Türkiye

Başbakan Yıldırım, İzmir’de doğalgaz depolama yatırımları açılış töreninde konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin son 14 yılda elektrik enerjisi kurulu gücünü yaklaşık 3 katına çıkardığını belirterek, “Bugün 78 bin 500 megavat kurulu güce ulaşmış bulunuyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları gücümüzü de aynı şekilde 3 kat artırarak 33 bin megavata yükseltmiş bulunuyoruz. 2002’de sadece 4 bin kilometre doğalgaz iletim ve dağıtım hattımız varken bugün 125 bin kilometrelik hatta sahibiz” dedi.

Türkiye’nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Egegaz’ın LNG terminali ilave kapasite yatırımları, Aliağa ilçesinde Etki Liman İşletmelerine ait yüzer terminal iskele sahasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete girdi.

Başbakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, bugün özel sektör eliyle başlatılan 2 dev projenin hayata geçirildiğini, hükümet olarak enerji politikasını oluştururken ilk sıraya “enerji arz güvenliğini” ve “enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesini” aldıklarını ifade etti.

125 BIN KİLOMETRELİK DOĞALGAZ HATTI

Özel sektörü bu hedefe hedefe ortak ettiklerine dikkati çeken Yıldırım, bugün yapılan açılışların da hükümetin özel sektöre verdiği önemin ve desteğin en güzel örneği olduğunu kaydetti.

Başbakan Yıldırım şöyle konuştu:

“Türkiye olarak son 14 yılda elektrik enerjisi kurulu gücümüzü yaklaşık 3 katına çıkardık. Bugün 78 bin 500 megavat kurulu güce ulaşmış bulunuyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları gücümüzü de aynı şekilde 3 kat artırarak 33 bin megavata yükseltmiş bulunuyoruz. 2002’de sadece 4 bin kilometre doğalgaz iletim ve dağıtım hattımız varken bugün 125 bin kilometrelik hatta sahibiz. Doğalgazı ulaştırdığımız il sayısı 78’e ulaşmış vaziyette. 2018’e gelindiğinde artık doğalgaz olmayan il kalmadığı gibi bir çok ilçemizde doğalgaz kullanılır hale gelmiş olacak.

Doğalgaz işiyle uğrayan şirket sayısı AK Parti hükümetleri öncesi 7 iken bugün 68’e ulaştı. Yıllık 1 milyar metreküp doğalgaz depolayacak Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama çalışmasının ilk etabı çalışmaları başladı. Önümüzdeki sene ilk üç depoyu hemen bu yılbaşında hizmete alacak hale getiriyoruz. Silivri Doğalgaz Depolama Tesisinin kapasitesi 2 katına çıkıyor. Dünyanın en büyük 14’üncü LPG pazarı durumundaki Türkiye, Bakü-Tiflis-Ceyhan hattıyla Azeri ve Irak petrolünü tüm dünyaya gönderiyoruz.

TANAP ve devamındaki TAP projeleriyle 16 milyar metreküp Azeri gazını ülkemize ve buradan Avrupa’ya iletmiş olacağız. Geçtiğimiz ekim ayında Türk Akım Projesi’nin anlaşmasını da karşılıklı olarak imzaladık. Önümüzdeki sene Şangay İşbirliği Örgütü’nün Enerji Kulübü Başkanlığını da Türkiye yürütecek. Başkanlık dönemimizin enerji stratejimize yeni bir vizyon katacağına inanıyorum. Bu çalışmalardaki hedefimiz Türkiye’yi enerji geçiş güzergahı haline getirmek ve aynı zamanda komşularımızın enerji ihtiyacını sağlamak.”

YATIRIMLAR ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİNE KATKI SUNACAK

Bugün açılışı yapılan yatırımların Türkiye’nin enerji arz güvenliğine katkı sunacağını dile getiren Yıldırım, Egegaz’ın sıvılaştırılmış gaz depolama kapasitesinin yüzde 50 arttığını, günlük 16 milyon standart metreküpten 24 milyon metreküpe çıktığını söyledi. Başbakan Yıldırım, Etki Liman İşletmeleri’nin de Türkiye’nin ilk yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz tesisi (FSRU) ve limanı ile dağıtım şebekelerini hizmete aldığını, 6 ay içinde tamamlanan bu tesisin kara terminallerinden çok daha kısa, rekor bir sürede tamamlandığını vurguladı.

Tesisin günlük gazlaştırma kapasitesinin 20 milyon standart metreküp olduğunu kaydeden Yıldırım, “Her iki projenin doğalgaz üretiminde yaşanan mevsimsel değişimler ve dalgalanmalara karşı önemli bir emniyet tedbiri olacağını ifade etmek istiyorum. Özellikle doğalgaz ihtiyacımızın yoğun olduğu dönemlerde arz güvenliğinde herhangi bir sorun yaşanmamış olacak. Ayrıca her iki terminalin İzmir Aliağa’da kurulmuş olması boğazlardan tehlikeli yük geçişini de azaltmış olacak. İki enerji projesinin de ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, bu yüzyılın en önemli gündem başlıklarından birinin enerji olduğunu belirterek, “Bölgemizde yaşanan olumsuzlukların kaynağında da enerji kaynaklarının nasıl değerlendirileceği, kimler tarafından kontrol edileceği gerçeği yatıyor.” dedi.

Türkiye’nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Egegaz’ın LNG terminali ilave kapasite yatırımları, Aliağa ilçesinde Etki Liman İşletmelerine ait yüzer terminal iskele sahasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete girdi.

Başbakan Yıldırım, küreselleşen dünyada enerjinin ülkelerin politikalarını belirlediğini, birbirleriyle ilişkilerini yönlendirdiğini ifade ederek, “İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli gündem başlıklarından biridir enerji. Ekonomiden siyasete, güvenlikten dış politikaya kadar hayatın her alanında enerji ağırlığını hissettiriyor, ilişkileri ve gelişmeleri yönlendiriyor. Bölgemizde yaşanan olumsuzlukların kaynağında da enerji kaynaklarının nasıl değerlendirileceği, kimler tarafından kontrol edileceği gerçeği yatıyor” diye konuştu.

Özelikle son dönemde enerji konusunun, ulusal güvenlik ve bağımsızlığın temel unsuru haline geldiğine işaret eden Yıldırım, “Enerjiye olan talebin ise gün geçtikçe, sanayileştikçe, refah seviyesi arttıkça artacağını biliyoruz. Küresel enerji arz ve güvenliği açısından üstlendiğimiz rolün, ülkemizin konumunun farkındayız.” şeklinde konuştu.

TRANSİT ÜLKE HEDEFİ

Türkiye’nin geniş ve kapsamlı bir enerji vizyonuna sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Az önce Bakanım enerji öngörülerimizi, hedeflerimizi çok detaylı şekilde ortaya koydu. Enerji stratejimizi bu vizyona dayanarak, küresel gelişmelerle beraber beklentileri de göz önünde bulundurarak yaptık. Türkiye’yi, doğu-batı, kuzey-güney ekseninde transit ülke haline getirmek en temel hedefimizdir. Bu kapsamda özel sektörde hizmet üreten bütün şirketlere devlet politikalarına sundukları destekten dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu kıymetli projeyi hayata geçiren, Egegaz’a, Etki Liman İşletmesi ve BOTAŞ’a teşekkür ediyorum. Ayrıca Enerji Bakanımız ve ekibine de Türkiye’nin enerji arz güvenliğini, yedek kapasite oluşturma yönündeki bu gayretlerinden dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum.”

Başbakan Yıldırım, İzmir’in kendi memleketi, seçim bölgesi olduğunu hatırlatarak, kentte bugün 2 önemli eseri hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Küçük Menderes havzasının özellikle tarım ve hayvancılıkta Türkiye’ye katma değer üretmede çok büyük bir payı olduğunu dile getiren Yıldırım, İzmir’e yapılan her yatırımın Türkiye’nin kalkınmasına, ülkenin geleceğine yapılmış yatırım anlamına geldiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım, 2011’de başlattıkları ’35 İzmir 35 Proje’nin tüm hızıyla devam ettiğini, bunların İzmir’i, İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlere bağlayacak ve Türkiye’nin gücüne, zenginliğine zenginlik katacak önemli projeler olduğunu kaydetti.

İstanbul-İzmir otoyolunun, İstanbul ile İzmir’i kapı komşusu yapacağını, 2018’de 9 milyar dolarlık bu muazzam projenin tamamen bitirileceğini anlatan Yıldırım, 2017’de de Manisa ile İzmir’i birleştirecek Sabuncubeli Tüneli’nin hizmete alınacağını açıkladı.

Konak tünelinin hizmete girdiğini, İzmir’e Türkiye’nin en modern havalimanını 18 ay gibi kısa bir sürede kazandırdıklarını belirten Yıldırım, 1971’den beri devam eden ve bir türlü tamamlanamayan çevre yolunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla bitirdiklerini hatırlattı. Yıldırım, “Şimdi o da ihtiyacı görmüyor. Yeni ulaşım imkanlarına ihtiyaç var. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBAN projesini tamamladık. Şimdi Torbalı’ya kadar uzattık. Oradan Selçuk’a devam ediyor. Buradan da Bergama’ya kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

TÜRKIYE’NiN ÖNÜ AÇIKTIR

Ankara-İzmir hızlı tren projesinde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

“Uşak-Ankara arasında altyapı çalışmaları yüzde 40 seviyelerine geldi. Ondan sonrası da 2017’de ihale edilmiş olacak. Bu eserlerin ülkemize milletimize ve İzmirimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Teşrifinizden dolayı, bize gösterdiğiniz rehberlik ve vizyondan dolayı çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin önü açıktır. Türkiye inşallah bölgede oyun kuran ülkelerin başında yer almaya devam edecek. Etkin politikasıyla ve kararlı duruşuyla bölgemizdeki dostlukları artıran düşmanlıkları azaltan politikasıyla gelecek güzel günlerin inşasında başrol oynayacaktır.”

Avatar

türk patron

GENÇ GAZETECİLER | TÜRKİYE

Millet eğilmez Türkiye yenilmez

Setmarine yachts

Takvim

Aralık 2016
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
seers cmp badge