Türkiye

Yeni Türkiye’nin İnşasını 80 Milyon Hep Birlikte Gerçekleştireceğiz

SÜTAŞ Entegre Tesislerinin açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz demokrasisine, özgürlüğüne, bayrağına, ezanına, devletine, toprağına göz dikilmesine izin vermeyeceğini tarihimizin her döneminde olduğu gibi, son yıllarda da sayısız kez ortaya koymuştur. Bugün güvenlik güçlerimiz Suriye’de PYD ve DEAŞ’la, ülke içinde PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle yoğun bir mücadele içindedir. Bu mücadelede milletimizin, güvenlik güçlerimize, hükûmetimize, devletimize desteğinin tam olduğunu biliyorum, görüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Tire’de yapımı tamamlanan SÜTAŞ Entegre Tesislerinin açılış törenine katıldı. Tire’de gerçekleşen törende; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve bazı milletvekilleri de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende bir konuşma yaptı.

“TESİS, YAKLAŞIK 8 BİN AİLEYE DÜZENLİ GELİR İMKÂNI SAĞLAYACAK”

Açılışı yapılan ve 80 milyon dolar yatırım bedeli olan tesisin şehre, ülkeye, millete ve yatırımı gerçekleştiren firmalara hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesisin 850 kişiye istihdam, yaklaşık 8 bin aileye düzenli gelir elde etme imkânı sağlayacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesiste aynı zamanda üniversite öğrencileri ve üreticiler için eğitim merkezinin bulunmasının da önemli bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nüfusu 80 milyona dayanan, 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi bulanan bir ülkenin üretim tesislerinin artık bu şekilde, eğitim dâhil tüm unsurları kapsıyor olması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesisin sahibi SÜTAŞ Şirketler Grubu ile tesisin faaliyete geçmesinde emeği geçenleri tebrik etti ve ekledi: “Gerek tesislerin sahibi olan firmamıza, gerek burada doğrudan istihdam edilecek, gerekse de süt vererek üretime dâhil olacak tüm vatandaşlarımıza bol ve bereketli kazançlar temenni ediyorum.”

“MİLLETİMİZİN, GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE DESTEĞİNİN TAM OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Türkiye’nin asıl gündeminin ve meselesinin yatırım ve üretim olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz demokrasisine, özgürlüğüne, bayrağına, ezanına, devletine, toprağına göz dikilmesine izin vermeyeceğini tarihimizin her döneminde olduğu gibi, son yıllarda da sayısız kez ortaya koymuştur. Bugün güvenlik güçlerimiz Suriye’de PYD ve DEAŞ’la, ülke içinde PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle yoğun bir mücadele içindedir. Bu mücadelede milletimizin, güvenlik güçlerimize, hükûmetimize, devletimize desteğinin tam olduğunu biliyorum, görüyorum. Onun için de diyorum ki, bu millet güçlü bir millettir, bu millet yüce bir millettir” diye konuştu.

“YATIRIMLARIMIZI, PROJELERİMİZİ ERTELEMEK BİR YANA ÖNE ÇEKMELİYİZ”

Konuşmasında ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ vurgusunda bulunan ve şu anda Türkiye’nin mücadelesinin tek bir alanla sınırlı olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Topyekûn bir mücadele yürütüyoruz, yürütmek zorundayız. Çünkü ülkemize yönelik saldırılar bu şekilde. Terörden darbe girişimine, ekonomik sabotajdan diplomatik provokasyonlara kadar her yol ve yöntem denenerek Türkiye’nin önü kesilmeye çalışılıyor. Ne yaptılar? Hemen üzerimize ekonomik baskı uyguladılar. Çıktım şunu söyledim: Dedim ki, ‘Yastığınızın altında ne kadar dolar varsa gelin, Türk Lirasına çevirin’ sağ olsunlar, şu ana kadar benim vatandaşım yaklaşık 2 milyar doları TL’ye çevirdi. Bunun için her birimiz kendi cephemizden, kendi sorumluluk alanımızdan mücadeleye katılmak mecburiyetindeyiz. İşçi fabrikasında en iyi üretimi yapacak, çiftçi tarlasında en iyi ürünü yetiştirecek. Esnaf ve sanatkârımız müşterilerine en iyi hizmeti verecek. İş adamımız yatırımlarını devam ettirecek, üretimi, istihdamı artıracak. Bankacılarımız en uygun finansman imkânlarını sağlayacak. Hep diyorum ya, düşük faizle işverene, girişimciye kredi sağlayacak. Yoksa yüksek faiz oranlarıyla eğer sen işverenimin karşısına dikilirsen, o zaman yatırımcı nasıl olacak da yatırımda bulunacak? Mümkün değil. İhracatçılarımız sürekli yeni pazarlar bulma, mevcutları güçlendirme peşinde olacak. Bu şekilde kendi alanlarımızda tüm gücümüzü, imkânlarımızı ortaya koymalıyız.”

Şehitlere ve gazilere olan vefa borcunu ödeyebilmenin en doğru ve en güzel yolunun bu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün karlı dağların sarp tepelerindeki mağaralarda PKK’lı teröristleri arayan, El-Bab’ı DEAŞ’tan kurtarmaya çalışan, Başika’da Ninova Muhafızlarını eğiten, gizli açık tüm yöntemleriyle FETÖ’yü deşifre ve tasfiye için çalışan, Afganistan’da güvenliği ve huzuru temin için görev yapan, velhasıl ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında fedakârca mücadele eden güvenlik güçlerimiz bizden dua ile birlikte ülkemizin kalkınması, büyümesi için çalışmamızı bekliyor. Çünkü bu evlatlarımız vazifelerini tamamlayıp geri döndüklerinde kendileri ve sevdikleri için güvenli olmasının yanında ekonomik olarak da üretken bir Türkiye bulmak istiyorlar. İşte bu sebeple yatırımlarımızı, projelerimizi ertelemek bir yana öne çekmeli, azaltmak bir yana artırmalıyız” dedi.

“MODERN ALTYAPIYA SAHİP ÜRETİM MERKEZLERİNİN SAYISINI ÇOĞALTMALIYIZ”

Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi, kalkınması için, 2023 hedeflerine ulaşmak için adım adan, taş üstüne taş koyan herkesi desteklediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Yaşadığımız krizlerin bize gösterdiği bir hakikat var, Türkiye olarak her alanda kendi kendimize yeten, bununla birlikte ihracat yapan bir ülke hâline gelmeliyiz. Gelir miyiz? Evelallah geliriz, hiç endişemiz olmasın. Üretimimizi, kendi tasarımımızı kendimiz yaparak, kendi teknolojimizi kendimiz geliştirerek. İleriye taşımadan değerli kardeşlerim, unutmayın, bu hedefe ulaşamayız. Savunma sanayinden tarıma kadar her alanda bu yaklaşımı hâkim kılmak ve gereken altyapıyı oluşturmak zorundayız. Türkiye gibi bir ülkenin tarım ve hayvancılık ürünleri için dışarıya milyonlarca dolar ödemiş olmasından ben rahatsızlık duyuyorum. Biz kendimizle birlikte bölgemizdeki kardeşlerimizi, dostlarımızı rahatlıkla doyabilecek potansiyele sahip bir ülkeyiz. Ancak, ihracat standartlarını karşılayacak üretim ve bunların pazarlanması konusunda sıkıntılarımız olduğu anlaşılıyor. Açılışını yaptığımız bu tesis gibi büyük kapasiteye ve modern altyapıya sahip üretim merkezlerinin sayısını çoğaltmalıyız.”

Sütaş Şirketler Grubu’nun sahipleri ile benzer tesisin Bingöl’de de açılması hususunu konuştuklarını ve kendilerinin de bu teklifi kabul ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Mademki oralar bizim için teşvik bölgesidir, teşvik bölgelerinde de hemen adımı atarak Bingöl gibi bir ilimizde böyle bir entegre tesisinin kuruluyor olması, kurulmuş olması şüphesiz ki hem istihdam sağlayacak, hem üretim sağlayacak ve böylece oralar da ayağa kalkacaktır” ifadelerini kullandı.

“TARIMSAL ÜRETİM TEKNOLOJİYLE DESTEKLENMEDİKÇE ARZU EDİLEN DÜZEYE ULAŞAMAZ”

Anadolu’da hâlâ 5-10 dönümlük tarlalarda üretim yapılmaya çalışılmasının yeterli görülemeyeceğini, tarımsal üretimin teknolojiyle desteklenmedikçe arzu edilen düzeye ulaşılamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknoloji yatırımı da ancak belirli büyüklüklere ulaşınca verimli hâle gelir. Traktörü yılda 1 ay kullanıp, kalan 11 ay bahçede yatırırsanız, üretimi geliştirecek yolu açamazsınız, bu mantık mantık değil. Tarlalar boş dururken hayvan yeminin tamamını dışarıdan almaya kalkarsanız, elde ettiğiniz kazançtan memnun olmazsınız. Son yıllarda tarım ve hayvancılıkta endüstriyel üretimi geliştirme doğrultusunda önemli adımların atıldığı biliyorum. Görünen o ki, yapılanlar doğru da olsa yetersiz. Onun niçin topraklarımızı, meralarımızı, su kaynaklarımızı, denizlerimizi daha etkin kullanmanın yollarını aramayı sürdürmeliyiz. Makineden tarıma, turizmden sağlığa kadar her alanda son yıllardaki kayıplarımızı telafi etmenin ötesinde, daha büyük atılımların çabası içinde olmalıyız. Ve bu konuda tüm yatırımcılarımıza, üretimcilerimize, tüm vatandaşlarımıza ben güveniyorum, inanıyorum. Yeni Türkiye’nin inşasını 80 milyon hep birlikte gerçekleştireceğiz; Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

Konuşmasının sonunda, firmanın ürünlerinden olan ayranı içen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı bir konuşmada ‘Bu milletin millî içkisi ayrandır’ dediği için haftalarca kendisine saldırıldığını hatırlattı ve “Varsın saldırsınlar, bizim millî içkimiz ayrandır” dedi.

Açılışı yapılan SÜTAŞ Tire Entegre Tesislerinin hayırlı olması temennisinde bulunarak, tesisin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenleri kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve törene katılan bakanlarla birlikte açılış kurdelesini kesti.

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2016
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
seers cmp badge