can için İzmir Adliyesinde tören düzenlendi.

Adliyenin protokol girişinde düzenlenen törende konuşan Bakan Bozdağ, ülkeye, adliyeye ve emniyete canları pahasına hizmet veren iki değerli evladı bugün hakka uğurladıklarını, onların şehitlik mertebesine yükseldiğini ifade etti.

“Saldırı, Türkiye’nin terörle mücadelesine asla zarar vermeyecektir”

Bakan Bozdağ, “Rabbim rahmetiyle muamele etsin, mekanları cennet olsun. Onlar şehitler. İnancımıza göre şehitler diridir ancak biz onların diriliğini bilemeyiz, Rabbim bilir. Rabbim onların şefaatinden bizleri ahirette mahrum etmesin. Ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Ateş düştüğü yeri yakar, bunu biliyorum ama onlar, ülkeleri için, vatanları, milletleri için şehit oldular.” dedi.

Bakan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu saldırı aynı zamanda Türk milletinin birliğine, beraberliğine, kardeşlik hukukuna yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı, Türkiye’nin terörle mücadelesine asla zarar vermeyecektir. Türkiye bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi terörle en etkin şekilde mücadele etmeye devam edecektir.

Terörün sonunu getirene kadar, teröristlerin sonunu getirene kadar, terör örgütlerini bitirene kadar Türkiye’nin terörle mücadelesi etkin bir şekilde sürecektir. Bu saldırıları yapanlar, yaptıranlar ve onları kullanan arkasındaki karanlık güçler, eğer ‘bunları yaparsak Türkiye’nin terörle mücadelesi zaafa uğrar, Türkiye bizim dediğimiz çizgiye gelir’ hesabı yapıyorlarsa boşuna aldanıyorlar. Türkiye, bin yıldır bu topraklarda, binlerce yıl yine bu topraklarda var olmak, güçlü olmak, hür ve bağımsız olmak, huzur ve bağımsızlık içinde yaşamak için mücadelesine devam edecektir.”

Adliyedeki tören

İzmir Adliyesinin protokol girişinde düzenlenen törene, şehitlerin ailesi ve yakınları, siyasiler, yargı mensupları, adliye çalışanları, avukatlar ve çok sayıda kişi katıldı.

Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Şehitlerin özgeçmişinin okunduğu törene katılanlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı attı.

İzmir Müftüsü Ramazan Muslu’nun şehitler için yaptığı duanın ardından Türk bayrağına sarılı naaşlar cenaze araçlarına konuldu.

Sekin için İzmir Valiliği önünde de tören düzenlendi

Yağmura rağmen çok sayıda İzmirli’nin katıldığı törende duygulu anlar yaşandı.

Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, meydanda hazırlanan platforma konuldu. Bu sırada kardeşleri, şehidin fotoğrafını taşıdı.

Şehit polis Fethi Sekin’in kardeşleri Ahmet, Vedat, Fikret, Fikriye Sekin ile Lütfiye Şahin ve Fethiye Acun, naaşın başına gelerek bir süre dua etti, tabuta sarıldı.

Daha sonra şehidin eşi Rabia Sekin ve çocukları Burak Tolunay, Zeynep Dila ve Nisa, babalarının naaşının başında tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Anne Rabia Sekin, tabuta sarılarak ağlayan çocuklarını “Ağlama kızım dik durmalıyız” sözleriyle teselli etti, eşinin tabutunu okşayarak “Allah senden razı olsun” dedi.

Şehidin küçük kızı Nisa, tabutun başından bir süre ayrılmak istemedi. Yakınlarının yardımıyla kendilerine ayrılan bölüme geçen Sekin ailesinin, töreni bir süre el ele tutuşarak takip ettikleri gözlendi.

Ellerindeki Türk bayraklarıyla kuvvetli sağanağa rağmen alana gelen çok sayıda İzmirli, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Polise uzanan eller kırılsın”, “Kahrolsun PKK”, “Şehidim hakkını helal et bize” ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” sloganları attı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve şehidin özgeçmişinin okunmasının ardından konuşma yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir’in şehit polis memuru Sekin sayesinde dün büyük bir felaketten ve faciadan kurtulduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin bütün terör örgütleriyle mücadelesinin kararlılıkla süreceğini vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

“(Şehit polis memuru Fethi Sekin) Dün sadece şehit olarak cennete gitmedi aynı zamanda daha pek çok insanımızın şehadet mertebesine ulaşmasına, gazi olmasına, yaralanmasına engel oldu. Büyük bir faciayı önledi. İzmir bu noktada geçmişte de büyük sınavlar verdi. Hasan Tahsin düşmana ilk kurşunu sıktığında buradan yükselen ateş tüm Türkiye’yi kapladı. Bugün hür ve bağımsız ülkede yaşama imkanı elde ettik. Yine 15 Temmuz’da Ömer Halisdemir, nasıl bir kirli oyunu bozduysa şehadet mertebesine ererek ülkemizin önünü açtıysa Fethi Sekin kardeşim de dün aynı şekilde kendini feda ederek büyük bir felaketin önüne geçmiştir.”

“Son mermisine kadar çatıştı”

İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın da İzmir ve Türkiye’nin bugün çok büyük bir kahramanı uğurladığını belirterek, Fethi Sekin’in “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” inancıyla yoğrulduğuna ve ay yıldızlı üniformasını kefen yaptığına işaret etti.

Aşkın, dünkü terör saldırısında bombalı aracı ilk Fethi Sekin’in fark ettiğini ve kalabalığı uzaklaştırdığını, otomatik tüfekle kendisine ateş eden hainlere karşı tereddüt etmeden ateş ettiğini, birini vurduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Kahraman şehidimiz son mermisine kadar teröristlerle çatıştı ve alçaklar tarafından vurularak şehit edildi. Kahraman silah arkadaşlarımız çok şükür şehidimizin kanını yerde bırakmadı. Ecdadımızın bizlere emaneti olan bu vatanı her birimiz canımız pahasına koruyacak ve gelecek nesillere tertemiz teslim edeceğiz. Bu yolda önümüze çıkan hainlere gereken dersi vermekte bir an bile tereddüt etmeyeceğiz. Tüm dünya şunu bir kez daha bilsin, hain piyonlar ve onların sinsi sahipleri asla bu devleti yıkamayacak, bu yüce milleti bölemeyeceksiniz.”

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Ocak 2017
P S Ç P C C P
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
seers cmp badge